4 xronia meta - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47

Thread: 4 xronia meta

Originally posted by interappted
    Θεοφανεια σε ευχαριστω καταρχην
    εκανα χρονια ψυχοθεραπεια κ φαρμακευτικη κ ηταν ο λογος που σταματησα να ειμαι εδω στο φορουμ.τα 2 τελευταια χρονια με παρακολοθουσε ενασ πολυ καλος γιατρος ποθ με βοηθησε κ ενιωσα να στεκομαι για πρωτη φορα στα ποδια μου με φαρμακα μεν αλλα καλα δε
    πριν 5 μηνες εληξε η συμβαση του μου ειπε να συνεχισω με εναν αλλο γιατρο στο ιδιο κεντρο
    κι εκει την πατησα νομιζα οτι ειχα ως δια μαγειας θεραπευτει.κι αλλωστε 4 χρονια συνολικης ψυχοθεραπειασ μου φανηκαν αρκετα.κι ετσι απλα πηγαινα να μου γραφουν τα χαπια
    τις οποιες δυσκολιες φαινοταν να τισ αντιμετωπιζα καλα..ομως ενιωθα να πιεζομαι να κουραζομαι που πολεμαω στα πιο δυσκολα κλαταρα εντελως οπως πολυ σωστα μου ειπε ο εφημερευων γιατρος \"υποτιμησα τη διαταραχη μου\"και βρεθηκα σε πιο μεγαλο κενο..γτ απλα νομιζα οτι ειχα γινει καλα κι οτι μπορς να τα καταφερω μονο με φαρμακα

Γιατι άλλαξαν όλα με την αλλαγη του γιατρού?
    Φαντάζομαι πως η αγωγη ήταν η ίδια, οπότε ο παλιός γιατρός σε στήριζε και ψυχολογικα, του ειχες εμπιστοσύνη.
    Μήπως συντέλεσε και λίγο η \"επέτειος\" αυτες τις μέρες και υποτροπίασες?

Senior Member
    η αλλαγη του γιατρου σημαινε οτι δεν ξαναπηγα σε κανεναν γιατρο για ψυχοθεραπεια πια..δεν μιλουσα πια αλλα μου εγραφαν τα φαρμακα απλα
    αυτο ηταν το κακο οτι σταματησα να κανω ψυχοθεραπεια
    σταματησα να μιλαω με τους γιατρους κ πιστευα οτι δεν χρειαζοταν πια να μιλησω..απλα να παρω τα φαρμακα..κι ομως η ψυχοθεραπεια ειναι αυτη που με βοηθουσε κι οχι τα φαρμακα!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Senior Member
    Arsi μακαρι να με θυμηθηκε απλα η διαταραχη
    μακαρι να ειμαι καλυτερα σε μερικες μερες μακαρι να το ξαναπαλεψω
    μακαρι να βρω εναν αλλο καλο γιατρο μου δωσε δυναμη αυτη η φραση\" ισωσ γιατι τα γεγονοτα μας προλαβαινουν .ισως γιατι η αρρωστεια μας επισκεπτεται που κ που

ευχαριστω πολυ

με επιασαν τα χαπια!καληνυχτα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

καληνυχτα ιντερ....οποτε θες εδω θα είμαστε...:)

Senior Member
    καληνύχτα interappted:)
    το τελευταίο που θα έλεγα είναι πως 4 χρόνια ανοδικής πορείας και πραγματικής προσπάθειας δεν αλλοιώνονται από κάποιους μήνες.δεν αφανίζονται,είναι εκεί και μπορείς να συνεχίσεις από κει που σταμάτησες και όχι απ\'την αρχή.
    Καλή συνέχεια και εύχομα σύντομα να νιώσεις καλύτερα και έτοιμη να συνεχίσεις:)

Senior Member
    τις οποιες δυσκολιες φαινοταν να τισ αντιμετωπιζα καλα..ομως ενιωθα να πιεζομαι να κουραζομαι που πολεμαω στα πιο δυσκολα κλαταρα εντελως οπως πολυ σωστα μου ειπε ο εφημερευων γιατρος \"υποτιμησα τη διαταραχη μου\"και βρεθηκα σε πιο μεγαλο κενο..γτ απλα νομιζα οτι ειχα γινει καλα κι οτι μπορς να τα καταφερω μονο με φαρμακα
    inter,

καλώς ήρθες κ πάλι:)...

