Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου. - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 13 FirstFirst ... 678910 ... LastLast
Results 106 to 120 of 190
    Senior Member
    Originally posted by katatonia
    dissolved καταρχας θα πρεπει να γνωριζεις οτι η επιστημη ειναι γνωση.απο κει και περα το πως θα την χρησιμοποιησει ο καθενας εξαρταται απο τον ιδιο.
    δευτερον δεν ειναι ολες οι επιστημες ανθρωποκεντρικες. π.χ φυσικη,κτηνιατρικη :P
    And I quote myself:
    Originally posted by DissolvedGirl
    Οικονομικά, Πολιτική, Ιατρική... Μπορείς να μου βρείς μια επιστήμη που να μην είναι ανθρωποκεντρική ή τουλάχιστον ένας κλάδος της να μην έχει σχέση με τη βελτίωση του ανθρωπινου βίου;
    Η κτηνιατρική είναι κλάδος της ιατρικής, και επίσης η πιο κοινή πρακτική της εφαρμόζεται σε κατοικίδια ζώα των ανθρώπων.
    Όσο για τη φυσική, είναι ίσως από τις πιο ουσιαστικές επιστήμες που έχουν ως σκοπό τη βελτίωση/ανάπτυξη του ανθρωπινου είδους, όπως και η χημεία, όπως και η βιολογία... Επίσης, αυτού του είδους οι επιστήμες λέγονται και βασικές, επειδή υπάρχουν άσχετα από το εάν εμείς οι ποταποί ανθρωπίσκοι μπορούμε να τις κατανοήσουμε και να τις χρησιμοποιήσουμε, για να μην πω καν να τις αντιληφθούμε.
    Όλες οι επιστήμες πάνω στις οποιες \"εργάζονται\" άνθρωποι έχουν λίγο-πολύ κάποια σχέση με τη πρόοδο και τη βελτίωση του ανθρωπινου είδους. If for no other reason (δυστυχώς), επειδή οι μεγάλες τσέπες δεν χρηματοδοτούν έρευνες απλά και μονο για τη χαρά της γνώσης και της ανακάλυψης :(

Originally posted by katatoniaδε χρειαζεται να ειμαι μενταλιστ για να καταλαβω σε τι ειδος ψυχης αναφερεσαι,εκτος αν δεν εννοουσες αυτο που εγραψες :/

λες οτι δεν εχεις ουτε για αστειο προκαταληψη αλλα απτην αλλη απεχθανεσαι τους γιατρους...δεν ειναι οξυμορο?

και τελος δε μπορω να μπω σε μια φιλοσοφικη συζητηση περι απολυτου/σχετικου καθως εσυ απορριπτεις μεχρι και τα αξιωματα.οπως καταλαβαινεις δε θα οδηγησει πουθενα
    Μα σου ξανα-επισημανω ότι δεν έγραψα τίποτα περί του πως αντιλαμβάνομαι την ψυχή, και ξανά sorry, αλλα το να υπονοείς ότι είναι ΤΟΣΟ πια φανερό το τι εννοούσα με τον ορο \"ψυχή\" (ενώ εγώ η ίδια που το έγραψα σου λέω στα ίσια ότι δεν το έχω εξερευνήσει στο έπακρο ακόμα) σε κάνει ολίγον τι... κολλημένο ξερόλα :P
    Αλλα ας σου κάνω τη χάρη και ας αναλωθώ σε μια mini εξερεύνηση του τι σημαίνει για εμενα ψυχή, στα γρήγορα... αν και μάλλον θα το σκεφτώ αρκετά γιατί μου αρέσει σαν θέμα...

Θα έλεγα ότι ψυχή για εμενα είναι ο,τι δεν είναι σώμα και γνώση/εμπειρία. Ο,τι έχει σχέση με το άτομο του ανθρώπου και δεν μπορεί να εξηγηθεί με ιατρικούς ορους και λόγους (έλλειψη χρωμοσωμάτων, γονίδια, κληρονομικές παθήσεις κδσ.) θα το ονόμαζα ψυχή.
    Και σου ξαναλέω, πες ότι έρχεται ένα πρωί το ιατρικό κατεστημένο και λέει \"αγαπητέ κόσμε, βρήκαμε τον κώδικα του DNA που προκαλεί την X ψυχολογική πάθηση και την Ψ ψυχολογική αντίδραση, ήταν κρυμμένη στην αλληλουχία για τα νεφρά και δεν σκεφτήκαμε να ξεκινήσουμε από εκεί, anyway με μια απλή εγχειρησούλα, όχι πια λύπη και απογοήτευση!\"... δε θα ήταν ελαφρώς σοκ? :D

