Η ομάδα του εξειδικευμένου βιβλιοπωλείου μας συγκέντρωσε 10 βιβλία που προσφέρουν σημαντικά μαθήματα ζωής. Πρόκειται για βιβλία αυτογνωσίας τα οποία ανεπιφύλακτα σας προτείνουμε!

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος συνεχίζεται

Στο βιβλίο αυτό, ο διάσημος ψυχίατρος και συγγραφέας αναλύει σε βάθος τα πιο άμεσα και σημαντικά ζητήματα που συνδέονται με την προσωπική και πνευματική ανάπτυξη, όπως η ευθύνη και η συγχώρεση, ο θάνατος και το νόημά του, η αγάπη για τον εαυτό μας, η σεξουλικότητα και η πνευματικότητα.

Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος συνεχίζεται… και μας οδηγεί από το πρώτο βήμα του πνευματικού ταξιδιού μας (Ωριμότητα) προς το επόμενο (Αυτογνωσία) και μέχρι το ύψιστο βήμα (Αναζήτηση ενός προσωπικού θεού). Ένα εμπνευσμένο κείμενο, ένα ανεκτίμητο «εισιτήριο» στην περιπέτεια της αυτοανακάλυψης, καθώς και μια διαφωτιστική μελέτη για την πολυπλοκότητα της ζωής και του παράδοξου χαρακτήρα της πίστης.

Αποκτήστε το βιβλίο Ο δρόμος ο λιγότερο ταξιδεμένος συνεχίζεται, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας ή Το δράμα του προικισμένου παιδιού

Πολλοί άνθρωποι αναγκάστηκαν, όταν ήταν παιδιά, να μάθουν να κρύβουν πολύ επιδέξια τα συναισθήματα, τις επιθυμίες και τις ανάγκες τους προκειμένου να ικανοποιήσουν τις προσδοκίες των γονέων τους και να κερδίσουν την "αγάπη" τους.

Ως ενήλικες μπορεί να κυνηγούν την επιτυχία, έχουν όμως ταυτόχρονα μια υποβόσκουσα αίσθηση ότι δεν αξίζουν τίποτα.

Χωρίς ποτέ να τους έχει επιτραπεί να εκφράσουν τα πραγματικά τους συναισθήματα, και έχοντας χάσει την επαφή με τον αληθινό τους εαυτό, εκδραματίζουν τα καταπιεσμένα συναισθήματά τους με επεισόδια κατάθλιψης ή καταναγκαστικής συμπεριφοράς, ή ακόμα και με ιδέες μεγαλείου.

Στη συνέχεια, με τη σειρά τους, μεταφέρουν αυτή την κληρονομιά της καταπίεσης στα δικά τους παιδιά. Αυτό το σπαρακτικό και οξυδερκές βιβλίο είναι ένα πρώτο βήμα για την ανακάλυψη των αναγκών μας και της δικής μας αλήθειας στην προσπάθειά μας να ξεφύγουμε από αυτό το φαύλο κύκλο.

Αποκτήστε το βιβλίο Οι φυλακές της παιδικής μας ηλικίας, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον

Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον, η πιο πολυσυζητημένη, γεμάτη έμπνευση ιστορία της εποχής μας, αφηγείται τη ζωή ενός πουλιού, που είναι αποφασισμένο να μην είναι συνηθισμένο. Αυτό το μοντέρνο κλασικό best seller, που έχει εκδοθεί με ένα όμορφο νέο εξώφυλλο και είναι η ιστορία ανθρώπων που θέλουν να ακολουθήσουν τα όνειρά τους, αλλά και να φτιάξουν τους δικούς τους κανόνες, έχει εμπνεύσει ανθρώπους ανά δεκαετίες.

Οι πιο πολλοί γλάροι το μόνο που μπαίνουν στον κόπο να μάθουν είναι οι βασικές αρχές της πτήσης - δηλαδή πώς να πετούν για να φτάσουν από την ακροθαλασσιά στην τροφή τους και πάλι πίσω, γράφει ο συγγραφέας Richard Bach σε αυτή την αλληγορία για ένα μοναδικό πουλί που ονομάζεται Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον.

Γι’ αυτούς δεν έχει σημασία το πέταγμα, αλλά το φαγητό. Όμως για τούτον εδώ το γλάρο, μετρούσε πολύ περισσότερο η χαρά τού να πετάει.

Το πέταγμα στην πραγματικότητα είναι η μεταφορά που κάνει την ιστορία αυτή υψηλού νοήματος.

Αυτό το μοντέρνο κλασικό best seller είναι ένα παραμύθι για την αναζήτηση υψηλού νοήματος στη ζωή, ακόμη κι αν το σμήνος σου, η φυλή ή η γειτονιά σου βρίσκει τη φιλοδοξία σου απειλητική (κάποια στιγμή ο αγαπημένος μας γλάρος εξορίζεται από το ίδιο του το σμήνος).

Χωρίς να διακινδυνεύει το υψηλό του όραμα, ο Ιωνάθαν μαθαίνει τη σημασία της αγάπης και της ευγένειας και λαμβάνει την ύψιστη ανταμοιβή - την υπεροχή. Οι ονειρικές εικονογραφήσεις από τον Russell Munson είναι απλώς οι σωστές εικονογραφήσεις για αυτό το κλασικό έργο πνευματικότητας που έχει εμπνεύσει χιλιάδες αναγνώστες να ακολουθήσουν το δικό τους μονοπάτι στη ζωή και να εκπληρώσουν τον πραγματικό τους σκοπό.

Η νέα εμπλουτισμένη έκδοση ενός κλασικού βιβλίου με το τέταρτο μέρος του Γλάρου Ιωνάθαν που για χρόνια ο συγγραφέας κρατούσε σε ένα συρτάρι.

Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον: Ένας Χαλίλ Γκιμπράν με φτερά.

Αποκτήστε το βιβλίο Ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις

Το βιβλίο αυτό πριν από χρόνια στάθηκε αφορμή να δω τον κόσμο με άλλα μάτια και να μην ξεχνώ να βλέπω την ομορφιά που απλόχερα μου χαρίζει η ίδια η ζωή μέσα από την καθημερινότητα! Σε ευχαριστώ Λεό Μπουσκάλια!

Το "Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις", είναι ένα από τα καλύτερα και πιο πολυδιαβασμένα βιβλία του Λεό Μπουσκάλια. Είναι ένας ολόκληρος θησαυρός και μία ατελείωτη πηγή έμπνευσης, θάρρους και αποφασιστικότητας για όλους όσους αναζητούν μία καινούρια διάσταση στην προσωπικότητα τους και στη ζωή τους μέσα από τους δρόμους της κατανόησης και της αγάπης.

Τόλμα να ζήσεις μέσα από την αγάπη!

Αποκτήστε το βιβλίο Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Πίστεψε σ' εσένα

Πώς θα είναι η ζωή μου σε 10 χρόνια, αν συνεχίσω να κάνω τα ίδια; Η απάντηση ήταν τόσο ξεκάθαρη, που στα τριάντα πέντε μου τα άφησα όλα για να βρω τον εαυτό μου, να βρω αυτό που μου έλειπε.

Άφησα την αρχιτεκτονική, το διαμέρισμά μου, την πόλη μου, τη χώρα μου και τους ανθρώπους που αγαπούσα περισσότερο από όλους. Και πήγα να ζήσω στα δάση του Μέλανα Δρυμού ψάχνοντας απαντήσεις. Εκεί άρχισα να έρχομαι σε επαφή με την ουσία μου και με ό,τι αγαπούσα πραγματικά. Και τότε ήρθαν όλες οι απαντήσεις.

Έναν χρόνο πριν ξεκινήσω να γράφω αυτό το βιβλίο, κατάλαβα γιατί είχε φτάσει η ζωή μου σε αυτό το σημείο, γιατί δεν είχα καταφέρει να ζήσω τα όνειρά μου. Κατάλαβα πώς οι πεποιθήσεις που είχε απορροφήσει το μυαλό μου τα πρώτα επτά χρόνια της ζωής μου με είχαν καθοδηγήσει και είχαν καθορίσει την υπόλοιπη ύπαρξή μου".

Αποκτήστε το βιβλίο Πίστεψε σ' εσένα, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Η σχολή των θεών

Η Σχολή των Θεών είναι ένα βιβλίο διαφορετικό από τα άλλα. Ένα βιβλίο που θα σου δείξει πόση δύναμη κρύβεις εντός σου κι ας αρνείσαι να τη δεις!

Ο ήρωας του βιβλίου, που είναι και ο αφηγητής, ζει μια συνηθισμένη, συμβατική ζωή, μέχρι τη στιγμή που εμφανίζεται στον δρόμο του ο Dreamer, για να του αποκαλύψει τη δυνατότητα μιας άλλης πραγματικότητας: ο κόσμος είναι όπως τον ονειρεύεσαι, θα του πει...