διαβαζω τι γραφεις. προσωπικα πιστευω πώς τις δυσκολιες σου, τοτε τις αντιμετωπιζες. Με καποιο τροπο αποτελεσματικο. Αυτες τις μερες, αυτον τον καιρο μαλλον οχι. Ισως πια σημερα να μην αρκει ο τροπος που στο παρελθον αντιμετωπιζες αυτα που αντιμετωπισες.

Μπορει τώρα να χρειαζεσαι εξτρα δυναμεις κ αλλες ενισχυσεις. Αν παρατηρησεις τις τοτε συνθηκες και τις τωρα, οπως κ τα τοτε βοηθηματα σου κ τα τωρινα, μπορει να βγαλεις μια ακρη. Ηδη εντοπισες το θεμα της ψυχοθεραπειας. Μπορει στην πορεια να βρεις κι αλλα...

Γραφεις κατι που για μενα - και για την δικη μου πορεια- ειναι σημαντικοτατο. \"υποτιμησα την διαταραχη μου\", κι εγω τα ελαττωματα μου, ιντερ. Πιστευω ομως πώς οταν συνειδητοποιουμε τον ογκο που καταλαμβανουν στη ζωη μας, μπορει και να την αφησουμε να μας φερθει καλυτερα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Senior Member
    Να προσέχεις τον εαυτό σου inter.
    Όλοι παθαίνουμε υποτροπές με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
    Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και μην τον στήνεις στον τοίχο.
    Μπορεί να πισωγύρισες κάπου και να πήγες πολύ μπροστά κάπου αλλού.

Banned
    πολυ χαρηκα που σε ξαναδιαβασα παλι interappted,
    αν και δεν φερνεις οπως λες χαρμοσυνα νεα.

Ελπιζω το παιδι σου να ειναι μια χαρα παντως.

Θα ξαναδιαβασω τα νεα σου,
    γιατι απαντησα βιαστικα.

Junior Member
    inter to oti ekanes psichotherapia gia 2 xronia me enan giatro , den einai eukolo na pas se kapoion allon kai ksana i diadikasia apo tin arxi to katalaveno , alla telika einai kati pou exeis anagi

tha ithela na se rotiso , ti einai auto pou kirios se voithaei stin psichotherapia ?
    oi kouventes enos giatrou , sigoureueis tin skepsi sou , domis ta pragmata kalitera sti zoi sou ?

emena pantos mou akougete poli thetiko to oti kataferes na ftaseis mexri ekei sta 4 xronia , se simeio dld na eisai ikanopoiimeni me ton eauto sou

mporeis na to ksanakaneis kai ksereis to dromo , auti ti fora tha einai pio eukolo
    me farmaka gia na zisoume eimaste etsi i allios to 70% ton anthropon.
    kai oi somatikes arrosties einai martirio

kali dinami

Senior Member
    ιντερ, καλώς ήρθες, περιμένω να μάθω για σένα, έχεις ένα παιδί και δεν ξέρω αν αυτό κάνει την προσπάθειά σου ευκολότερη ή δυσκολότερη είναι όμως σίγουρα ένας λόγος του να προσπαθείς. Άλλοι δεν έχουν λόγους κι αγκίστρι. Εσύ έχεις, καλή συνέχεια, καλή δύναμη, όλα διορθώνονται, είμαστε εδώ για να σε ακούσουμε.
    κι α σου μιλώ με παραμύθια και παραβολές.....είναι γιατί τ' ακούς γλυκύτερα κι η θλίψη δεν κουβεντιάζεται.
    ΣΕΦΕΡΗΣ

Senior Member
    Ίντερ μου,
    ένα από τα πιο δυνατά σου σημεία είναι ότι σε παρατηρείς...και ότι τώρα ξέρεις τι σου έλειπε και τι θα εξακολουθεί να σε βοηθά...η συνέχιση της ψυχοθεραπείας.
    Είναι σίγουρα δύσκολο να βρεις κάποιον ξανά που να σου ταιριάζει αλλά δεν είναι ακατόρθωτο.
    Καλή συνέχεια κορίτσι μου. Είσαι πολύ δυνατή, μην το ξεχνάς. Δεν ξεχνώ εκείνους τους διαλόγους που κάναμε τότε, το συναισθηματικό σου κομμάτι, αλλά και την απίστευτη δύναμή σου.

