Ψάχνεις τη δουλειά που σου ταιριάζει; Θέλεις να αλλάξεις επαγγελματικό περιβάλλον ή/και γενικότερο προσανατολισμό; Θέλεις να επαναπροσδιορίσεις την επαγγελματική σου ταυτότητα στο σύγχρονο κόσμο; Σκέφτεσαι να εργαστείς στο εξωτερικό; Το JobOne είναι για σένα!

Τι είναι το JobOne;

Το Job1 στοχεύει  στην αποτελεσματική αναζήτηση εργασίας και υλοποιείται μέσω της συμβουλευτικής παρέμβασης για την γενική ευαισθητοποίηση και αυτογνωσία του ατόμου. Οι συμμετέχοντες εξοικειώνονται επίσης με  όλες τις σύγχρονες μεθόδους αξιολόγησης ανθρώπινου δυναμικού.   

Τι περιλαμβάνει το Job1:

  • Ομαδικές συναντήσεις online για κάθε ειδικό θέμα
  • Ερωτηματολόγια και ασκήσεις αυτογνωσίας
  • Προσομοιώσεις συνεντεύξεων
  • Πρότυπα βιογραφικά

Δομή του προγράμματος

Το πρόγραμμα είναι δομημένο σε 5 συναντήσεις - ενότητες, που μπορεί κανείς να παρακολουθήσει είτε αυτοτελώς είτε στο σύνολό τους.

Συνάντηση 1: Προσδιορίζω την εργασία που μου αξίζει

  • Εξερεύνηση του εαυτού μου: Τι μου ταιριάζει πραγματικά; Σε τι έχω κλίση;
  • Προσδιορίζω τους στόχους μου: Τι θέλω; Πώς θα το πετύχω;

Συνάντηση 2: Μαθαίνω την αγορά εργασίας

  • Ανάλυση αγοράς εργασίας: Δημόσιο, πολυεθνικές, μικρομεσαίες επιχειρήσεις.
  • Το τοπίο της εργασίας σήμερα: Τι έχει αλλάξει μετά την εμφάνιση της πανδημίας.

Συνάντηση 3: Αποκτώ τις δεξιότητες-κλειδιά

  • Ενισχύω και διευρύνω τον εαυτό μου: Ανάπτυξη Soft Skills
  • Παίρνω σωστές αποφάσεις στο μεταβαλλόμενο εργασιακό τοπίο.

Συνάντηση 4: Κατακτώ τις στρατηγικές διεκδίκησης μίας θέσης εργασίας

  • Συγγραφή βιογραφικού και συνοδευτικής επιστολής
  • Aνάπτυξη προσωπικού δικτύου επαφών, δημιουργία επαγγελματικού προφίλ στο διαδίκτυο (Linkedin), προώθηση βιογραφικού σε θέσεις εργασίας.

Συνάντηση 5: Κερδίζω τις εντυπώσεις

  • Στη συνέντευξη: Επιτυχημένη παρουσίαση εαυτού, γλώσσα σώματος, απάντηση σε πονηρές ερωτήσεις.
  • Τι κάνουμε μετά; (follow-up)

Θέματα που καλύπτονται:

Με την ολοκλήρωση όλων των ενοτήτων θα έχουν καλυφθεί πλήρως τα ακόλουθα θέματα:  

  • Διερεύνηση της προσωπικότητας και των ενδιαφερόντων
  • Εντοπισμός και ανάπτυξη δεξιοτήτων και σύνδεση τους με το επιθυμητό εργασιακό περιβάλλον
  • Σχεδιασμός αναζήτησης εργασίας
  • Συγγραφή βιογραφικού και συνοδευτικής επιστολής (cover letter)
  • Τρόπος παρουσίασης στον πιθανό εργοδότη
  • Τα μυστικά της συνέντευξης
  • Ασκήσεις προσομοίωσης με role playing
  • Ανάπτυξη αυτοπεποίθησης
  • Ανάπτυξη soft skills
  • O ρόλος της Ενσυνειδητότητας (Mindfulness) σήμερα στην επιτυχημένη αναζήτηση εργασίας

Οφέλη:

Με την ολοκλήρωση όλων των ενοτήτων που περιλαμβάνει το πρόγραμμα:

  • Γνωρίζεις καλά τι ζητάς από την αυριανή σου εργασία και προς τα πού πρέπει να στραφείς για να το αποκτήσεις.
  • Έχεις αναγνωρίσει τα δυνατά σημεία σου και πώς να τα προβάλλεις.
  • Έχεις μάθει πώς να παρουσιάζεις με επιτυχία τον εαυτό σου και τις δυνατότητες σου.
  • Γνωρίζεις τις πιο επιτυχημένες πρακτικές αναζήτησης εργασίας και ποια ακριβώς βήματα χρειάζεται να ακολουθήσεις.
  • Έχεις στα χέρια σου ένα σύγχρονο και ανταγωνιστικό βιογραφικό βασισμένο στις ανάγκες της αγοράς που απευθύνεσαι.
  • Είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις κάθε πιθανό εργοδότη και τις «δύσκολες» ερωτήσεις που θα σου απευθύνει.

Διεξαγωγή Προγράμματος:

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας ZOOM, σε πραγματικό χρόνο.

Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη 19:00-21:00.

Διάρκεια ενότητας: 2 ώρες | Συνολική διάρκεια προγράμματος: 10 ώρες

Τιμή/Ενότητα: 20€ | Τιμή παρακολούθησης όλων των ενοτήτων: 85 €

* Παρέχεται η δυνατότητα και για ατομική διεξαγωγή του προγράμματος. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα δίδακτρα και τον προγραμματισμό των συναντήσεων επικοινωνήστε μαζί μας.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο 2106464711 και στο email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Εκδήλωση ενδιαφέροντος