Αφηρημένες & κρυφές σκέψεις - εξομολογήσεις ενός ημι-μοντέρνου & ημι-καθιστού Νεάντρενταλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
    Senior Member

Αφηρημένες & κρυφές σκέψεις - εξομολογήσεις ενός ημι-μοντέρνου & ημι-καθιστού Νεάντρενταλ

Ο δεκάλογος της ειλικρίνειας (Top Ten των απόψεων που με απασχόλησαν)

10. Αδιαφορία -

Μερικές φορές καλύτερα να σιωπούμε όταν ακούμε κάτι περίεργο παρά να δίνουμε περισσότερη τροφή για σχόλια.

9. Αγάπη <> Μίσος

Από τις μοντέρνες θρησκείες ο Χριστιανισμός είναι η πιο ταπεινή και πιο ανθρώπινη από όλες. Υπάρχουν και θρησκείες που αφορούν το αντίθετο.

Συνοψίζω σε μία φράση την ορθόδοξη σοφία ως εξής: \"αγάπα τον πλησίον σου\" :)

Αυτό το είχα μάθει στο σχολείο. No comments~!

8. Ομαδικότητα [+/-]

Ομάδα και μάζα δεν είναι το ίδιο. Δυστυχώς σε μερικές χώρες η ευτυχία μέσα από μια ομάδα είναι δυσεύρετη. Χωρίς ομάδα χάνεται και το κίνητρο για παραγωγικότητα.

Η Νεαντρεντελική μου ειλικρίνεια πιστεύει πως η δημιουργία ομάδων είναι κοινός παρανομαστής της φυσικής ζωής που κρύβεται πίσω από τους μαζικούς συντελεστές.

7. Ευγένεια =)

Έλεγα πως στα χωριά οι γείτονες μιλάνε και καλημερίζονται και στην πόλη όχι. Κι όμως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Κάποιες φορές.....

6. Internet Wx3

Το μοντέρνο τεχνολογικό θαύμα είναι στο επίκεντρο της παγκόσμιας προσοχής. Κατάφερε να δημιουργήσει έναν υπερ-οργανισμό άνευ προηγουμένου.

5. Άνθρωπος ?

Μερικοί το έχουν φάει το μήλο τους και μιλιά δεν λένε να βάλουν μέσα. Κρίμα δεν είναι να λησμονούμε τους ανθρώπους που κρύβουμε μέσα μας :(

4. Μαγκιά.........

Δεν υπάρχουν μάγκες την σήμερον ημέρα. Το Internet τους έφαγε.

3. Σεξ XXX

Από όλα έχει ο μπαξές. Τι να πω και τι να πούμε... με κάποιο φετίχ την βρίσκει και ο καθένας.

2. Φιλία X

Παραλίγο να έρθει πρώτη επιλογή στις ημι-μοντερνό Νεαντρενταλικές προτιμήσεις μου :( Είναι δύσκολο πράγμα. Πολύ δύσκολο αλλά αξίζει και αν βρεθεί ακόμα καλύτερα.

1. Τέχνη & Επιστήμη

Δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο για την τέχνη. Ούτε και θα μπορούσα ποτέ να δώσω έναν ορισμό εφόσον δεν γνωρίζω. Απλά μου αρέσει, με χαλαρώνει και αισθάνομαι πιο cool έτσι.

Η επιστήμη αντιθέτως γυμνάζει την σκέψη. Καλή και η μελέτη τι να κάνουμε.. και τα δύο χρειάζονται για να λεγόμαστε μοντέρνοι και ολοκληρωμένοι Νεαντρεντάλοι :)