Δεύτερον, μήπως έχεις μπερδέψει λίγο στο μυαλό σου (λέω εγώ τώρα) την προκατάληψη με την (προ)σχηματισμένη γνώμη, που προέρχεται μέσω προσωπικής και περιβαλλοντικής εμπειρίας; If that is the case, παραθέτω σύντομη ερμηνεία: Προκατάληψη είναι μια γνώμη ή άποψη η οποία έχει σχηματιστεί κατά έναν μη αντικειμενικό/επιστημονικό τρόπο. Συχνά σχηματίζεται σαν αποτέλεσμα έλλειψης πληροφόρησης ή μειωμένης αντίληψης. Προκαταλήψεις είναι για παράδειγμα διάφορες στέρεες πεποιθήσεις που έχει ο άνθρωπος, όχι μέσα από τη γνώση (δηλ. από την αλήθεια), αλλά από διάφορες κατά καιρούς δεισιδαιμονίες, δοξασίες, μυστικισμούς, θρησκοληψίες, τελολογίες, εσχατολογίες, μεταφυσικές πεποιθήσεις, ρατσισμούς, εθνικισμούς, κ.λ.π.

Επίσης, μου επισημάνεις που είπα ότι απεχθάνομαι τους γιατρούς; Μήπως να ξαναδιάβαζες λίγο πιο προσεκτικά και με πιο ανοιχτό μυαλό, διότι είπα ότι αντιπαθώ τους γιατρούς -όπως μάλλον και η πλειοψηφία των ανθρώπων, nothing personal, απλά δεν ξέρω πολύ κόσμο που να ενθουσιάζεται στην προοπτική μιας επίσκεψης στο γιατρό του- και μάλλον απεχθάνομαι την ψυχολογία ως επιστήμη; Δεν έχω κάποια στερεα πεποίθηση για όλους τους γιατρούς (δεν τους χαρακτήρισα κάπως, αφού αποφεύγω να παραδίδω έναν χαρακτηρισμό σε μια γενική κατηγορια). Μπορώ όμως να πω πως μια συγκεκριμένη επιστήμη, μέσω συγκεκριμένων γιατρών και εφαρμογών της που έχω γνωρίσει και βιώσει, μου προκαλεί το X συναίσθημα, με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία μου. Στον κόσμο υπάρχουν ΤΟΣΟΙ άνθρωποι βοηθημένοι από γιατρούς ΟΣΟΙ και κατεστραμμένοι, ΤΟΣΟΙ άνθρωποι βοηθημένοι από δικαστές και δικηγόρους ΟΣΟI και αδικημένοι... Και επειδή διάβασα κάπου ότι οι ψυχολόγοι την έχουν δει λίγο μικροί Θεοί, γιατί να μην έχουν και αυτοί τους απιστους τους;

Τέλος δεν μπορώ να μπω σε μια φιλοσοφική συζήτηση περι απολυτου/σχετικου καθώς εσύ λες την άποψη σου, ονομάζοντας την αξίωμα κιόλας, χωρίς επιχειρήματα η έστω ερευνητική διάθεση. Oπως καταλαβαινεις δε θα οδηγησει πουθενα
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

Senior Member
    Πάντως όποιον έχω ακούσει να αμφισβητεί την ψυχολογία σαν επιστήμη δεν ξέρει τι είναι ψυχολογία και απαντάει με βάση τι έχει ακούσει να είναι, όπως και από ταινίες, media, ότι ψυχολόγος είναι η τένια μακρή (!) κλπ.

Dissolved, φυσικά και έχεις την άποψη σου, αλλά \"ψυχοσωματικά πειράματα που δεν είναι ανθρωπιστικά\" (αυτό ακούγεται σαν το clockwork orange) και \"εξερεύνησης των ορίων του ανθρώπινου μυαλού\" (αυτό μάλλον είναι το \"flatliners\"?) είναι βγαλμένα από επιστημονική φαντασία και ουδεμία σχέση δεν έχουν με την...ψυχολογία λολ. Ναι στην ψυχολογία γίνονται συνέχεια πειράματα (βασικά πλέον είναι ο΄κυρίαρχος τρόπος που γίνεται η ψυχολογική έρευνα, ακολουθούμενος από ψυχομετρικές μελέτες και την \"συστηματική παρατήρηση\"), αλλά δεν έχουν σχέση με πόνο η απάνθρωπες καταστάσεις η οτιδήποτε.

