αρρυθμίες - αγχος??? - Page 115
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 115 of 117 FirstFirst ... 1565105113114115116117 LastLast
Results 1,711 to 1,725 of 1745
    Quote Originally Posted by Tasos39 View Post
    κανένα ηρεμιστικό δοκιμασες?
    Ναι ζαναξ. Όμως πρέπει να είμαι σε κακό χάλι για να το πάρω. Όμως επειδή δεν με παρακολουθεί γιατρός για να έχω αγωγή κανονική φοβάμαι να παίρνω

Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Ναι ζαναξ. Όμως πρέπει να είμαι σε κακό χάλι για να το πάρω. Όμως επειδή δεν με παρακολουθεί γιατρός για να έχω αγωγή κανονική φοβάμαι να παίρνω
    Πρέπει να πας σε γιατρό για να σου γράψει μια αγωγή να παίρνεις και να σε παρακολουθα. Δεν μπορείς από μόνη σου να το ξεπεράσεις.

Γειά σας παιδιά. Για πρώτη φορα έγραψα σε αυτό το site πριν πολλά χρόνια με κύριο θέμα την αγχώδη διαταραχή που έχω και κρίσεις πανικού. Αφού κατάφερα να ελέγξω κάπως τα παραπάνω με χρόνια ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικών αγωγών, με βρήκε φέτος ειδικά ένας νέος διάολος που λέγετει Αρρυθμίες.. Διαβάζω τα σχόλια σας και ταυτίζομαι τόσο που από την μία μου έρχεται να βάλω τα κλάματα και από την άλλη βάζω κ τα γέλια καμιά φορά γιατί βρίσκω τόσα κοινά στοιχεία με εσάς..

Εγώ είμαι 46 χρ. Και οι αρρυθμίες ήταν κάτι πολύ παροδικό που συνέβαινε για μερικές μέρες τον χρόνο. Άντε για καμιά βδομάδα και μετά περνάγαν. Τις έβλεπα κάτι σαν λόξυγκα της καρδιάς.. Εϊναι το κλασικό που η καρδιά σταματάει για 1-2 δευτερα και μετά χτυπάει δυνατά κ σου κόβεται η ανάσα... Αυτό αναστατώνει ολόκληρο τον οργανισμό και σου χαλάει την διάθεση..

Ωσπου το 2019 ξεκινάει αυτος ο καρδιακός λόξυγκας τέλη Μαίου (κλασική εποχή για μένα, δεν ξέρω γιατί..) κ είπα θα περάσει. Κουράγιο. Αυτή την φορά συνεχίστηκε ολόκληρο το καλοκαίρι! Με διέλυσε. Συμπτωματικα κατά την έναρξη περίπου των αρρυθμιών είχα ξεκινήσει αγωγή με αντικαταθλιπτικα. Το Escitalopram γιατί είχα συμπτώματα χρόνιας κόπωσης.

Εννοειται ότι έχω πάει πολλές φορές στα επείγοντα, έχω κανει διπλεξ, τριπλεξ... και ό,τι άλλο υπάρχει κ να με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχω τιποτα το παθολογικο. Μαλιστα στο τελευταίο τεστ κοπωσης, όταν άρχισα να ανεβάζω ρυθμούς, οι αρρυθμίες εξαφανίστηκαν! Και επανήλθαν με το που σταμάτησα να τρεχω....

Κατα΄τον Σεπτέμβριο σε φάση απόγνωσης μου περνάει απ το μυαλό μηπως φταινε τα φαρμακα. Οντως αρχιζω να τα διακόπτω σταδιακα κ οι κρισεις αρρυθμιων εξαφανιστηκαν!!! Ημουν ο πιο ευτυχισμένος ανθρωπος στον κόσμο. Δυστυχως η ευτυχία μου κρατησε 2 μήνες μέχρι που ήρθε κ η 2η επισκεψη διαρκειας....

