Την Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου στις 21:00 οι Εκδόσεις Διόπτρα θα υποδεχτούν στον πολυχώρο Αθηναίων Πολιτεία τον Ερωτόκριτο Κυμιωνή, ο οποίος θα μιλήσει για το βιβλίο του Το Ημερολόγιο ενός Πρίγκιπα, θα συζητήσει με τους αναγνώστες και θα υπογράψει αντίτυπα.

Το βιβλίο θα παρουσιαστεί από ένα εκλεκτό panel ομιλητών στους οποίους περιλαμβάνονται οι:

  • Κώστας Γιαννόπουλος – Πρόεδρος Δ.Σ. «Το Χαμόγελο του Παιδιού»
  • Ξένια Κούρτογλου – Συγγραφέας, Ιδρύτρια & Managing Partner Focus Bari
  • Ιωάννης Αυγουστάτος – Ψυχίατρος
  • Εύα Ντελιδάκη – Δημοσιογράφος
  • Γιώργος Χειμωνέτος – Ολυμπιονίκης ποδηλασίας
  • Κώστας Καραφώτης – Καλλιτέχνης
  • Στέλιος Κρητικός – Ηθοποιός

Τη συζήτηση θα συντονίσει η δημοσιογράφος Βίκυ Χαντζή. 

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον εξωτερικό χώρο του πολυχώρου Αθηναίων Πολιτεία (Ακάμαντος 1 & Αποστόλου Παύλου 33).

Ώρα προσέλευσης 20:15

Αποκτήστε το βιβλίο Το ημερολόγιο ενός πρίγκιπα από το εξειδικευμένο βιβλιοπωλείο ψυχολογίας του PSYCHOLOGY.GR

Λίγα λόγια για την υπόθεση του βιβλίου Το Ημερολόγιο ενός Πρίγκιπα

Σ’ αυτό το βιβλίο ζωής –της δικής μου υπέροχης ζωής– κάθε σελίδα είναι και μια περιγραφή ενός διλήμματος.

Κάθε σελίδα εμπεριέχει τον εσωτερικό μου διαχωρισμό μέχρι την ένωση.

Τον ο-δικό μου χάρτη απ’ την κενότητα ως την ενότητα.

Πώς ο μονόδρομος του εγώ μου μέσω διοδίων εναρμονίστηκε με τη λεωφόρο της σύνδεσης.

Κάθε πρωί κλείσε τα μάτια σου για λίγο και συνδέσου με την καρδιά σου, έχοντας στα χέρια σου το ημερολόγιο.

Άνοιξε στην «τύχη» μία σελίδα επιλέγοντας αριστερά ή δεξιά. Εκεί βρίσκεται ένα μήνυμα για σένα.

Μία λύση... μία συμβουλή... μία παραίνεση προς την αγάπη... Ένας χάρτης προς τη λεωφόρο της αρετής σου! Ακολούθησέ την!

Με εκτίμηση,

Ερωτόκριτος Κυμιωνής

Το Ημερολόγιο ενός Πρίγκιπα είναι μια «βιωματική» συλλογή κειμένων και μηνυμάτων μικρής έκτασης, με σκοπό την παρακίνηση των αναγνωστών, ώστε να δονούμαστε όλο και περισσότεροι στην Αγάπη, στην Αφθονία, στη Γαλήνη, στην Αλήθεια, στην Εμπιστοσύνη, στη Ροή και στην Εκπληκτική Κατάσταση. 

Λίγα λόγια για τον συγγραφέα Ερωτόκριτο Κυμιωνή

Ο γνωστός σχεδιαστής μόδας Ερωτόκριτος Κυμιωνής κατάγεται από την Κρήτη και είναι ιδρυτής του καταστήματος υφασμάτων Fashion Erotokritos στο Σύνταγμα και του καταξιωμένου οίκου ανδρικών κοστουμιών sur mesure Prince Erotokritos.

Εδώ και έντεκα χρόνια και με αφορμή τη μετάβαση της ψυχής του γιου του στην αιωνιότητα λόγω μιας σπάνιας μορφής λευχαιμίας, στράφηκε στη μελέτη και στον δρόμο του «γνώθι σαυτόν» για να επιτύχει την ουσιαστική διεύρυνση της συνείδησης για τον άνθρωπο και τον κόσμο, την οποία μεταλαμπαδεύει μέσα από διδασκαλίες ζωής σε όλους αυτούς που ενδιαφέρονται ανιδιοτελώς.

Επιπλέον, με τον μη κερδοσκοπικό φορέα ΜΑΝΩΛΗ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ, που ίδρυσε στη μνήμη του γιου του, έχει βοηθήσει –και εξακολουθεί να βοηθά– παιδιά με αυτοάνοσα νοσήματα και τις οικογένειές τους στην πορεία προς την ίαση, ενώ μέσα από τη Σχολή Αγάπης Εαυτού, που λειτουργεί υπό την αιγίδα του μη κερδοσκοπικού οργανισμού, υλοποιεί το όραμά του να θεσμοθετηθεί η αυτογνωσία και η αγάπη στον εαυτό μας σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης.