ΑΝΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
    Junior Member

ΑΝΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

Γειά σας συμφορουμίτες/ιτισες και καλώς σας βρίσκω. Μετά απο 2-3 κρίσεις ανχους/πανικού τον τελευταίο μήνα πήγα σε καρδιολόγο (ολα καλα εκει), εκανα υπέρηχο για τυχόν θηρεοειδή (ολα καλα κι απο κει) και πάραυτα εδω και μια εβδομάδα εχω ΜΟΝΙΜΗ δύσπνοια, ταχυπαλμίες, πνίξιμο στο λαιμό κλπ. (που κορυφώνονται το βράδυ και κοιμάμαι τα χαράματα) και απο χτές πόνο στο θώρακα, περιστασιακά σε αυχένα και πλάτη και σουβλίες στην καρδιά. Η διαθεσή μου ειναι καλή, το ίδιο και ο τρόπος σκέψης μου και ο παθολόγος μου είπε οτι πρόκειται για ανχώδη διαταραχή. Σήμερα πρωτοπήρα το ζαναξ (ναι, δεν περιμένω να δω αποτελέσματα αμέσως) και η απορία μου είναι η εξής: έχει περάσει κανείς σας τα ίδια για τόσο καιρό συνεχόμενα? Είμαι ανχώδης γενικά αλλά δεν έχει συμβεί κατι φοβερό τελευταία που να δικαιολογεί τέτοια δυσφορία. Μάλλον ειναι συσσωρευμένο στρες αλλα και πάλι ανησυχώ. Α τη Δευτερα θα παω και σε πνευμονολόγο γιατι είμαι και καπνίστρια και σκέφτομαι διάφορα...
    Σας ευχαριστώ!

εγω το περασα 4 χρονια με τα ιδια ακριβως συμπτωματα σε καθημερινη βαση.μου δωσε ο γιατρος αγωγη κ δεν την ακολουθησα.αποφασισα πριν μια βδομαδα να ξανακανω γενικες αιματος καργιογραφημα κτλπ παλι και τωρα παιρνω αγωγη απο παθολογο.εκανες πολι καλα που αρχισες αγωγη στην αρχη.καλη δυναμη να χεις και ολα θα περασουν

Junior Member
    μα γιατι δεν την ακολουθησες? εγω αναβαλλω τον ψυχολογο αλλα το ηρεμιστηκο το ζητουσα απ την πρωτη στιγμη, δεν αντεχονται αυτα, πως τα αντεξες 4 χρονια?? δε γινεται για 4 χρονια να πρεπει να χασμουριθεις 5 φορες για να παρεις ανασα, ηρωας εισαι! ευχαριστω παντως, καλη δυναμη (που την εχεις ηδη ως φαινεται) και σε \'σενα!

παντα κατηγορουσα τα φαρμακα και ομως συνεβη αυτο που λες.νιωθω με το ηρεμιστικο οτι ανασαινω μετα απο 4 χρονια δεν ακοθω την καρδουλα μου δεν τρεμω.η ζαλη παραμενει μονο λιγο αλλα που θα παει θα φυγει.παντως καλο θα ταν να παμε και σε κανεναν ψυχοθεραπευτη.και εμενα μονο παθολογος με παρακολουθει.για ποσο καιρο σου δωσε αγωγη προς το παρον?

Senior Member
    πως αντεξες βρε ολγακι τοσα χρονια σε τετοια κατασταση!!!!!
    απορω με την υπομονη σου... κι ολα αυτα γιατι? για να μην παρεις φαρμακο?

η καρδουλα μου το ξερει πως αντεξα...το αλκοολ φαρμακο ηταν για μενα..τι να σου πω ramedy 4 xronia χαμενα γεμματα λαθη.παλι καλα που το συνηδητοποιησα τωρα.ποτε δεν αργα......και τωρα θα ακολουθησω σωστα κ αργα βηματα,ειναι η ευκαιρια μου και θα την κερδισω.

Senior Member
    Ναι,θα την κερδισεις!!!!!!!!!!!!!!1

παω για υπνο και ευχομαι και σε σας να εχετε μια ομορφη νυχτα.

Senior Member
    και βεβαια δεν ειναι αργα!
    καλο βραδυ ολγακι

Senior Member
    ει girl!
    εισαι καταπληκτικη!!
    καλα εχεις ολα αυτα τα διαολια και παρολαυτα λες οτι η διαθεση σου ειναι μια χαρα?
    εισαι αξια συγχαρητηριων πραγματικα!
    λες μαλλον ειναι συσσωρευμενο στρεςς αλλα και παλι ανησυχω...ε αυτο ειναι,αγχος!
    μην το μυθοποιησεις τωρα που ειναι αρχη!αληθεια!ακου τι σου λεει το σωμα σου
    αλλα μην το ακους και απολυτα,πολλες φορες υπερβαλλει.
    εισαι απλα πιεσμενη,κανε κατι για αυτο και ολα θα πανε καλα!

Junior Member
    Οποιος είπε οτι το σώμα είναι διαφορετικό απ την ψυχή, δεν ανήκει εδω μέσα (αστειάκι :P)
    Θα τα πέρνω μέχρι να επανέλθω κάπως (μια εβδομάδα? δύο? οχι παραπάνω..) και μετά θα είμαι έτοιμη για ψυχολόγο (μην πάω καρδιακή στον άνθρωπο και δε μπορούμε να κάνουμε κουβέντα) ε και γενικά θα προσπαθήσω να βάλω τη ζωή μου σε μια τάξη.
    Melene, η διάθεση μου είναι μια χαρά απ τη στιμή που κατάλαβα οτι δε θα πεθάνω, δε θες να ξέρεις πως ήταν η διάθεση μου προτού καταλάβω τι μου συμβαίνει..
    Τις καλημέρες μου!

girl τη αγωγη ακολουθεις και για ποσο καιρο σου ειπε ο παθολογος?αν θες μου απαντας.και εγω αναβαλω την επισκεψη σε ψθσοθεραπευτη μεχρι να μου περασει το τρεμουλο.μην παω και απο το αγχος μεχρι να φτασω καλεσω ασθενοφορο

Junior Member
    ο ψυχίατρος μου συνέστησε ζανάξ για οσο τα εχω ανάγκη \"Θα τα πέρνω μέχρι να επανέλθω κάπως (μια εβδομάδα? δύο? οχι παραπάνω..)\" όπως προείπα και ναι, next stop is ψυχολογος (εδω πάνε αστέρες του hollywood και dives, γιατί να μην πάμε κιεμείς αφού είναι και της μοδός

LOL.ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ. ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ 2 ΜΗΝΕΣ Π ΜΟΥ ΠΕ.ΕΙΔΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Junior Member
    Κοίτα, χτές πήρα ενα (0,25) κατα τις 9.30 και ναι ήταν το πρώτο ήρεμο βράδυ μετά απο καιρό. Σήμερα το πρωί πήρα μισό και έχει μείνει μόνο η δύσπνοια κ ψιλοταχυπαλμίες αλλά οκ, θα βγώ εξω σε λίγο και θα\'ναι καλύτερα υποθέτω (βέβαια το μισο του 0,25 τι να σου κάνει) αλλά οκ, δες τον ήλιο κατάματα, θα στραβωθείς μεν, θα χαμογελάσεις δε

Page 1 of 4 123 ... LastLast