Περι τον Νοεμβριο του 2019 λοιπον άρχισε ξανά το πανυγήρι... Λέω, δεν είναι δυνατόν! Γιατί ρε γμτ!! Αφού είχε λυθεί το πρόβλημα και ευχαριστούσα τον Θεό! Δεν είναι δίκαιο αυτό!! Από τότε έχουν περάσει 4 μήνες και η ταλαιπωρία μου συνεχίζεται. Ο καρδιολόγος μου έγραψε Concor 5 (β αναστολεας). Την 1η μερα ανεκοψε της εκτακτες, την 2η λιγοτερο κ απο την 3η ξανα τα ιδια κ μη πω χειρότερα...

Είναι απίστευτο! Ξυπνάω το πρωί και οι εκτακτες με καλημερίζουν πριν καν ανοιξω τα ματια μου! Εχω κόψει καφεδες, εχω περιορίσει το τσιγάρο, έχω αρχίσει περπάτημα. Τιποτα.. Χτες το βραδυ γυρισα απο κεντρο μέχρι την Καλλιθεα που μενω με τα πόδια για γυμναστική και με το που εκατσα στον υπολογιστή να σου πάλι οι εκτακτες.. Είναι εντελώς τραγικό, η ζωη έιναι αφόρητη...

Δηλ είμαι καταδικασμένος να τρεχω ασταμάτητα σαν τον Βεγγο για να μην τις νιωθω... Δεν μπορώ να έχω ηρεμία, δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω ένα βιβλίο... πρέπει να έιμαι συνεχως σε κίνηση για να μην τις ακούω....Παίρνω και zanax. Ούτε και αυτα τίποτα... Είμαι τόσο στεναχωρημένος.. Λέω γιατι ρε θεε μου, τι κακό έχω κάνει.. Δεν θα το ευχόμουν ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

Συνειδητοποιησα δε, ότι οι αρρυθμίες ήταν εξαρχής το πρόβλημα γιατί αυτές ήταν το trigger για τις κρίσεις πανικού που άρχισα να έχω απο τα 16 μου. Μου διέλυσαν την ζωή. Ακολούθησε ένας φαυλος κυκλος άγχους εξαιτίας τους. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπάρχει καποια λύση σε αυτό το πρόβλημα.

Jordan ταυτίζομαι απόλυτα μαζί σ σε ότι σ συμβαίνει ακόμα κ χρονικά... Έτσι πάθαινα κ εγώ από μικρή έτσι το θεωρουσα κ εγώ θυμάμαι έλεγα σιγά αλλάζει χτυπο η καρδιά.. Έπαιρνα κονκορ εξαφανίστηκαν σχεδόν τα σταματησα όλα καλά κ μετα απο ενα μηνα το Νοέμβρη παλι από την αρχή κ χειρότερα ξεκίνησα το κονκορ κ με πήρε δυο μήνες να ηρεμησω παλι κόντευα να τρελαθώ έπαιρνα το χάπι κ παθαινα έκτακτες όλη μέρα.. Μια Κυριακή θυμάμαι έπαθα καμια 50 άρια ανάσα κ έκτακτη κ ξαφνικά την άλλη μέρα σχεδόν σταμάτησαν από τότε έχω μια τη μέρα κ περνανε κ μέρες χωρίς να νιώθω τλχ γτ μπορεί να παθαίνω αλλά μικρές... Λέω κ εγώ γτ σε μενα;ειδικά τις χειρότερες μέρες αλλά οι γιατροί μ έλεγαν δν ειναι τπτ υποθέτω κάπου αρχισα να το παιρνω απόφαση πια λέω έτσι ειναι το σώμα μ τέλος, συνεχίζω το χάπι κ απλά προσπαθω να μεννω ηρεμη γτ λίγο τα ταραχτω ξεκινάνε...μεινε ψυχραιμος θα έρθουν κ καλυτερες μέρες...

Quote Originally Posted by Jordan1973 View Post
    Γειά σας παιδιά. Για πρώτη φορα έγραψα σε αυτό το site πριν πολλά χρόνια με κύριο θέμα την αγχώδη διαταραχή που έχω και κρίσεις πανικού. Αφού κατάφερα να ελέγξω κάπως τα παραπάνω με χρόνια ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικών αγωγών, με βρήκε φέτος ειδικά ένας νέος διάολος που λέγετει Αρρυθμίες.. Διαβάζω τα σχόλια σας και ταυτίζομαι τόσο που από την μία μου έρχεται να βάλω τα κλάματα και από την άλλη βάζω κ τα γέλια καμιά φορά γιατί βρίσκω τόσα κοινά στοιχεία με εσάς..

Εγώ είμαι 46 χρ. Και οι αρρυθμίες ήταν κάτι πολύ παροδικό που συνέβαινε για μερικές μέρες τον χρόνο. Άντε για καμιά βδομάδα και μετά περνάγαν. Τις έβλεπα κάτι σαν λόξυγκα της καρδιάς.. Εϊναι το κλασικό που η καρδιά σταματάει για 1-2 δευτερα και μετά χτυπάει δυνατά κ σου κόβεται η ανάσα... Αυτό αναστατώνει ολόκληρο τον οργανισμό και σου χαλάει την διάθεση..

Ωσπου το 2019 ξεκινάει αυτος ο καρδιακός λόξυγκας τέλη Μαίου (κλασική εποχή για μένα, δεν ξέρω γιατί..) κ είπα θα περάσει. Κουράγιο. Αυτή την φορά συνεχίστηκε ολόκληρο το καλοκαίρι! Με διέλυσε. Συμπτωματικα κατά την έναρξη περίπου των αρρυθμιών είχα ξεκινήσει αγωγή με αντικαταθλιπτικα. Το Escitalopram γιατί είχα συμπτώματα χρόνιας κόπωσης.

Εννοειται ότι έχω πάει πολλές φορές στα επείγοντα, έχω κανει διπλεξ, τριπλεξ... και ό,τι άλλο υπάρχει κ να με διαβεβαιώνουν ότι δεν έχω τιποτα το παθολογικο. Μαλιστα στο τελευταίο τεστ κοπωσης, όταν άρχισα να ανεβάζω ρυθμούς, οι αρρυθμίες εξαφανίστηκαν! Και επανήλθαν με το που σταμάτησα να τρεχω....

Κατα΄τον Σεπτέμβριο σε φάση απόγνωσης μου περνάει απ το μυαλό μηπως φταινε τα φαρμακα. Οντως αρχιζω να τα διακόπτω σταδιακα κ οι κρισεις αρρυθμιων εξαφανιστηκαν!!! Ημουν ο πιο ευτυχισμένος ανθρωπος στον κόσμο. Δυστυχως η ευτυχία μου κρατησε 2 μήνες μέχρι που ήρθε κ η 2η επισκεψη διαρκειας....

Περι τον Νοεμβριο του 2019 λοιπον άρχισε ξανά το πανυγήρι... Λέω, δεν είναι δυνατόν! Γιατί ρε γμτ!! Αφού είχε λυθεί το πρόβλημα και ευχαριστούσα τον Θεό! Δεν είναι δίκαιο αυτό!! Από τότε έχουν περάσει 4 μήνες και η ταλαιπωρία μου συνεχίζεται. Ο καρδιολόγος μου έγραψε Concor 5 (β αναστολεας). Την 1η μερα ανεκοψε της εκτακτες, την 2η λιγοτερο κ απο την 3η ξανα τα ιδια κ μη πω χειρότερα...

Είναι απίστευτο! Ξυπνάω το πρωί και οι εκτακτες με καλημερίζουν πριν καν ανοιξω τα ματια μου! Εχω κόψει καφεδες, εχω περιορίσει το τσιγάρο, έχω αρχίσει περπάτημα. Τιποτα.. Χτες το βραδυ γυρισα απο κεντρο μέχρι την Καλλιθεα που μενω με τα πόδια για γυμναστική και με το που εκατσα στον υπολογιστή να σου πάλι οι εκτακτες.. Είναι εντελώς τραγικό, η ζωη έιναι αφόρητη...

Δηλ είμαι καταδικασμένος να τρεχω ασταμάτητα σαν τον Βεγγο για να μην τις νιωθω... Δεν μπορώ να έχω ηρεμία, δεν μπορώ να κάτσω να διαβάσω ένα βιβλίο... πρέπει να έιμαι συνεχως σε κίνηση για να μην τις ακούω....Παίρνω και zanax. Ούτε και αυτα τίποτα... Είμαι τόσο στεναχωρημένος.. Λέω γιατι ρε θεε μου, τι κακό έχω κάνει.. Δεν θα το ευχόμουν ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

Συνειδητοποιησα δε, ότι οι αρρυθμίες ήταν εξαρχής το πρόβλημα γιατί αυτές ήταν το trigger για τις κρίσεις πανικού που άρχισα να έχω απο τα 16 μου. Μου διέλυσαν την ζωή. Ακολούθησε ένας φαυλος κυκλος άγχους εξαιτίας τους. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν υπάρχει καποια λύση σε αυτό το πρόβλημα.

Φίλε Jordan πόσες εκτακτες εδειξε το holder που εβαλες?ευθυνεται και η ψυχολογια πολυ όσο αφορά τις εκτακτες. Ειδικά αν είσαι και ευαίσθητος 'οπως όλοι μας
    φαντάζομαι εδω στο group.

Junior Member
    Καλησπερα ομαδα εγω θελω επίσης να ρωτησω για τι εκτακτες μιλατε? Κοιλιακες η κολπικες?

Quote Originally Posted by Jordan1973 View Post

Σαν να τα γράφω εγώ και άλλα τόσα... Η απόλυτη θλίψη και τρόμος. Δεν πάνε να λένε δεν θα σε σκοτώσουν... Τι μου λένε όλοι όταν μου συμβαίνει παγωνω ολόκληρη. Από τον φόβο μου πάω κατευθείαν τουαλέτα! Μαυρίζει όλη η μέρα μου. Ουδείς δεν το καταλαβαίνει. Ο άντρας μου λέει δεν έχεις τίποτα στο έχουν πει 100 γιατροί. Καλά... Ας το νιώσεις 1 φορά μόνο και έλα πες μου

Παιδιά, απαντώ ότι, δεν έχω βάλει holder γιατί αυτά τα πράγματα με αγχώνουν κ επίσης δεν καταλαβαίνω το νόημα. Δηλ τι να μου πούνε; Πόσες έκτακτες έχω; Αφού τις ακούω! Σε μέρες κρίσεις δεν περνάει λεπτό, χωρίς μια έκτακτη! Άρα μιλάμε για 60 την ώρα Χ 16 ώρες (δηλ όσες ώρες είμαι ξύπνιος)= 960 την μέρα.. Σκέφτομαι καμιά φορά, κ υγιής να είναι η καρδιά σου..πόσο να αντέξει! Θα αρρωστήσει στο τέλος κ επίσημα...

Τέλος πάντων, το απρόσμενα ευχάριστο για μένα, είναι ότι ύστερα απο αρκετούς μήνες, οι αρρυθμίες μου, εξαφανίστηκαν ξαφνικά τις τελευταίες μέρες και για ακόμα μια φορά ευχαριστώ τον θεό και εύχομαι να κρατήσει η ηρεμία μου, όσο γίνεται περισσότερο... Νιώθω τόσο ωραία αυτές τις μέρες, σας ευχαριστώ που με ακούσατε. Θα είμαστε σε επικοινωνία, εύχομαι κουράγιο σε όλους, μην παραιτήστε, ψάξτε τα όλα, ό,τι μπορεί να σας ανακουφίσει. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και χρειάζεται άλλες λύσεις. Με την βοήθεια κ της τύχης, ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλους μας. όπως μου είπε κ μια κοπέλα παραπάνω: Θα έρθουν καλύτερες ημέρες. Και είχε δίκιο...

Junior Member
    Και εμένα με πιάνουν έκτακτες όταν σκύβω και όταν παίρνω βαθιές ανασες. Και αν δεν με πιάσουν τότε θα νιώσω ένα βάρος στο στήθος σαν να μου πέφτει η πίεση . Βέβαια σε καρδιολογο έχω πάει πριν οκτώ με εννιά μήνες και δεν μου βρήκε τίποτα αλλά δεν έκανα έκτακτες την ώρα που εξέταζε και δεν υπήρχαν στο καρδιογράφημα και φοβάμαι μην δεν κατάλαβε αν έχω κάποιο πρόβλημα. Πάντως λεω να τον παίρνω ένα τηλέφωνο που και που να με ξεανγχωνει αλλά ντρέπομαι μιας και αρκετές άλλες φορές που τον πήρα μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και όλα είναι αγχος. Ευτυχώς όμως βρήκα αυτό το φόρουμ και ξεαγχωνομαι λιγο. Πάντως αν νιώθει κανείς άλλος έκτακτες όταν σκύβει σας παρακαλώ αν ξέρει να μου απαντήσει γιατί συμβαίνει αυτό;

