Η Ψυχική Υγεία είναι εξ ορισμού το αντικείμενο μας στο PSYCHOLOGY.GR και σε αυτό το πλαίσιο, έχουμε ένα διάχυτο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης και μια διαρκή έγνοια να υλοποιούμε δράσεις ευαισθητοποίησης των συνανθρώπων μας, για σημαντικά θέματα που αφορούν την ψυχολογία και την ψυχική υγεία.

Θέλω Ψυχική Υγεία! # Thelo Psychiki Ygeia

Η καμπάνια #TheloPsychikiYgeia αποτελεί μια πρωτοβουλία της ομάδας του PSYCHOLOGY.GR!

Στόχος της καμπάνιας είναι να ενθαρρύνει και να δώσει φωνή σε μια σειρά από ατομικά και συλλογικά Θέλω της Ψυχικής Υγείας που σκοπό έχουν να ευαισθητοποιήσουν και εν τέλει να αλλάξουν προς το καλύτερο τη ζωή και τον κόσμο μας.

Ακολουθώντας τη ρήση του Γκάντι: Γίνε εσύ η αλλαγή που θες να δεις στον κόσμο, επιθυμούμε να ενσταλλάξουμε μέσω της καμπάνιας της Πύλης Ψυχολογίας τη σημασία της ψυχολογίας και την αλλαγή που μπορεί να επιφέρει στον κόσμο το μοίρασμα των Μεγάλων Θέλω μας!

Η ψυχολογία είναι παντού μέσα μας και γύρω μας. Επιδιώκουμε να μεγαλώσουμε την αγκαλιά μας, ώστε να μοιραζόμαστε όλοι μεταξύ μας περισσότερη φροντίδα, ενθάρρυνση, λίγο παραπάνω κουράγιο και περισσότερη δύναμη και υποστήριξη σε ένα πλαίσιο αφαλές, όπου τα Θέλω μπορούν να ακουστούν και να γίνουν πηγή έμπνευσης και αλλαγής για όλους.

Είμαστε βέβαιοι πως με ένα τέτοιο μοίρασμα θα αντιληφθούμε πως υπάρχουν περισσότεροι λόγοι να χαμογελάμε καθημερινά και να προσπαθούμε για το καλύτερο, τόσο στο να γίνουμε η καλύτερη εκδοχή μας,όσο και στο να δραστηριοποιηθούμε και να κινητοποιηθούμε για να κάνουμε πράξη τα Θέλω και τα οράματά μας. 

thelo psychiki ygeia 03thelo psychiki ygeia 04

Το PSYCHOLOGY.GR είναι εδώ για να δείξει πως η έμπνευση που ζητάμε, ο απεγκλωβισμός απο τη ματαιότητα και τη φθορά είναι μέσα μας, ακριβώς εκεί που βρίσκεται και η αλλαγή που πολλές φορές ζητάμε και άλλες τόσες φοβόμαστε! Όλα ξεκινούν από ένα τολμηρό βήμα προς τα δικά μας "Θέλω"!

Ας τους δώσουμε φωνή.

Η ζωή που ονειρευόμαστε είναι ακριβώς εδώ και τώρα στα χέρια μας. Ας τη σφίξουμε στην αγκαλιά μας και ας τολμήσουμε να τη ζήσουμε ολοκληρωτικά χωρίς να φοβόμαστε το πιο όμορφο δώρο που μας έχει γίνει ποτέ: τη ζωή και τον εαυτό μας!

Μεταβείτε στη σελίδα της καμπάνιας για την Ψυχική Υγεία: ΘΕΛΩ-ΨΥΧΙΚΗ-ΥΓΕΙΑ

Ψυχική υγεία και ψυχολογική ανθεκτικότητα

Είναι γεγονός πως η ψυχική υγεία είναι απαραίτητη για να απολαμβάνει κανείς τη ζωή και να χαίρεται τη στιγμή. Παρ' όλα αυτά, ψυχική υγεία και ευημερία υπάρχουν ακόμη και στα δύσκολα καθώς μέσα από την ψυχολογική ανθεκτικότητά μας είμαστε ικανοί πάντοτε να συνεχίζουμε, να προσαρμοζόμαστε και να δημιουργούμε εκ νέου το καλύτερο ακόμη κι αν ξεκινάμε πάλι από το σημείο μηδέν.

Τίποτα δε χάνεται και τίποτα δεν είναι μάταιο, όταν πρώτα και πάνω από όλα έχεις τον εαυτό σου! Σκοπός της καμπάνιας #Thelo-Psychiki-Ygeia είναι να δώσει τη δυνατότητα μιας τέτοιας προοπτικής.

Αντανακλώντας την επικαιρότητα και την ανάγκη υλοποίησης ενός υγιέστερου ψυχικά κόσμου δίνουμε χώρο ώστε να ειπωθούν και να ακουστούν τα Μεγάλα, ατομικά και συλλογικά Θέλω της Ψυχικής Υγείας σε όλους τους τομείς της ζωής.

TheloPsychikiYgeia04TheloPsychikiYgeia05

Η συμμετοχή σας στην καμπάνια #TheloPsychikiYgeia

Για να συμμετέχετε και εσείς στην καμπάνια μας στείλτε μας το προσωπικό σας στίγμα και Θέλω με μια φωτογραφία τραβηγμένη από εσάς ή με ένα βιντεάκι 10-20'' στο οποίο θα μοιράζεστε μαζί μας το Θέλω σας!

Η διαδικασία είναι απλή, εύκολη και γρήγορη!

  1. Αρχικά, επισκέπτεστε την ιστοσελίδα της καμπάνιας μας #Thelo-Psychiki-Ygeia

  2. Στη συνέχεια στο πεδίο: Στείλτε μας το ΔΙΚΟ σας ΘΕΛΩ! συμπληρώνετε τα πεδία που εμφανίζονται και ανεβάζετε είτε απλό κείμενο, είτε φωτογραφία, είτε βίντεο που να συνοδεύει το θέλω σας.

  3. Τέλος, κάνετε click στο κουμπί Αποστολής και στη συνέχεια η Πύλη Ψυχολογίας θα επιμεληθεί το Θέλω σας προκειμένου να εμφανιστεί στην σελίδα της καμπάνιας μας και να προωθηθεί στα social media της Πύλης μας!

Με την κοινοποίηση κάθε Θέλω και πατώντας πάνω σε αυτό θα έχετε τη δυνατότητα να διαβάσετε σχετικό άρθρο από συνεργάτες μας ειδικούς ψυχικής υγείας. Επιπλέον, μπορείτε να αφήσετε τα σχόλιά σας κάτω από το κάθε Θέλω και να το κοινοποιήσετε στα social media.

Ευχόμαστε να μας ακολουθήσετε σε αυτό το ταξίδι Ψυχικής Υγείας και μοιράσματος!

Μεταβείτε στη σελίδα της καμπάνιας για την Ψυχική Υγεία: ΘΕΛΩ-ΨΥΧΙΚΗ-ΥΓΕΙΑ