Φιλιά στο μικράκι σου.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

-H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Senior Member
    4 χρόνια μετά...
    πόνεσες, έκλαψες, έζησες, πάλεψες, έπεσες, ξανασηκώθηκες, προχώρησες...
    Και ο αγώνας δεν σταμάτησε...ήρθε ένα πέσιμο να σου το θυμήσει. Δε θα μείνεις όμως εκεί Ίντερ μου. Θα το κατανοήσεις, θα το αποκωδικοποιήσεις και θα ξανασηκωθείς...
    Ίντερ μου πιστεύω και σου το εύχομαι ο αγώνας με τον χρόνο και με την κατάλληλη φροντίδα που θα σου προσφέρεις να γίνεται ίσως πιο ανώδυνος, με περισσότερες στιγμές χαράς...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

-H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

Senior Member
    Originally posted by Θεοφανία
    Γιατι? Πάτωσαν πραγματικά ή κουράστηκες να παλεύεις?

ΥΓ. Από παλιούς μόνο ο keep walking, ο κρίνο, καμιά φορά ο λεφ ή ο πελάριρι (παλιο ραψωδος). Δεν μπορώ να θυμηθώ άλλους.
    ki εγω...

ιντερ μου..καλως ωρισες παλι... κυκλους κανει η ζωη..ολα θα ξανα γινουν καλα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Senior Member
    Originally posted by Arsi
    ναι.να το συζητήσουμε αν θες,και εν τέλει μπορεί να ήταν απλά ένα ξέσπασμα,μια κρίση,ένα εμπόδιο στον αγώνα σου ίσως και σε φάση που πίστευες ότι όλα είναι παρελθόν....ίσως επειδή είμαστε άνθρωποι και μερικές φορές τα γεγονότα μας \'προλαβαίνουν\' ή ίσως γιατί η ασθένεια μας επισκέπτεται που και που ή ίσως κ.λ.π., αλλά καμιά φορά κάνουμε λάθος και γενικέυουμε μια τέτοια κρίση.μας φέρνει αντιμέτωπους με το παρελθόν,τους αγώνες και τους φόβους μας σχετικά με το αν τα καταφέραμε ή όχι.αυτά από προσωπική εμπειρία..
    ακριβωσ....ολοι καπου ξεχειλιζουμε καποια στιγμη για να μπορουμε να γεμισουμε ξανα...

..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

Senior Member
    Θεοφανεια σε ευχαριστω καταρχην
    εκανα χρονια ψυχοθεραπεια κ φαρμακευτικη κ ηταν ο λογος που σταματησα να ειμαι εδω στο φορουμ.τα 2 τελευταια χρονια με παρακολοθουσε ενασ πολυ καλος γιατρος ποθ με βοηθησε κ ενιωσα να στεκομαι για πρωτη φορα στα ποδια μου με φαρμακα μεν αλλα καλα δε
    πριν 5 μηνες εληξε η συμβαση του μου ειπε να συνεχισω με εναν αλλο γιατρο στο ιδιο κεντρο
    κι εκει την πατησα νομιζα οτι ειχα ως δια μαγειας θεραπευτει.κι αλλωστε 4 χρονια συνολικης ψυχοθεραπειασ μου φανηκαν αρκετα.κι ετσι απλα πηγαινα να μου γραφουν τα χαπια
    στον καθενα μπορει να συμβει αυτο...πραγματικα..

δεν ειναι κακο...δεν μπορουμε παντα να εχουμε την ακριβης εικονα της καταστασησ..καμια φωρα τα πραγματα ξεφευγουν μεσα απο τα χερια και τον ελεγχο μασ...γιατι απλως ημαστε ανθρωποι ..και ειδικα αν ημαστε πολυ ευαισθητοι ανθρωποι...

τα πισογυρισματα παντα μπορουν να συμβουν...αυτο που θα κανεις τωρα ειναι...να ξανα προχωρησεισ λιγο λιγο..απο εκει που εισαι...κι ασ εισαι λιγακι πιο πισω...

το παιδακι σου ειναι καλα?ποιοσ το προσεχει οταν δεν νιωθεις καλα ιντερ μου?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast