H αντιμετώπιση ενός σωματικού προβλήματος. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
    Senior Member
    Είμαι απόλυτα σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά στο τέλος και η ανταμοιβή θα είναι ότι θα αισθάνεσαι πιο δυνατή από ποτέ καθώς και πιο περήφανη από ποτέ που τα κατάφερες. Σου εύχομαι ΄μέσα από την καρδιά μου να έχεις όλη τη δύναμη του κόσμου να σε συντροφεύει στην προσπάθεια σου αυτή. Όλα θα πάνε καλά θα το δεις! Κουράγιο και δύναμη!!!

Senior Member
    Keep μου ευχαριστώ

tita είναι σπάνια τόση δοτικότητα που εκπέμπεις από νέο μέλος,με έκανες να νιώσω μια ιδιαίτερη ζεστασιά

Γιώτα μου,σου απάντησα private

Πραγματικά ευχαριστώ.

Senior Member
    Να σου ευχηθω και εγω απο την μερια μου να ξεπερασεις οσο πιο συντομαι και με πιο ανωδυνο τροπο τα προβληματα σου και προσπαθησε να μην επιβαρυνεσαι και ψυχικα ψαχνοντας για επιπλεον γνωση μεσα απο τα βιβλια. Οσα και αν διαβασεις αυτοι που ξερουν πραγματικα ειναι οι γιατροι και το μονο που καταφερνεις ειναι να αγχωνεσαι ακομα πιο πολυ. Και στο λεω εγω που εχω να παω σε γιατρο εδω και 20 χρονια .
    Σου ευχομαι τα καλυτερα
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Senior Member
    Σε ευχαριστώ πολύ όλα_είναι _δανεικά αλλά και τι να κάνεις όταν οι γιατροί λένε άλλα ο ένας άλλα ο άλλος?Δεν είναι και γρίππη να πάρω ένα αντιφλεγμονώδες και τέλος!
    Σήμερα ο άλλος μου πρότεινε βιολογικά!Κάτι που ως συνήθως κάνουν, μου το παρουσίασε ως κάτι ok και χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι...και το ξέρω πάνω απ'όλα από αρκετούς συμπάσχοντες με χρόνια αγωγή σ'αυτά.

Δλδ πριν 1 μήνα είμασταν στη μεθοτρεξάτη,σήμερα ξεκινήσαμε να συζητάμε για συνδυασμούς μεθοτρεξάτης κυκλοσπορίνης και καταλήξαμε στα βιολογικά.Ωημέ!έλεος!χ σε έναν ακόμα γιατρό που βιάστικα να πω ότι εμπιστεύομαι κιόλας!
    Με ξενέρωσε σήμερα πολύ.Mα 1η θεραπεία τα βιολογικά??

Και πάλι στην έρευνα!Ευτυχώς ξέφυγα απ'την πόρωση του ίντερνετ και περνάω στην πράξη,έρευνα γιατρών:P
    Συνεχίζοντας την αγωγή της αρχικής γιατρού που είναι και στο ικα.Και βλέποντας και κάνοντας.Να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάστασή μου και η έρευνα αγοράς:P(εντομεταξύ αυτό το γέλιο είναι νευρικό,δεν είναι φυσιολογικό σίγουρα)

Senior Member
    Quote Originally Posted by Arsi View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ όλα_είναι _δανεικά αλλά και τι να κάνεις όταν οι γιατροί λένε άλλα ο ένας άλλα ο άλλος?Δεν είναι και γρίππη να πάρω ένα αντιφλεγμονώδες και τέλος!
    Σήμερα ο άλλος μου πρότεινε βιολογικά!Κάτι που ως συνήθως κάνουν, μου το παρουσίασε ως κάτι ok και χωρίς ιδιαίτερες παρενέργειες αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι...και το ξέρω πάνω απ'όλα από αρκετούς συμπάσχοντες με χρόνια αγωγή σ'αυτά.
    Το θεμα ειναι ομως πως δεν μπορεις να ξερεις ποιος γιατρος εχεις δικαιο. Αυτη την στιγμη το σκορ απο οτι καταλαβα ειναι 2-1 αλλα δεν μπορεις να ξερεις αν ενας 4ος γιατρος θα σου πει το ιδιο ή οχι και καταληγεις σε ενα φαυλο κυκλο.
    Η ουσια παντως ειναι να νιωσεις εσυ καλυτερα οποτε η δικη μου αποψη δεν εχει καμια αξια.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Senior Member
    αρση, καλη δυναμη σου ευχομαι κ ελπιζω συντομα να δεις βελτιωση!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Senior Member
    Προσωπικά το θεωρώ πολύ θετικό όλο αυτό το ψάξιμο που κάνεις Αρσούλι.Και θεωρώ επίσης πως το έχεις ανάγκη και πως σε βοηθά και ψυχολογικά και πρακτικά.Και μέσα κι έξω.Επίσης θεωρώ θετικό που το "άνοιξες"αυτό που αντιμετωπίζεις,που το κοινοποίησες τρόπον τινά.Θα σε ωφελήσει.Λένε πως οτιδήποτε ομολογούμε φωναχτά αποτελεί ένα σημαντικό βήμα για την αποδοχή του και με τη σειρά της η αποδοχή οδηγεί στην ανακούφιση και στη δράση.Οπότε go for it!Yes!Ένα μεγάλο μπράβο για την Άρσι μας!!!

Την κορτιζόνη που ανέφερες ότι αντιστέκεσαι να την πάρεις,μπορεί να είχες ακούσει ή διαβάσει πράγματα εναντίον της,παρενέργειές της που σου φαίνονταν σημαντικότερες από τη δράση της.Ωστόσο στα αυτοάνοσα είναι μονόδρομος ανά εποχές τα κορτικοστεροειδή(προς το παρόν),όσο για την αρθρίτιδα και τα παρεπόμενα,για την φλεγμονή στις αρθρώσεις και την αντιμετώπιση του πόνου που ακινητοποιεί κάποιες φορές.'Οχι ότι δεν υπάρχουν οι παρενέργειες έτσι?Υπάρχουν.Αλλά δεν ξέρω και κάτι που να μην έχει,οπότε αυτό το συναποφασίζετε με το γιατρό σου,που διάβασα πως δεν είναι ένας αλλά πολλοί.Αφήνεις όλα τα πεδία ανοιχτά,δεν το βρίσκω κακό,καθόλου.Είναι αναγκαίο να πάρεις όσο περισσότερες γνώμες μπορείς πριν καταλήξεις.Θα σου δώσει σιγουριά αυτή η διαδικασία συλλογής απόψεων και θεραπευτικών μεθόδων.

Να μας λες τα νέα σου και να μην κλείνεσαι ερμητικά.Ούτε όμως όταν έχεις την ανάγκη να απομακρύνεσαι για λίγο,πάλι να μη σε ενοχοποιείς.ok?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Senior Member
    Lou,rain ευχαριστώ κι εσάς

Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Να μας λες τα νέα σου και να μην κλείνεσαι ερμητικά.
    Έχεις δίκιο.Εντομεταξύ έχω παρατηρήσει πως μπορώ να μιλάω πολύ χαλαρά για καταστάσεις που πλέον έχω περάσει-ξεπεράσει κι όχι για το παρόν.Τι είναι αυτό ρε γμτι?Εγωισμός?ψωροπερηφάνι α?μηχανισμός αυτοπροστασίας?
    Έτσι θα μπορούσε πχ να μιλήσω γι'αυτό που μου συμβαίνει τώρα άνετα μετά από κανένα 5μηνο,όταν θα έχει πάρει αποστάσεις το θέμα.
    Αλλά εντάξει ας μην τα παραλέω κιόλας γιατί στους πολύ κοντινούς μου μπορώ να μιλάω.

Χθες λοιπόν ήμουν πάλι νοσοκομείο από δυνατούς πονοκεφάλους με αποκορύφωμα ζαλάδες,μουδιάσματα,τάση για εμμετό,σχεδόν ακινητοποίηση(με ασθενοφόρο πήγα!).Άλλες περιπέτειες εκεί...κ μετά λέμε για δημόσια υγεία...Σηκώθηκα και έφυγα πριν να πάρω καν τις αιματολογικές εξετάσεις.Α στο καλό τους από δευτέρα θα πάω σε γιατρό.

Σήμερα σχεδόν καλά απ'αυτή την άποψη,πολύ ελαφριά συμπτώματα απ'τα χθεσινά.
    Απορώ.
    Πολλά από όσα μου συμβαίνουν τα ρίχνω τελευταία στα ψυχοσωματικά αλλά έχω μπερδευτεί.
    Ποτέ μου και σε πολύ άσχημη ψυχ.κατάσταση δεν είχα σωματικά.Τώρα προέκυψε?
    Την Πέμπτη λέω το ρευματολόγο-για να δω αν πάει ο συνδυασμός με τα άλλα φάρμακα για αντικαταθλιπτικά.
    Μην είμαι τέλος πάντων σε άσχημη ψυχ.κατάσταση,δεν το συνειδητοποιώ και μου βγαίνουν σε σωματικά και ήταν αρνητικότατος.Όχι για το συνδυασμό αλλά για μένα,ότι και καλά δεν τα χρειάζομαι.

Ουφ.

Τελικά πόσο συνδέονται τα σωματικά με τα ψυχολογικά και πως γίνεται το ξεκαθάρισμα για την ανάλογη φροντίδα???(από ιατρικής άποψης μιλάω γιατί γενικότερη φροντίδα και στα 2 εννοείται ότι χρειάζεται)

Senior Member
    Arsi μου είμαστε ένα εργοστάσιο που για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται απόλυτη ισορροπία. Υπάρχουν ψυχολογικά θέματα που επηρεάζουν το σώμα και σωματικά που επηρεάζουν την ψυχή. Πολλές φορές αρκεί ένα γρανάζι να μη γυρίσει σωστά και ξεκινάει ο φαύλος κύκλος. Βρίσκω απόλυτα λογικό να μπερδεύεσαι και να μη ξέρεις τελικά αν τα συμπτώματα σου ξεκινούν από την ψυχή και επιδεινώνουν την παρούσα κατάσταση ή αν συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Μια ταπεινή συμβουλή μου προς εσένα θα ήταν να μη το συσχετίζεις με την ψυχολογική σου κατάσταση γιατί αυτό προσδίδει μεγαλύτερο άγχος και μεγαλύτερη πίεση από την ευθύνη σχετικά με το πως πρέπει να αισθάνεσαι. Ακολούθησε τη θεραπεία και άσε το χρόνο να γίνει γιατρός. Όσο μειώνονται τα σωματικά συμπτώματα τόσο καλύτερα θα νιώθεις ψυχολογικά και τόσο θα επιταχύνεται η ίαση.
    Εξάλου από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα είσαι ΠΑΛΗΚΑΡΙ. Ειλικρινά σε θαυμάζω για τη δύναμή σου. Είμαστε κοντά σου

Page 2 of 2 FirstFirst 12