Μ συμβαίνει κ μένα κ όταν σκύβω κ όταν μιλήσω απότομα παρω δλδ βαθιά απότομη ανάσα είναι το διάφραγμα ένας παράγοντας δν ειναι τπτ μ έχει πει ο γιατρός μ...

Quote Originally Posted by Gergod12 View Post
    Και εμένα με πιάνουν έκτακτες όταν σκύβω και όταν παίρνω βαθιές ανασες. Και αν δεν με πιάσουν τότε θα νιώσω ένα βάρος στο στήθος σαν να μου πέφτει η πίεση . Βέβαια σε καρδιολογο έχω πάει πριν οκτώ με εννιά μήνες και δεν μου βρήκε τίποτα αλλά δεν έκανα έκτακτες την ώρα που εξέταζε και δεν υπήρχαν στο καρδιογράφημα και φοβάμαι μην δεν κατάλαβε αν έχω κάποιο πρόβλημα. Πάντως λεω να τον παίρνω ένα τηλέφωνο που και που να με ξεανγχωνει αλλά ντρέπομαι μιας και αρκετές άλλες φορές που τον πήρα μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και όλα είναι αγχος. Ευτυχώς όμως βρήκα αυτό το φόρουμ και ξεαγχωνομαι λιγο. Πάντως αν νιώθει κανείς άλλος έκτακτες όταν σκύβει σας παρακαλώ αν ξέρει να μου απαντήσει γιατί συμβαίνει αυτό;

Και εγω το παθαινω καποτε οταν σκυβω. Και οι μυρωδιες οι εντονες προκαλουν φτερουγισματα. πραγμα τρελο αλλα νομιζω το έχουν κι αλλοι εδω μέσα.
    Last edited by Tasos39; 12-03-2020 at 12:27.

Junior Member
    Quote Originally Posted by Tasos39 View Post
    Και εγω το παθαινω καποτε οταν σκυβω. Και οι μυρωδιες οι εντονες προκαλουν φτερουγισματα. πραγμα τρελο αλλα νομιζω το έχουν κι αλλοι εδω μέσα.
    Μακάρι να το έχουν κι άλλοι γιατί φοβάμαι και μόνο στην ιδέα ότι είμαι ο μόνος που παθαίνει έκτακτες όταν σκύβει γιατί σκέφτομαι ότι αν δεν το έχει κανείς άλλος τότε θα είναι κάτι σοβαρο. Αν και δεν νομίζω.

Quote Originally Posted by Gergod12 View Post
    Μακάρι να το έχουν κι άλλοι γιατί φοβάμαι και μόνο στην ιδέα ότι είμαι ο μόνος που παθαίνει έκτακτες όταν σκύβει γιατί σκέφτομαι ότι αν δεν το έχει κανείς άλλος τότε θα είναι κάτι σοβαρο. Αν και δεν νομίζω.
    Είσαι τυχερός αν τις νιώθεις μόνο όταν σκύβεις!! Εμένα οι '' καλες'' μου με θυμούνται ότι και να κάνω! Είτε φάω, είτε ξαπλώσω, είτε οδηγώ, είτε σκυψω, είτε κάνω μπάνιο, είτε αλλάξει η θερμοκρασία του σώματος. Πχ αν από το σπίτι βγω έξω στο κρύο ξεκινάνε! Δεν με αφήνουν είναι εκεί για να μου θυμήζουν ότι πρέπει να ζω μέσα στον τρόμο και να μην χαίρομαι τίποτα...