Senior Member
    Ο δεκάλογος της αμφιβολίας

1. Είμαι πράγματι τρελός ή απλά έχω περάσει άσχημα έως τώρα στη ζωή μου;
    2. Κατάφερα να μάθω κάτι από την τρέλα της ψηφιακής πραγματικότητας;
    3. Είμαι τεμπέλης και ασχολούμαι με το internet ή έψαχνα μια διέξοδο από την πραγματικότητα;
    4. Κατάφερα εν τέλη να αποδείξω πως μιζέρια και κακοτυχία δεν υπάρχει στους αριθμούς παρά μόνο στην ανθρώπινη ψυχή;
    5. Μάθαμε άραγε πόσα δαχτυλίδια χωράνε στο κάθε δάχτυλο;
    6. Αναλογιστήκαμε ποτέ το βάθος της ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας που μας περιβάλλει;
    7. Μπορέσαμε να ανακαλύψουμε το ήθος μέσα από μια παιδικότητα που υπάρχει όταν το θέλουμε;
    8. Βρήκαμε άραγε την συνέχεια στην ανακάλυψη ακόμα και μετά από κάθε προσωπικό συμπέρασμα;
    9. Αναρωτηθήκαμε άραγε την μεγαλειότητα ενός ευλογημένου ύπνου;
    10. Πόσο αξίζει η ανάμνηση ενός αληθινού ανθρώπινου χαμόγελου;

Senior Member
    lol.. έβαλα και σύμβολα..

Senior Member
    Για να δούμε τι λέει το wikipedia για το νούμερο δέκα.

http://el.wikiquote.org/wiki/%CE%91%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%C E%B1

* Αδιαφορία είναι ο ύπνος της καρδιάς
    * Αδιαφορία: σιωπηλή υποστήριξη εκείνου που έχει τη δύναμη Λένιν
    * Αδιαφορώ για ό,τι γράφουν για μένα, αρκεί να μην είναι αλήθεια Χέμπερν Κ.
    * Ανεκτικότητα: η άλλη ονομασία της αδιαφορίας Μωμ
    * Από το ένα αυτί μπαίνει κι απ\' το άλλο βγαίνει. Ελληνική Παροιμία
    * Εύκολα κρύβεται το μίσος, δύσκολα κρύβεται η αγάπη, αλλά πιο δύσκολα κρύβεταί η αδιαφορία Μπερνέ Κ.
    * Η αδιαφορία κάνει τους σοφούς και η αναισθησία τα τέρατα Ντιντερό
    * Η αδιαφορία πολλές φορές είναι μια μορφή αδυναμίας Φίσερ
    * Η απόλαυση σταματά εκεί που αρχίζει η αδιαφορία Αρκτίνος
    * Η ευγένεια είναι οργανωμένη αδιαφορία Βαλερύ Πωλ
    * Η συγγνώμη έρχεται μετά την αδιαφορία Ζολά
    * Ο κόσμος προχωράει μπροστά χάρη στους μη αδιάφορους ανθρώπους Κόφιν Χ.
    * Όλα αρχίζουν απ\' την αδιαφορία Ουγκώ
    * Όλη η πολιτική βασίζεται στην αδιαφορία της πλειοψηφίας Ρέστον Τζ.
    * Το μεγαλύτερο αμάρτημα στον έρωτα είναι η αδιαφορία Βολταίρος
    * Το σώμα το λιώνει η τεμπελιά και την ψυχή η αδιαφορία. Ευσέβιος

Ουάου αν μη τι άλλο την μάθαμε για τα καλά..

Senior Member
    Γέλιο.. ποιος είπε για γέλιο.. α! περιμένετε εδώ είναι στο νούμερο τρία, στην κατηγορία σεξουαλικής διέγερσης.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sex

Senior Member
    ... ταυτίζομαι με τους κυρίους Φίσερ και Κόφιν... σα συμπλήρωμα, είναι το πιο εύκολο πράγμα για τον άνθρωπο, με μηδενική συμμετοχή και κόστος και ταυτόχρονα απ\' τα πιο αποδεκτά και δυσκόλως αναστρέψιμα...

:)

Senior Member
    Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη πες μας δυο λόγια για τους κυρίους. Δεν τους ξέρω αλλά για να τους αναφέρεις στο θέμα αυτό κάποια σχέση θα έχουν.

Senior Member
    ... Βινς δε τους γνωρίζω... απλά ταυτίστηκα με τις φράσεις τους σε όσα παρέθεσες πιο πάνω για την αδιαφορία... απ\' ό,τι κατάλαβα κάθε απόφθεγμα αντιστοιχεί στο όνομα που υπάρχει στο τέλος...

:)

Senior Member
    Εμμ με έπιασες στα πράσα. Δεν τους είχα προσέξει. Κόλλησα στον Βολταίρο και δεν είδα ποιοι είπαν τα υπόλοιπα :(

Senior Member
    Originally posted by vince

3. Είμαι τεμπέλης και ασχολούμαι με το internet ή έψαχνα μια διέξοδο από την πραγματικότητα;
    4. Κατάφερα εν τέλη να αποδείξω πως μιζέρια και κακοτυχία δεν υπάρχει στους αριθμούς παρά μόνο στην ανθρώπινη ψυχή;
    6. Αναλογιστήκαμε ποτέ το βάθος της ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας που μας περιβάλλει;
    7. Μπορέσαμε να ανακαλύψουμε το ήθος μέσα από μια παιδικότητα που υπάρχει όταν το θέλουμε;
    8. Βρήκαμε άραγε την συνέχεια στην ανακάλυψη ακόμα και μετά από κάθε προσωπικό συμπέρασμα;
    vince, κατά καιρούς κι εγώ μοιράζομαι τους ίδιους προβληματισμούς...

Ουδέν κακόν αμιγές καλού είναι ίσως μια θεωρητική απάντηση στα παραπάνω αλλά και τόσο πρακτική μερικές φορές...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

-H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Senior Member
    Originally posted by anwnimi

vince, κατά καιρούς κι εγώ μοιράζομαι τους ίδιους προβληματισμούς...
    Καλοί οι προβληματισμοί αρκεί να μπαίνουν στο κουτάκι έτσι δεν είναι; Το θέμα είναι τι κάνουμε εφόσον το κουτάκι το έχουνε ανοίξει και έχουν φουμάρει όλα τα τσιγάρα που βρήκαν στο κουτάκι; Τι λέω πάλι εεε..

Senior Member
    Καλοί οι προβληματισμοί αρκεί να μπαίνουν στο κουτάκι έτσι δεν είναι; Το θέμα είναι τι κάνουμε εφόσον το κουτάκι το έχουνε ανοίξει και έχουν φουμάρει όλα τα τσιγάρα που βρήκαν στο κουτάκι; Τι λέω πάλι εεε..
    Τότε προσπαθούμε να το βάλουμε στην άκρη για λίγο.
    Να ηρεμήσουμε, να πάρουμε δυνάμεις.
    Όλοι χρειαζόμαστε διαλλείματα, σε ότι κι αν κάνουμε.
    Να παραδοθούμε λίγο στην αγκαλιά ενός γλυκού ύπνου (όπως περίπου το έγραψες στους προβληματισμούς παραπάνω), όπως τα παιδιά, σε μια ανάπαυλα, μέχρι και πάλι να νιώσουμε έτοιμοι για νέα ξεκινήματα.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

-H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Senior Member
    Originally posted by anwnimi
    Τότε προσπαθούμε να το βάλουμε στην άκρη για λίγο.
    Να ηρεμήσουμε, να πάρουμε δυνάμεις.
    Όλοι χρειαζόμαστε διαλλείματα, σε ότι κι αν κάνουμε.
    Να παραδοθούμε λίγο στην αγκαλιά ενός γλυκού ύπνου (όπως περίπου το έγραψες στους προβληματισμούς παραπάνω), όπως τα παιδιά, σε μια ανάπαυλα, μέχρι και πάλι να νιώσουμε έτοιμοι για νέα ξεκινήματα.
    Καλό βράδυ λοιπόν και καλό ξημέρωμα.

Ποσταρα και ένα τραγουδάκι πολύ αγαπημένο.

Gutten Nachten Hellas!

Senior Member
    Πήγε 2? Μάλλον ξενύχτησα κι εγώ σήμερα πολύ στον υπολογιστή:Ρ

Καλό βράδυ.