Ακρόαση άρθρου......

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας, αντανακλώντας την επικαιρότητα και την ανάγκη για έναν υγιέστερο ψυχικά κόσμο, δίνουμε χώρο ώστε να ειπωθούν και να ακουστούν τα μεγάλα, ατομικά και συλλογικά Θέλω της Ψυχικής Υγείας σε όλους τους τομείς της ζωής.

Στόχος μας είναι η Ψυχική Υγεία να αποτελεί προσωπική και κοινωνική προτεραιότητα, ακολουθώντας τη ρήση του Γκάντι: Γίνε εσύ η αλλαγή που θελεις να δεις στον κόσμο.

Ακολουθούν 30 Θέλω που μοιραστήκατε μαζί μας, για την παιδεία, την κοινωνία, τα ανθρώπινα δικαιώματα, τον κοινωνικό αποκλεισμό...

ΘΕΛΩ ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ  #TheloPsychikiYgeia, η νέα μεγάλη καμπάνια του Psychology.gr, για την Ψυχική Υγεία. Δηλώστε τη συμμετοχή σας, με βίντεο ή φωτογραφία που θα συνοδεύει το δικό σας ΘΕΛΩ!

Θέλω να σταματήσει το στίγμα γύρω από την ψυχική ασθένεια! Η ψυχική μου ασθένεια δεν με καθορίζει… - Ανθή

Θέλω η ψυχοθεραπεία και οι ειδικοί ψυχικής υγείας να μην αποτελούν πλέον ταμπού. - Κατωτοικίδου Φανή, Φοιτήτρια ψυχολογίας

Θέλω να εκλείψουν οι ακούσιες νοσηλείες κατά των ανθρώπων με ψυχιατρική εμπειρία και γενικότερα να μην καταπατώνται τα δικαιώματά τους - Μάνθος Μυριούνης Ψυχολόγος, Ψυχοθεραπευτής

Θελω να έχουν όλοι οι άνθρωποι δωρεάν πρόσβαση στην ψυχική υγεία - Peace

Θέλω να υπάρχει δωρεάν ψυχική υγεία για όλους που να καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία! - Afro

Θέλω γονείς και εκπαιδευτικοί να συνεργάζονται αρμονικά και να συμβάλλουν στην αυτοπραγμάτωση των παιδιών - Ντίνα Μαρκοπούλου, Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Αναπτυξιακής Παιδοψυχολογίας MSc.

4ος Κύκλος Αυτροβελτίωσης από το PSYCHOLOGY.GR
3 Ημέρες, 6 διαδικτυακά βιωματικά εργαστήρια. Γενική είσοδος: 25 ευρώ, για εγγραφές έως 31 Μαρτίου 2024

Θέλω καθολική και ισότιμη πρόσβαση σε αξιόπιστες και ποιοτικές υπηρεσίες ψυχικής υγείας. - Χρυσοβαλάντης Παπαθανασίου, Διδάκτωρ Ψυχολογίας

Θέλω να γίνουν οι υπηρεσίες ψυχικής υγείας πιο προσιτές και προσβάσιμες σε όλους. - Ιόλη Ν. Σωρούλα, Εκπαιδευτική και Γνωστική Ψυχολόγος

Θέλω οι γονείς να ξοδέψουν τον πολύτιμο τους χρόνο & να τον κάνουν παραγωγικό με τα παιδιά τους! Ίσως έτσι να υπάρξουν ως χαρούμενοι ενήλικες! - Σοφια Τσαρουχά, Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

Θέλω η οποία διαφορετικότητα του ατόμου να πάψει να αντιμετωπίζεται ως κάτι παράξενο, προσβλητικό και μη υγιές - Δέσποινα Πάνου, Κοινωνική Ανθρωπολόγος

Θέλω όλοι οι ψυχικά πάσχοντες να έχουν πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη - Αντωνία

Άστο γι’ αύριο! Ξεπερνώντας την αναβλητικότητα στο χώρο εργασίας
Το διαδικτυακό σεμινάριο διοργανώνεται από το PSYCHOLOGY.GR, με εισηγήτρια την ψυχολόγο – ψυχοθεραπεύτρια, Άρτεμις Αντωνίου.

Θέλω ένα διαφορετικό σύστημα εκπαίδευσης, που θα δίνει έμφαση στην ψυχική υγεία των παιδιών… - Δημήτρης Προδρόμου, Εκπαιδευτικός – Σύμβουλος, MSc

Θέλω επιτέλους ο κόσμος να αντιληφθεί ότι το «φυσιολογικό», είναι η «τρέλα» που αναγκάζεται να μοιράζεται η πλειοψηφία

Θέλω να αρχίσουμε να κατανοούμε το διαφορετικό και να αγαπήσουμε την πολυμορφία. - Χριστίνα Ντούβα, φοιτήτρια Ψυχολογίας

Θέλω να αφήνουμε το στίγμα μας στη ζωή κι όχι να στιγματίζουμε την ψυχική υγεία - Αλεξάνδρα Γεωργίου / Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

Θέλω να υπάρχουν μόνιμοι ψυχολόγοι στα σχολεία ώστε έγκαιρα και έγκυρα να αντιμετωπίζουν προβλήματα ψυχικής υγείας στα παιδιά - Αλέξανδρος

Θα ήθελα σε μια περίοδο που η ψυχική υγεία βάλλεται και κλονίζεται διαρκώς, το κόστος των θεραπειών να είναι προσιτό σε περισσότερους ανθρώπους - Μαριάννα

Θέλω να γίνουμε μια κοινωνία που σέβεται την διαφορετικότητα - Panajota ,Κοινωνιολόγος

Θέλω να υπάρχει μεγαλύτερη κοινωνική στήριξη στις γυναίκες που θέλουν να κυνηγήσουν τα όνειρά τους - Stella Kontogianni

Θέλω τα παιδιά μας να διδάσκονται μαθήματα συναισθηματικής νοημοσύνης - Χ.Π

Θέλω έναν σύγχρονο κώδικα δεοντολογίας ψυχολόγων, εναρμονισμένο στην εποχή του διαδικτύου - Χρήστος Φ., Ψυχολόγος, Αθήνα

Θέλω η ενσυναίσθηση να διδάσκεται στα σχολεία, όπως ήδη γίνεται σε άλλες χώρες. - Νίκος

Θέλω να υπάρχει σωστή ενημέρωση, αναγνώριση, κατανόηση και αποδοχή των ψυχικών διαταραχών από το οικογενειακό περιβάλλον και τον ευρύτερο κοινωνικό περίγυρο. - Ελεάνα Αργυριάδου

Θέλω να αναθεωρηθεί η τελευταία αναθεώρηση του κώδικα δεοντολογίας ψυχολόγων…. - Ανδρέας Θεσσαλονίκη, Απόφοιτος ΑΠΘ

Θέλω τα παιδιά να διδάσκονται αγάπη, ευγνωμοσύνη, αυτορρύθμιση, κι όχι απλώς να παπαγαλίζουν για τις Πανελλήνιες εξετάσεις! - Ελένη Π.

Θέλω το χρώμα του δέρματός μου να μη μας φέρνει απέναντι - Χρύσα Π.

Θέλω τα παιδιά να μπορούν να αγκαλιάσουν, να μυρίσουν ένα δέντρο, να σκαρφαλώσουν πάνω του, να αναπαυθούν στη σκιά του κι όχι απλώς να αποστηθίσουν τη μελέτη περιβάλλοντος! Χρύσα

Θέλω να καταλάβουν όλοι πως απλώς έχω μαθησιακές δυσκολίες, όπως έχω μακριά μαλλιά, 2 χέρια, πολλούς φίλους και μερικούς φόβους… - Αντώνης Κ.

Θέλω τα παιδιά να μπορούν να υπολογίσουν την αξία των συναισθημάτων τους κι όχι μόνο εξισώσεις! - Χρύσα Πράντζαλου

Θέλω το παιδί μου με αυτισμό να αντιμετωπίζεται ισότιμα με τα υπόλοιπα παιδιά στην κοινωνία

Θέλω στην πόλη μου να βλέπω χαρούμενα χρώματα, κι όχι μόνο το γκρι του τσιμέντου και το καφέ της ρύπανσης. - Χ.

Θέλω οι συνθήκες διαβίωσης στα ψυχιατρεία να βελτιωθούν και όχι να θυμίζουν άλλες εποχές…. - Αγγελική Κ.

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Χρύσα Πράντζαλου

e psy logo twitter2Τμήμα Σύνταξης της Πύλης Ψυχολογίας Psychology.gr
Επιμέλεια και συγγραφή άρθρων, μετάφραση & απόδοση ξενόγλωσσων άρθρων.