Αφηγητής: Πώς μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν καλύτερο κόσμο;
Dreamer: Άλλαξε! Και ο κόσμος θα αλλάξει κι αυτός.

Ο κόσμος είναι όπως είναι γιατί εσύ είσαι έτσι όπως είσαι και όχι το αντίθετο. Για να αλλάξεις τον κόσμο, δεν χρειάζεται να κοιτάξεις πουθενά αλλού, παρά μόνο μέσα σου.

Αποκτήστε το βιβλίο Η Σχολή των Θεών, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Αυτογνωσία και νόημα της ζωής

Εκείνο που κάνει το βιβλίο ιδιαίτερα ελκυστικο και χρήσιμο είνα ότι ο Rollo May γράφει μ' έναν απίστευτα ευανάγνωστο τρόπο, εξηγώντας στον αναγνώστη του θεμελιώδεις - σύνθετες έννοιες με απλό, σαφή και συνοπτικό τρόπο.

Προσφέρει μια πολύ καλύτερη δυνατότητα κατανοήσεως
- των ψυχολογικών ζητημάτων του υγιούς ανθρώπου
- της ανθρώπινης αγωνίας (το φυσιολογικό άγχος δείχνει έμπρακτα οτι ο άνθρωπος έχει αξίες) και
- της ευδαιμονίας - ευτυχίας.

Οι αλήθειες που αποκαλύπτονται σ' αυτό το βιβλίο είναι πολύτιμες και με το πέρασμα του χρόνου γίνονται πολυτιμότερες...

Ο Rollo May αναζήτησε με πάθος ν' ανακαλύψει το είναι: και στον ίδιο του τον εαυτό, και στους άλλους ανθρώπους. Στην κουλτούρα μας διστάζουμε να μιλήσουμε για το είναι μας, το πιο μύχιο, βαθύ και αποκαλυπτικό.

... όμως το είναι συνδέεται με τα θεμελιώδη: τον έρωτα, τον θάνατο, το άγχος, την σχέση, την μέριμνα για τον άλλο..

Ένα βιβλίο-σταθμός για μια βαθύτερη κατανόηση του εαυτού μας και των άλλων.

Αποκτήστε το βιβλίο Αυτογνωσία και νόημα της ζωής, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Συζητώντας με την εσωτερική μητέρα

Μια όψη της θεραπείας, συχνά παραμελημένη στη βιβλιογραφία της αυτοβοήθειας, είναι η εργασία με το εσωτερικευμένο μητρικό πρότυπο.

Ανεξάρτητα από το αν η πραγματική μητρική φροντίδα που λάβαμε ήταν επαρκής ή ανεπαρκής, η συγγραφέας θεωρεί ότι είναι εφικτή η θεραπεία με τη σύμπραξη μιας αρχετυπικής μητέρας που όλοι φέρουμε μέσα μας.

Το αρχέτυπο ανταποκρίνεται στην ιδέα που έχουμε για την ιδανική μητρική παρουσία και φροντίδα.

Το βιβλίο συνεπώς απευθύνεται σε όλους όσοι νιώθουμε την ανάγκη ενός μητρικού προτύπου στην ενήλικη ζωή μας, είτε λάβαμε τη μητρική αγάπη στην πληρότητά της είτε όχι. Γνωρίζοντας και συνομιλώντας με αυτό το πρότυπο, μπορούμε να θεραπεύσουμε τραύματα ή να αναδομήσουμε κάποιες ανεπίλυτες παιδικές εμπειρίες που μας δυσκολεύουν ή μας προκαλούν αρνητικά συναισθήματα.

Μπορούμε να εμβαθύνουμε την εμπειρία της σημερινής καθημερινότητας μέσα από την εσωτερική μητρική αγάπη που όλοι έχουμε ανάγκη, ανεξαρτήτως ηλικίας ή εμπειριών. Απευθύνεται όμως και πιο ειδικά –στο τρίτο μέρος– στα σημερινά κορίτσια της εφηβείας ή της πρώτης μετεφηβικής ηλικίας, με σκοπό να δώσει έναν πρακτικό οδηγό πέρα τις επιπόλαιες και επικρατούσες αντιλήψεις.

