Ψυχαναγκαστική Καταναγκαστική (ή Ιδεοληπτική)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member

Ψυχαναγκαστική Καταναγκαστική (ή Ιδεοληπτική)

Γεια σε ολους.Σημερα βρηκα το σιτε σας και χαρηκα γιατι θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου.Το προβλημα μου ξεκινησε ππριν απο ενα χρονο στην αρχη εκδηλωνοντας μια υπερβολικη ταση για καθαριοτητα που στη συνεχεια εξελιχθηκε σε μανια κανοντας μου τη ζωη μου μαρτυριο.Ηθελα να πλενομαι συνεχως φοβουμενη οτι θα κολλησω θανατηφορα ασθενεια απο ασημαντες αφορμες οπως σκουπιδια,χειραψια με ανθρωπους που θεωρουσα βρωμικους.Πλενομουν καθε φορα που γυρναγα σπιτι,ακομα και απο φιλικο σπιτι,για περιπου μια ωρα και ετσι απεφευγα να βγαινω.Ηθελα να πλυθω ακομα και αν επιανα αντικειμενα μεσα στο ιδιο μου το σπιτι και ακομα περισσοτερο επλενα σχολαστικα τα αντικειμενα που αγοραζα.Δεν ηθελα να φαω και ολο αυτο μου δημιοργησε συναισθηματα ενοχης.Επαθα 2 δυνατες κρισεις πανικου και πριν 3 μηνες κατεφυγα σε ειδικο που μου εδωσε φαρμακα και μου συνεστησε οσο το δυνατον μεγαλυτερη αντισταση.Η κατασταση μου βελτιωθηκε ελαχιστα και οταν προσπαθω να αντισταθω πλημμυριζω με εντονο συναισθημα αγωνιας που με βασανιζει.Μου συνεστησαν τυν υπνωση και θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια για το αν η υπνωση θα μπορουσε να βοηθησει την περιπτωση μου.Σας ζηταω συγγνωμη για το μακροσκελες του κειμενου μου και αναμενω σε απαντηση απο καποιον που γνωριζει οτιδηποτε για το θεμα,τροπους αντιμετωπισης και αν εχει καποιος παρομοια προσωπικη ή φιλικο περιβαλλον

Senior Member
    Καλησπερα και καλως ηρθες :)
    Μου κανει εντυπωση που ειδες πολυ μικρη βελτιωση με τα φαρμακα γιατι συνηθως εχουν πολυ καλα αποτελεσματα και ακομα καλυτερα αν συνδυαστουν με ψυχοθεραπευτικες συνεδριες.
    Δεν ειμαι σιγουρη για την υπνωση το εχω ακουσει αλλα δεν εχει ειπωθει κατι για τη μακροχρονια αποτελεσματικοτητα της.
    Εγω θα σε συμβουλευα ειτε καποια γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια -αν και πολλες φορες στην αρχη μπορει να τη βρεις λιγο αγχωτικη- η ακομα και ομαδικη θεραπεια.
    Σιγουρα παντως χρειαζεται και η ψυχοθεραπεια γιατι μονο με τα φαρμακα υπαρχει κινδυνος υποτροπιασης συχνα.

φιλικα
    τεσσα

Senior Member
    Συμπληρωματικες πληροφοριες για την υπνωση σε καταναγκαστικη/ψυχαναγκαστικη διαταραχη:
    Η υπνωση κατα κυριο λογο ενδεικνυται σε αγχωτικες διαταραχες και διαταραχες μετατραυματικου στρες. Δεν εχουν αναφερθει περιπτωσεις που να εχουν βοηθησει σημαντικα στην εξαλλειψη των συμπτωματων.

Junior Member
    Θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τι ειναι η γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια?

Senior Member
    Επειδη πρεπει να γινω πολυ αναλυτικη βρηκα αυτο το link που εχει πολυ χρησιμες πληροφοριες.

http://www.ibrt.gr/therapeia/biblia.html#5

Junior Member
    καλησπέρα!Ειμαι και εγω της αποψης πως η γνωσιακη συμπεριφορικη θεραπεία ενδείκνυται περισσότερο για την περιπτωση σου.Ψαξε στο ιντερνετ επαγγελματίες ψυχικής υγείας που εχουν εκπαιδευθει σε αυτη τη \"θεραπεία\".

Senior Member
    Originally posted by tessa
    Καλησπερα και καλως ηρθες :)
    Μου κανει εντυπωση που ειδες πολυ μικρη βελτιωση με τα φαρμακα γιατι συνηθως εχουν πολυ καλα αποτελεσματα και ακομα καλυτερα αν συνδυαστουν με ψυχοθεραπευτικες συνεδριες.
    Δεν ειμαι σιγουρη για την υπνωση το εχω ακουσει αλλα δεν εχει ειπωθει κατι για τη μακροχρονια αποτελεσματικοτητα της.
    Εγω θα σε συμβουλευα ειτε καποια γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια -αν και πολλες φορες στην αρχη μπορει να τη βρεις λιγο αγχωτικη- η ακομα και ομαδικη θεραπεια.
    Σιγουρα παντως χρειαζεται και η ψυχοθεραπεια γιατι μονο με τα φαρμακα υπαρχει κινδυνος υποτροπιασης συχνα.

φιλικα
    τεσσα
    Δεν ξέρω αν θα το διαβάσει ποτέ αυτό το μήνυμα ο αρθρογράφος αλλά θα σμφωνήσω με την Τέσα πως τα χάπια έχουν καλά αποτελέσματα...Η ύπνωση;;Τι είναι αυτό και πως αντιμετωπίζει τον ψυχαναγκασμό;Με κοιμίζουν και γίνομαι άλλος άνθρωπος δηλαδή;;Είχα διαβάσει και για εγχειρήσεις στον εγκέφαλο μέσω των οποίων μέρος μικρό των ασθενών παρουσίασε σημαντική βελτίωση στα ψυχαναγκαστικά.....

Member
    γεια σας, η υπνωση για μενα ειναι ψευδοεπιστημη. η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη εξαλειφεται με νορμαλ προοδους οταν το ατομο βρει εναν καλο ψυχιατρο/ψυχολογο και συζητησει το τι του συμβαινει και ξεμπερδευτει . η γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια ειναι μια πολυ αναπτυσομενη και ευρεως διαδεδομενη θεραπευτικη προσεγγιση που εχει βρεθει ερευνητικα πως βοηθαει πολυ στις περιπτωσεις οπως στην ΙΨΔ και βασιζεται στην αλληλεπιδραση μεταξυ του τι πιστευουμε, τι αλλαγες φερνουν αυτα τα πιστευω στα συναισθηματα και στην συμπεριφορα μας. π.χ. αν πιστευω πως ο ταδε ειναι κακος ανθρωπος θα τον μισησω και θα τον αποφευγω.