Πιο πολύ είναι του τύπου \"μάθε 15 λέξεις και μετά από 12 ώρες ύπνου η δραστηριότητας κάνε ανάκληση να δούμε τι θυμάσαι\", η \"δες εικόνες με διαφορα επίπεδα πολυπλοκότητας για να δούμε πόσο γρήγορα κάνεις αντιληπτικές διακρίσεις μεταξύ των διαφορων αντικειμένων\", η \"να δούμε το κατα πόσο η προσοχή εξαρτάται από τον δικό μας έλεγχο η από εξωτερικά ερεθίσματα (προβάλοντας ερεθίσματα με διάφορα σχήματα και μέγεθος για να δούμε το effect που έχουν στο να \"δεσμεύουν\" την προσοχή)\" η το \"κατα πόσο τα συναισθήματα εξαρτώνται από συνειδητές η ασυνείδητες κρίσεις (προβάλλοντας π.χ. τρομακτικές εικόνες για ελάχιστα millisecond της ώρας)\". Από αυτή την έρευνα στην \"γνωστική-πειραματική ψυχολογία\" έχουν βγει πάρα πολλά facts, μοντέλα και θεωρίες, όπως ο τα σημαντικά στοιχεία μιας εικόνας που συμβάλλουν στην αντίληψη του βάθους, του χρώματος και του σχήματος, ο ρόλος των εννοιών και της σημασίας στην αναγνώριση ενως αντικειμένου η προσώπου, ο διαχωρισμός βραχυ- και μακρο- πρόθεσμης μνήμης, ότι η βραχυ-πρόθεσμη μνήμη έχει χωρητικότητα 7 +-2 μονάδες πληροφορίας, ποιοι παράγοντες συμβάλλουν στο να ξεχνάμε, η φωνολογική και σημασιολογική δομή της γλώσσας (υπο-κλάσος της γνωστικής ψυχολογίας γνωστός ως \"ψυχογλωσσολογία\"), το πως οι άνθρωποι κατηγοριοποιούνε τα πράγματα και τα γεγονότα, ότι η φαντασία είναι αντίληψη από την ανάποδη, το γιατί η καθημερινή ανθρώπινη σκέψη δεν είναι σαν την λογική επαγωγή αλλά βασίζεται σε ασυνείδητους υπολογισμούς πιθανοτήτων, ποιοι παράγοντες μας κάνουν να αποδίδουμε αιτιότητα σε καταστάσεις, το ότι μερικά συναισθήματα είναι βασικά και εγγενή, το πως παίρνουμε αποφάσεις κλπ.

Μετά είναι και τα πειράματα της πιο \"κοινωνικής ψυχολογίας\" όπως τους παράγοντες που μας κάνουνε να διαμορφώνουμε στάσεις, γιατί ας πούμε υιοθετούμε μια στάση και όχι μια άλλη, τι είναι ο εαυτός και πως διαμορφώνεται,ποιοι παράγοντες θα μας οδηγήσουν να υπακούσουμε η να πάμε με το πλήθος, ποιες είναι οι δυναμικές μιας ομάδας. Κλπ. Μετά είναι η \"βιολογική ψυχολογία-νευροεπιστήμη\" (η ανατομία και φυσιολογία των αισθήσεων, των κινήτρων, της μάθησης, του ύπνου, της εγκεφαλικής βλάβης κλπ.) η \"αναπτυξιακή ψυχολογία\" (πως αναπτύσσονται οι νοητικές, συναισθηματικές και κοινωνικές λειτουργίες του ανθρώπου από την παιδική ηλικία) μετά είναι η \"αποκλίνουσα ψυχολογία-ψυχοπαθολογία\" (έρευνες για τις διεργασίες της κατάθλιψης, άγχους, ψυχώσεων κλπ.). Αυτές είναι μερικές από τις \"βασικές\" επιστήμες της ψυχολογίας και μπορούν να εφαρμοστούν στις \"εφαρμοσμένες επιστήμες της ψυχολογίας\".

Οι ψυχολόγοι δεν είναι μόνο οι συμβουλευτικοί, αλλά και κλινικοί, νευροψυχολόγοι, σχολικοί ψυχολόγοι, εργασιακοί ψυχολόγοι, δικαστικοί ψυχολόγοι, μηχανολογικοί ψυχολόγοι, ψυχολόγοι υγείας, αθλητικοί ψυχολόγοι κλπ. Αυτοί οι ψυχολόγοι δεν κάνουν μόνο θεωρητική έρευνα αλλά εφαρμόζουν και κάποια στοιχεία για να επιλύσουν προβλήματα-ο καθένας στον κλάδο του. Αυτές οι ειδικότητες έχουν αναγνωριστεί κανονικά στο εξωτερικό-ασχετα αν δεν έχουν αναγνωριστεί στην Ελλάδα.

Πολλοί έχουν σχηματίσει άποψη για την ψυχολογία χωρίς να έχουν διαβάσει κάποιο σύγχρονο ακαδημαικό βιβλίο ψυχολογίας. Και το \"ακαδημαικό\" το τονίζω, γιατί οι πιο πολλοί μπερδεύουν την ψυχολογία με την \"pop psychology\" (βιβλία όπως \"βελτίωσε την ζωή σου σε 5 μέρες\") και τα στερεότυπα που σχηματίζουν (το πως σχηματίζουμε στερεότυπα το μελετάει η κοινωνική ψυχολογία! :P) από τα media και τον κινηματογράφο. Η διαφορά της ακαδημαικής-επιστημονικής ψυχολογίας με την pop ψυχολογία θεωρώ ότι είναι ανάλογη της διαφοράς μεταξύ της αστροφυσικής με της αστρολογίας. Το κακό είναι ότι ενώ οι άνθρωποι ξέρουν την διαφορά της αστροφυσικής με την αστρολογία συνήθως δεν ξέρουν την διαφορά της επιστημονικής ψυχολογίας με την \"λαική\" (pop) και συγχέουν αυτά τα δύο, η με απόψεις που έχουν βγει από τον κινηματογράφο. :P

Senior Member
    Μα εγώ το είπα και θα το ξαναπώ. Η άποψη μου περί ψυχολογίας είναι καθαρά με βάση την ΠΡΑΚΤΙΚΗ της. Στη θεωρία μπορεί να λέει Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ θέλει, εγώ όμως, ως μη φοιτητής/ψυχολόγος, δεν θα εκφέρω γνώμη με βάση την άγνωστη γνώση που οι ψυχολόγοι κουβαλούν στην πλάτη τους, αλλα με το πως την εφαρμόζουν σε εμενα.
    Πολλά από τα παραδείγματα που μου έφερες πέτραν, είναι για εμενα περισσότερο θέματα ιατρικής παρα ψυχολογίας, πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποια λειτουργική/σωματική εξήγηση πίσω από κάποιες συμπεριφορές/αντιδράσεις. Άποψη μου, και πολλών άλλων, πολύ περισσότερο καταρτισμένων από εμενα.
    Η ακαδημαϊκότητα της ψυχολογίας αφορά αποκλειστικά και μονο τους ακαδημαϊκούς του κλάδου. Ο απλός άνθρωπος σπανια έως ποτε δε θα έρθει σε επαφή με τις επιστημονικές θεωρίες της ψυχολογίας. Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις κρίση για ένα θέμα από μια οπτική στην οποια δεν έχω πρόσβαση.
    Και τέλος, διαχωρίζω παντελώς την ψυχολογία από την ψυχιατρική.

Senior Member
    dissolved

η φυσικη ΔΕΝ εχει αντικειμενο μελετης τον ανθρωπο(οπως και η κτηνιατρικη) και ΔΕΝ στοχευει στη βελτιωση του ανθρωπινου βιου αλλα στη γνωση των φυσικων φαινομενων και σχεσεων που διεπουν το συμπαν...
    σε λιγο θα μας πεις οτι η αστροφυσικη ψαχνει για εξωγηινους για να βοηθησουν τον ανθρωπο!λολ
    δεν ειμαι ξερολας αλλα οταν αναφερεσαι στο αντικειμενο σπουδων μου,γνωριζω καποια πραγματα.
    απεναντιας εσυ αναφερεσαι απο φιλοσοφικα/πολιτικα/νομικα/ιατρικα/φυσιολογικα θεματα. μεχρι και τη διαφθορα που υπαρχει στο χωρο των επιστημων..αρα ποιος ειναι ο κολλημενος ξερολας?(nothing personal)
    επισης αφου γνωριζεις ολα αυτα θα επρεπε να γνωριζεις οτι και το περιβαλλον καθοριζει τη συμπεριφορα κτλπ οχι μονο τα γονιδια.αρα δεν υπαρχει περιπτωση σοκ.
    με τον ορισμο σου για την προκαταληψη απλα επιβεβαιωνεις αυτο που ειπα για την εκ των προτερων πεποιθηση σου για τους γιατρους.
    Η η αντιπαθεια σου για τον ανθρωπο δεν ειναι μια μορφη προκαταληψης?
    ποιος ειναι ο κλειστομυαλος λοιπον?

ΥΓ->αξιοσημειωτη ειναι επισης η στατιστικη του καναπε που κανεις σχετικα με το ποσοι ανθρωποι εχουν βοηθηθει απο γιατρους και ποσοι εχουν καταστραφοι.

Φιλικα

Senior Member
    Originally posted by DissolvedGirl
    Μα εγώ το είπα και θα το ξαναπώ. Η άποψη μου περί ψυχολογίας είναι καθαρά με βάση την ΠΡΑΚΤΙΚΗ της. Στη θεωρία μπορεί να λέει Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ θέλει, εγώ όμως, ως μη φοιτητής/ψυχολόγος, δεν θα εκφέρω γνώμη με βάση την άγνωστη γνώση που οι ψυχολόγοι κουβαλούν στην πλάτη τους, αλλα με το πως την εφαρμόζουν σε εμενα.
    Πολλά από τα παραδείγματα που μου έφερες πέτραν, είναι για εμενα περισσότερο θέματα ιατρικής παρα ψυχολογίας, πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει κάποια λειτουργική/σωματική εξήγηση πίσω από κάποιες συμπεριφορές/αντιδράσεις. Άποψη μου, και πολλών άλλων, πολύ περισσότερο καταρτισμένων από εμενα.
    Η ακαδημαϊκότητα της ψυχολογίας αφορά αποκλειστικά και μονο τους ακαδημαϊκούς του κλάδου. Ο απλός άνθρωπος σπανια έως ποτε δε θα έρθει σε επαφή με τις επιστημονικές θεωρίες της ψυχολογίας. Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις κρίση για ένα θέμα από μια οπτική στην οποια δεν έχω πρόσβαση.
    Και τέλος, διαχωρίζω παντελώς την ψυχολογία από την ψυχιατρική.

Αυτό είναι το θέμα, όλα τα θέματα που έγραψα είναι καθαρά ψυχολογία, δεν έχει σχέση η ιατρική με πειράματα για το πως παίρνουμε αποφάσεις , για το πως θυμόμαστε και για το πως σχηματίζουμε απόψεις. Καμία όμως. Αυτή είναι η ψυχολογία σαν επιστήμη. Καθαρά, και ο περισσότερος κόσμος δεν το γνωρίζει αυτό. Νομίζει ακριβώς όπως εσύ ότι αυτά έχουν να κάνουν με \"ιατρική\" επειδή ακούγονται πιο \"θετικά\" αλλά είναι καθαρά ψυχολογία, άνοιξε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα πανεπιστημίου να δεις τα μαθήματα. Οι ιατροί μαθαίνουν την φυσιολογία, την ανατομία, την βιοχημία και την φυσιοπαθολογία του ανθρωπινου σώματος. Όταν κάποιες ειδικότητες έρχονται αντιμέτωποι π.χ. με διαταραχές μνήμης όπως οι νευρολόγοι, δεν τους νοιάζει για την δομή και τις λειτουγίες της μνήμης αλλά για το φυσιοπαθολογικό υπόβαθρο από κάτω και το πως μπορεί να διορθωθεί. Δεν τους νοιάζει δηλαδή για το ποιοι παράγοντες π.χ. οδηγούν στην διαστρέβλωση μιας μνήμης, ο χρόνος που κάνει μια μνήμη να εξασθενίσει, η ποια είναι η χωρητικότητα της μνήμης στον άνθρωπο κλπ. Αυτά ήταν πάντα ερωτήματα της ψυχολογίας και μάλίστα πολλοί ειδικοί ψθχολόγοι που ασχολούνται με αυτά έχουν εφαρμόσει τομ τομέα τους στην βελτίωση σε εγκληματολογικούς και νομικούς τομείς όπως στην ακρίβεια αναγνώρισης υποπτων κλπ. Σε ποιο κλινικό τομέα, υπάρχει άλλωστε και ο εφαρμοσμένος κλάδος της νευροψυχολογίας όπου οι ψυχολόγοι με τεστ προσπαθούν να προσδιορίσουν τα προβλήματα μνήμης σε ένα άτομο με alzheimer και να συμβάλλουν στην αποκατάσταση (πράγμα που θέλω να κάνω).
    Σίγουρα τα πιο πολλά που έγραψα δεν έχουν καμία σχέση με ιατρική όπως η δομή της ανθρώπινης σκέψης, γλώσσας, λήψης αποφάσεων, σχηματισμό εννοιών, συναισθημάτων, απόδοσης αιτιότητας κλπ.

Τέλος η ψυχολογία δεν είναι μόνο εφαρμοσμένη επιστήμη, όπως και όλες οι επιστήμες είναι και βασική. Η μοντέρνα κοσμολογική έρευνα, οι έρευνες στο CERN, η σύγχρονη έρευνα της εξέλιξης των ειδών και τα πιο μεγάλα ερωτήματα που καταπιάνεται η επιστήμη δεν μπορούν να εφαρμοστούν κάπου (τουλάχιστον τώρα) αλλά γίνονται μόνο με βάση την απόκτηση γνώσεων. Πέρα από αυτό, πολλές φυσικά θεωρίες της ψυχολογίας έχουν εφαρμοστεί και στα \"ψυχολογικά προβλήματα\" και στο σχολείο και στην εργασία και στις κλινικές κλπ. με μεγάλη επιστυχία (δες τις εφαρμοσμένες ειδικότητες που γράφω πριν). Για να έρθουμε λίγο και σε επαφή με τον χώρο των ψυχολογικών προβλημάτων που σχετίζεται αυτό το site, υπάρχουν συστηματικότατα επιστημονικά στοιχεία για την αποτελεσματικότητα διάφορων μεθοδων, τεχνικών και προσεγγίσεων στις κρίσεις πανικού, άγχους, κατάθλιψης, ανορεξίας κλπ. Μετά ένας εκπαιδευτικός-σχολικός ψυχολόγος μπορεί να έχει σημαντικότατη σημασία σε ένα σχολείο και ένας εργασιακός σημαντικότατη στην επιλογή και εκπαίδευση του προσωπικού. Στην Ελλάδα π.χ. που δεν υπάρχουν νευροψυχολόγοι ακόμα (τώρα εκπαιδεύονται οι πρώτοι) είναι άγνωστο πως μετά από μια εγκεφαλική βλάβη μειώνονται επακριβώς οι νοητικές λειτουργίες όπως η προσοχή, μνήμη, γλώσσα, σκέψη κλπ. Ένας γνωστός μου είχε πάθει ατύχημα με το μηχανάκι. Μετά αφού ξύπνησε, οι νευρολόγοι κάναν μια εκτίμηση για τα αντανακλαστικά, την κινητικότητα κλπ. αλλά όταν φτάσαν στον τομέα των \"ανωτερων λειτουργιων\" είπαν κάποια απροσδιόριστα πράγματα όπως \"εε μπορεί να έχει λίγο πρόβλημα με το να καταλαβαίνει τον χώρο\" και να χάνει που και που τις λέξεις\". Αν υπήρχε ένας νευροψυχολόγος στο νοσοκομείο όμως, θα μπορούσε επακριβώς (με ψυχομετρικές δοκιμασίες που μερικές φορές παίρνουν πολλές ώρες) να προσδιορίσει το που θα ήταν το πρόβλμα και το πως μπορεί να αποκατασταθεί.

Φυσικά με όλα αυτά δεν έχουν σχέση οι ψυχίατροι, δεν ξέρω γιατί τους ανέφερες. Οι ψυχίατροι ασχολούνται με την ψυχοφαρμακολογική ίαση των ψυχολογικών προβλημάτων και πως δρούνε τα φάρμακα στον εγκέφαλο και στην συμπεριφορά. Είναι φυσικά και αυτοί χρήσιμοι στον τομέα της ψυχικής υγείας όπου μια βαριά ψυχωση δεν θα ήταν εύκολο να αντιμετωπιστεί μόνο με ψυχοθεραπεία.

Banned
    Originally posted by PETRAN
    Πάντως όποιον έχω ακούσει να αμφισβητεί την ψυχολογία σαν επιστήμη δεν ξέρει τι είναι ψυχολογία και απαντάει με βάση τι έχει ακούσει να είναι, όπως και από ταινίες, media, ότι ψυχολόγος είναι η τένια μακρή (!) κλπ.
    ακουσε αγαπητε μου ψυχονευροοτιδηποτε,
    χωνεψε το οτι η αναλυση και η προσεγγιση του ανθρωπου ΔΕΝ ειναι δυνατη με το τροπο που σου μαθανε οι επιστημονες που ειχες.

Ειτε σου αρεσει ειτε οχι,
    υπαρχουν και αλλοι τροποι και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακουλουθησει τις δικες σου αποψεις.
    (το δικες σου δεν εχει να κανει μονο με εσενα αλλα και με τον ευρυτερο κλαδο στον οποιο ανηκεις)

Αυτα στα πλαισια του διαλογου που υποτιθετε ανοιχτηκε.

Senior Member
    Originally posted by krino
    χωνεψε το οτι η αναλυση και η προσεγγιση του ανθρωπου ΔΕΝ ειναι δυνατη με το τροπο που σου μαθανε οι επιστημονες που ειχες.

υπαρχουν και αλλοι τροποι και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακουλουθησει τις δικες σου αποψεις.
    (το δικες σου δεν εχει να κανει μονο με εσενα αλλα και με τον ευρυτερο κλαδο στον οποιο ανηκεις)

Αφού δεν γνωρίζεις καν το αντικείμενο και εκφέρεις την μπακάλικη άποψη που έχεις να μπω στον κόπο να συνομιλήσω μαζί σου? Το ότι υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία για το πως λειτουργούν ο ανθρώπινος νους και η συμπεριφορά υπάρχουν και είναι πάρα πολλά τώρα αν εσύ δεν θέλεις να τα ξέρεις τι με νοιάζει! Και άλλως δεν δέχεται ακόμα την εξέλιξη του δαρβίνου και πιστεύει στην δημιουργία των 7 ημερών, ότι θέλει πιστεύει ο καθένας!

Senior Member
    υπαρχουν και αλλοι τροποι
    οπως?
    σε μια συζητηση καλο ειναι να υπαρχουν και τα αντιεπιχειρηματα διαφορετικα παιρνει την μορφη ενος απλου αντιλογου

ΥΓ:με γεια τη νεα signature :P

Αφού δεν γνωρίζεις καν το αντικείμενο και εκφέρεις την μπακάλικη άποψη που έχεις να μπω στον κόπο να συνομιλήσω μαζί σου? Το ότι υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία για το πως λειτουργούν ο ανθρώπινος νους και η συμπεριφορά υπάρχουν και είναι πάρα πολλά τώρα αν εσύ δεν θέλεις να τα ξέρεις τι με νοιάζει! Και άλλως δεν δέχεται ακόμα την εξέλιξη του δαρβίνου και πιστεύει στην δημιουργία των 7 ημερών, ότι θέλει πιστεύει ο καθένας!

lol πετραν δεν μπορεις να καταλαβεις το στοιχειωδες...οτι καποιοι ανθρωποι εχουν \"Θεϊκη φυση\" και δεν μπορουν να διεπονται απο κανονες και να ειναι αντικειμενο αναλυσης απο επιστημονες υποδεεστερους απο αυτους.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Senior Member
    Originally posted by keep_walking

lol πετραν δεν μπορεις να καταλαβεις το στοιχειωδες...οτι καποιοι ανθρωποι εχουν \"Θεϊκη φυση\" και δεν μπορουν να διεπονται απο κανονες και να ειναι αντικειμενο αναλυσης απο επιστημονες υποδεεστερους απο αυτους.