Αποκτήστε το βιβλίο Συζητώντας με την εσωτερική μητέρα, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Θεραπεύοντας το εσωτερικό παιδί, το υποσυνείδητο και τις κυτταρικές μας μνήμες

Αξίζουμε και μπορούμε να έχουμε όλα όσα καθοδηγούμαστε από μέσα μας να έχουμε και να εκδηλώνουμε. Ο,τιδήποτε είναι απαραίτητο για την ευτυχία μας και το σκοπό της ζωής μας διατίθεται σε μας για να μάθουμε να το δημιουργούμε. Ζούμε σ' ένα σύμπαν απεριόριστης αγάπης και αφθονίας.

Γεννηθήκαμε για να δημιουργήσουμε υγεία, ευτυχία, αφθονία και ό,τι χρειαζόμαστε για να εκπληρώσουμε το σκοπό της ζωής μας. Δεν υπάρχει λόγος ο ανώτερος εαυτός μας, το Θείο ή το σύμπαν να μας αρνηθεί κάτι που είναι σημαντικό για την ευτυχία ή το σκοπό της ζωής μας.

Αν δεν το έλκουμε, η μόνη αιτία μπορεί να βρίσκεται στις δικές μας περιοριστικές πεποιθήσεις ή και στις επιλογές μας σαν ψυχή πριν καν γεννηθούμε.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι περιοριστικές πεποιθήσεις και επιλογές της ψυχής είναι κρυμμένες στο υποσυνείδητο και εντελώς άγνωστες στο συνειδητό νου μας και, επομένως, είναι σχεδόν αδύνατο να αλλάξουν με την παραδοσιακή ανάλυση ή τις θετικές επιβεβαιώσεις που προτείνονται στα σχετικά βιβλία ή ακόμη και με τις μεθόδους που υποδεικνύονται στην ταινία και το βιβλίο Το Μυστικό.

Αυτό που λείπει από αυτά τα συστήματα θετικής σκέψης είναι η απλή αλήθεια ότι το υποσυνείδητο είναι ένα εκατομμύριο φορές ισχυρότερο από το συνειδητό νου και αυτό πρέπει να συνυπολογιστεί σε οποιεσδήποτε αποφάσεις για αλλαγή.

Αποκτήστε το βιβλίο Θεραπεύοντας το εσωτερικό παιδί, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Αγάπη για το λιγότερο τέλειο

Είναι βέβαιο ότι λίγο περισσότερη αγάπη, λίγο περισσότερη συµπόνια και λίγο περισσότερη σοφία θα έκαναν καλό στον κόσµο. Στο βιβλίο Αγάπη για το λιγότερο τέλειο, ο Haemin Sunim µας δείχνει πώς µπορούµε να καλλιεργήσουµε και τις τρεις και να ανακαλύψουµε την οµορφιά στα πιο ατελή πράγµατα - συµπεριλαµβανοµένου του ίδιου µας του εαυτού.

Σε αυτό το βιβλίο έχω συγκεντρώσει τις σκέψεις μου για το πώς μπορεί να δει κανείς τον κόσμο και τον εαυτό του με περισσότερη συμπόνια. Πηγή έμπνευσης στάθηκαν άνθρωποι οι οποίοι μοιράστηκαν μαζί μου την ιστορία της ζωής τους και μου έθεσαν ερωτήματα στις δημόσιες ομιλίες μου και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης άνθρωποι που άνοιξαν την καρδιά μου και έκαναν τη σοφία μου βαθύτερη. Εύχομαι αυτό το βιβλίο να γίνει για σας ένα χέρι φιλίας σε στιγμές απόγνωσης και να σας φέρει τη γαλήνη σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής σας. (Απόσπασμα από τον πρόλογο του συγγραφέα)

«Θησαυρός! Δεν χρειάζεται να είµαι τέλειος; Απίστευτη είδηση! Διαβάζοντας αυτό το βιβλίο, αισθάνθηκα σαν να είχε πέσει επάνω µου ένας τόνος τούβλα και να διέλυσε όλα µου τα άγχη». Neil Pasricha

Αποκτήστε το βιβλίο Αγάπη για το λιγότερο τέλειο, από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας της Πύλης μας.

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Χρύσα Πράντζαλου

e psy logo twitter2Τμήμα Σύνταξης της Πύλης Ψυχολογίας Psychology.gr
Επιμέλεια και συγγραφή άρθρων, μετάφραση & απόδοση ξενόγλωσσων άρθρων.