Junior Member
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Είσαι τυχερός αν τις νιώθεις μόνο όταν σκύβεις!! Εμένα οι '' καλες'' μου με θυμούνται ότι και να κάνω! Είτε φάω, είτε ξαπλώσω, είτε οδηγώ, είτε σκυψω, είτε κάνω μπάνιο, είτε αλλάξει η θερμοκρασία του σώματος. Πχ αν από το σπίτι βγω έξω στο κρύο ξεκινάνε! Δεν με αφήνουν είναι εκεί για να μου θυμήζουν ότι πρέπει να ζω μέσα στον τρόμο και να μην χαίρομαι τίποτα...
    Πραγματικά λυπάμαι γιατί ξέρω ότι οι έκτακτες είναι τελείως σπαστικες. Και εγώ είχα συνέχεια έκτακτες πριν λίγα χρόνια να φανταστείς τότε ήμουν 13χρονων και οι γονείς μου επειδή δεν ξέρανε πως ακριβώς να αντιδράσουν με πήγαιναν συνέχεια σε καρδιολογο. Δεν μπορούσα να βγω έξω με τους φίλους μου, να κάνω γυμναστική (γιατί φοβόμουν μην πάθω τίποτα ακόμα σιβαροτερο) και γενικά ζούσα μια ζωή μες τον τρόμο. Τώρα όμως είμαι λίγο μεγαλύτερος(16χρονων) και οι έκτακτες έχουν κοπάσει λίγο αλλά ακόμα τις νιώθω ειδικά όταν σκύβω και κάνω γενικά απότομες κινήσεις. Το ξέρω ότι είμαι υπερβολικά μικρός για να φοβάμαι για την καρδιά μου αλλά όλα ξεκίνησαν μετά από μια κρίση πανικού και τα έχω έως τώρα . Και ειδικά αν ψάξω και στο ίντερνετ για θανάτους από καρδιά σε μικρά παιδιά εκεί γίνομαι χειρότερα και με πιάνουν πολύ έντονα οι εκτακτες. Αλλά αυτό που δεν σου λένε οι ειδήσεις η οτιδήποτε άλλο για τα παιδιά που πέθαναν είναι ότι είχαν πολύ σοβαρά καρδιακά προβλήματα και ενώ εμείς έχουμε μόνο έκτακτες και τρέμουμε τον ίσκιο μας. Πάντως ευτυχώς που βρήκα αυτό το φόρουμ και μπορώ να λέω τα προβλήματα μου σε ανθρώπους που με καταλαβαίνουν και παίρνω θάρρος να το αντιμετωπίσω. Εύχομαι να περάσουν οι έκτακτες σε όλους εδώ μέσα και να μην ξαναχρειαστει να πάμε σε καρδιολόγο ποτέ ξανά.

Junior Member
    Και κάτι άλλο. Όταν έχω έκτακτες η τουλάχιστον πιστεύω ότι είναι έκτακτες νιώθω μια ζαλάδα αλλά δεν είναι τόσο έντονη που να τα βλέπω όλα να γυρνάνε αλλά είναι ένα περίεργο αισθημα. Αυτό θα μπορούσε να οφείλετε στις έκτακτες;Γιατί αν οφείλετε έχω διαβάσει στο google ότι όταν προκαλεί τέτοια συμπτώματα χρειάζεται άμεση εισαγωγή σε νοσοκομείο. Εδώ να πω ότι δεν έχω λυποθιμησει ποτέ στη ζωή μου. Δεν ξέρω τι να πω. Μερικές φορές νιώθω ότι έχω έκτακτες αν κάνω αποτομες κινήσεις δηλαδή να τεντωθω αλλά μετά έχω ένα αίσθημα φουσκώματος και ρεψιματος και σκέφτομαι μήπως είναι από το στομάχι. Πάντως αυτό με τη ζαλάδα πολύ με αγχωνει οπότε αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν είναι πολύ σοβαρό(παρόλαυτα καρδιολογικες εξετάσεις που έκανα πριν κάποιους μήνες δεν μου έβγαλαν τίποτα παθολογικό, και τα έκανα όλα και υπέρηχο και καρδιογράφημα και αυτό με τα χρώματα το τριπλεξ λέγετε νομιζω.) Σας παρακαλώ να μου εξηγήσει κάποιος.
    Last edited by Gergod12; 13-03-2020 at 01:20. Reason: Mistakes