Πρόσφατες έρευνες έδειξαν ότι η βραχυπρόθεσμη μνήμη του κρίνου ξεπερνάει το στανταρ 7+-2 του Miller και φτάνει υπερφυσικά επίπεδα.

Senior Member
    το στοιχειωδες ειναι αυτο που εχει αποδειχθει(δηλαδη οι κανονες) και οχι η αιωρουμενη ιδεα της \"θεικης φυσης\"

το στοιχειωδες ειναι αυτο που εχει αποδειχθει(δηλαδη οι κανονες) και οχι η αιωρουμενη ιδεα της \"θεικης φυσης\"
    Μπορει η \"θεικη φυση\" να μην εχει αποδειχτει...αλλα ειναι οπως το βλεπει ο καθενας λολ ή να πω οπως την εχει δει?:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Senior Member
    dissolved

η φυσικη ΔΕΝ εχει αντικειμενο μελετης τον ανθρωπο(οπως και η κτηνιατρικη) και ΔΕΝ στοχευει στη βελτιωση του ανθρωπινου βιου αλλα στη γνωση των φυσικων φαινομενων και σχεσεων που διεπουν το συμπαν...
    σε λιγο θα μας πεις οτι η αστροφυσικη ψαχνει για εξωγηινους για να βοηθησουν τον ανθρωπο!λολ
    δεν ειμαι ξερολας αλλα οταν αναφερεσαι στο αντικειμενο σπουδων μου,γνωριζω καποια πραγματα.
    απεναντιας εσυ αναφερεσαι απο φιλοσοφικα/πολιτικα/νομικα/ιατρικα/φυσιολογικα θεματα. μεχρι και τη διαφθορα που υπαρχει στο χωρο των επιστημων..αρα ποιος ειναι ο κολλημενος ξερολας?(nothing personal)
    επισης αφου γνωριζεις ολα αυτα θα επρεπε να γνωριζεις οτι και το περιβαλλον καθοριζει τη συμπεριφορα κτλπ οχι μονο τα γονιδια.αρα δεν υπαρχει περιπτωση σοκ.
    με τον ορισμο σου για την προκαταληψη απλα επιβεβαιωνεις αυτο που ειπα για την εκ των προτερων πεποιθηση σου για τους γιατρους.
    Η η αντιπαθεια σου για τον ανθρωπο δεν ειναι μια μορφη προκαταληψης?
    ποιος ειναι ο κλειστομυαλος λοιπον?

ΥΓ->αξιοσημειωτη ειναι επισης η στατιστικη του καναπε που κανεις σχετικα με το ποσοι ανθρωποι εχουν βοηθηθει απο γιατρους και ποσοι εχουν καταστραφοι.

Φιλικα
    Κατατονία, ελπίζω να ξέρεις ότι η επιστήμη και οι έρευνες στο πεδίο της φυσικής δεν γίνονται \"έτσι για να περνάει η ώρα, απλά για να μαθαίνουμε\" αλλα με πολύ συγκεκριμένους στόχους και σκοπούς. Πολύ φοβάμαι ότι σε τομείς της φυσικής που δεν έχουν η δεν προβλέπεται να αποκτήσουν κάποια σχέση η χρησιμότητα για τον άνθρωπο, δεν επενδύονται ούτε μέσα, ούτε χρόνος. Η εποχή των μεγάλων τυχαίων ανακαλύψεων (καθώς και η εποχή του ιδεαλισμού) μας έχει δυστυχώς προσπεράσει προ πολλού.

Κολλημένος ξερόλας: κάποιος που πιστεύει ένα μονο πράγμα σε μια μονο διάσταση του, χωρίς να δέχεται άλλες απόψεις/επιχειρήματα. Εγώ, εκτος του ότι επαναλαμβάνω συνεχώς ως disclaimer ότι οι απόψεις μου είναι υποκειμενικές και το forum έχει ένα σωρό posts μου όπου λέω ότι επ\'ουδενί δεν είμαι παντογνώστης, σου εκθέτω τα επιχειρήματα μου προς συζήτηση και -γιατί όχι- διάψευση. Εσύ πάλι, εκτος του ότι δεν έχεις καταθέσει ούτε μισό ψήγμα επιχειρήματος μέχρι στιγμής (βλέπε PETRAN), προβάλεις την άποψη σου ως αξίωμα επειδή \"είναι αντικείμενο των σπουδών σου\" και κρίμα που εμείς οι απλοί θνητοί δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε... Και από ποτε μια γενική συζήτηση περί επιστημων είναι ένδειξη... \"ξερολιασης\"; Η πραγματικά πιστεύεις ότι η δικη σου επιστήμη είναι σαν την Heineken a.k.a. καμια σχέση με τις άλλες;... Tουλάχιστον θυμάσαι που έχεις παρκάρει το καλάμι σου;

Επίσης, επειδή ΚΑΙ το περιβάλλον και όχι μονο τα γονίδια επηρεάζουν την συμπεριφορά, δεν υπάρχει περίπτωση σοκ; Δεδομένου ότι το σοκ χρησιμοποιείται ως ονομασία αντίδρασης και σε ερεθίσματα του περιβάλλοντος;! Τώρα αυτό... είναι μάλλον πατάτα :P Αναθεώρησε please.

(Άσχετο: Το θέμα σου με την ερμηνεία μου της ψυχής μου θύμισε έναν ψυχολόγο στο σχολειό που προσπαθούσε να με πείσει ότι, για τις μελαγχολίες και τις κατά καιρούς παράνοιες μου, φταίει η κολλητή μου, για την οποια δεν είχαμε κάνει λόγο μέχρι τότε. Βρε να του λέω δεν την ξέρεις την κοπέλα, δεν έχουμε παρεξηγηθεί, δεν σου έχω μιλήσει καν για αυτήν, τίποτα αυτός, ανένδοτος, φταίει η φιλενάδα σου, ξέρω εγώ τι σου λέω. Τον επόμενο χρόνο απολύθηκε και εγώ έχω ακόμα την ίδια κολλητή 3 χρονια μετά!)

Η αντιπάθεια μου για τον άνθρωπο; Μα τι λες άνθρωπε! Που τα βλέπεις αυτά γραμμένα, σοβαρά τώρα, έλεος! Η αντιπάθεια μου για τους γιατρούς είναι καθαρά ΔΙΚΗ μου αντίδραση, δεν είναι αποτέλεσμα ούτε λόγων που μου έχουν βάλει άλλοι, ούτε φημών που κυκλοφορούν στην κοινωνία, ούτε παραδόσεων του χωριου μου, ούτε καθοδήγησης της θρησκείας μου, ούτε τίποτα. Είναι αποτέλεσμα των δικών μου εμπειριών, καθώς και αυτών του περιβάλλοντος μου, γιατί δεν μπορείς να δεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που πιστεύουν ότι η πλειοψηφία των ψυχολόγων είναι καραγκιόζηδες; Και ο ορισμός \"μου\" της προκατάληψης είναι βασικά της Wiki.
    Δεν χρειάζομαι επιστημονικές μελέτες και ακριβή ποσοστά για να διακρίνω ότι ο κόσμος είναι μοιρασμένος μεταξύ της συμπαθειας/αντιπάθειας ως προς κάποια επαγγέλματα. Στην πιο απλή του ερμηνεία, για κάθε γιατρό που σε έχει βοηθήσει, πάω στοίχημα ότι υπάρχει ένας γιατρός που είτε δεν σου έκανε τίποτα, είτε σε παίδευε άδικα. Εάν δεν ίσχυε αυτό, τότε όλοι μας θα μέναμε πάντα στον πρώτο γιατρό που θα συμβουλευόμασταν.

Τέλος, δεν ήξερα ότι σπουδάζεις ψυχολογία, οποτε σου αναγνωρίζω το δικαίωμα να ενίστασαι επιθετικά όταν κάποιος αμφισβητεί τον κλάδο σου :) Εάν δεν παινέψουμε το σπίτι μας που λέμε...

Επίσης φιλικά :D

Y.Γ. Αξιοσημείωτη είναι επίσης η ορθογραφία σου, εκτος αν χρησιμοποιείς greeklish translator οποτε πάω πάσο :P

Senior Member
    Και εδώ είναι δύο journal , αντιπροσωπευτικά της σύγχρονης επιστημονικής ψυχολογίας. Όποιος γνωρίζει Αγγλικά μπορεί να πάρει μια γεύση για το περι τίνος περίπου πρόκειται

The American Journal of Psychology

http://ajp.press.illinois.edu/123/2/index.html

Journal of Experimental Psychology: General

http://psycnet.apa.org/index.cfm?fa=browsePA.volumes&jcode=xge

Banned

Αφού δεν γνωρίζεις καν το αντικείμενο και εκφέρεις την μπακάλικη άποψη που έχεις να μπω στον κόπο να συνομιλήσω μαζί σου?

δεν ξερω αν σε λυπει,
    αλλα το να συνομιλησω μαζι σου η οχι,
    μου κανει το ιδιο και το αυτο.

Page 8 of 13 FirstFirst ... 678910 ... LastLast