Όλοι έχουμε στόχους και όνειρα στη ζωή και η υλοποίησή τους ανέκαθεν αποτελούσε πρόκληση. Στην εκπλήρωση ενός οράματος εμπλέκονται πολλοί παράγοντες, όμως υπάρχουν ορισμένα θεμελιώδη γνωρίσματα του χαρακτήρα μας που σίγουρα είναι απαραίτητα για αυτόν τον σκοπό.

Ένα από αυτά είναι η ικανότητα εστίασης.

Το ερέθισμα για μια εστιασμένη ζωή είναι το γεγονός ότι η ακλόνητη εστίαση σας προσφέρει τη δυνατότητα να υλοποιήσετε τους στόχους σας.

Και για τον λόγο αυτόν αξίζει πραγματικά να προσπαθήσετε να μάθετε πώς να εστιάζετε επαρκώς.

Η ζωή συνιστά την υλοποίηση των στόχων στους οποίους επενδύετε την ενέργειά σας

Ο καλύτερος τρόπος για να κατανοήσετε τη συγκεκριμένη δήλωση είναι να αντιμετωπίσετε την ενέργεια όπως αντιμετωπίζετε το νερό.

Αν έπαιρνα ένα ποτιστήρι και πότιζα ένα παρτέρι, θα μεγάλωναν τα αγριόχορτα ή τα λουλούδια;
Η απάντηση είναι και τα δύο, επειδή το νερό δεν διαθέτει την ικανότητα να ξεχωρίζει τα αγριόχορτα από τα λουλούδια.

Οτιδήποτε ποτίζεται στον κήπο θα αρχίσει να αναπτύσσεται.

Η ενέργεια λειτουργεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: θα αρχίσει να αναπτύσσεται ό,τι κι αν είναι αυτό στο οποίο θα επενδύσω την ενέργειά μου. Αν επενδύσω την ενέργειά μου σε κάτι θετικό, θα αναπτυχθεί και θα γίνει πιο θετικό.

Αν επενδύσω την ενέργειά μου σε κάτι αρνητικό, θα αναπτυχθεί και θα γίνει πιο αρνητικό.

Η ενέργεια δεν διαθέτει την ικανότητα να διακρίνει το θετικό από το αρνητικό. Ό,τι κι αν είναι αυτό στο οποίο θα επενδύσω την ενέργειά μου, θα αρχίσει να αναπτύσσεται και να υλοποιείται στη ζωή μου. Για να προσελκύσω κάτι ή κάποιον στη ζωή μου, έτσι ώστε να υλοποιήσω έναν συγκεκριμένο στόχο μου, επενδύω ενέργεια.

Επενδύοντας στη θετική ή στην αρνητική ενέργεια

Αυτή τη στιγμή αποτελείτε το συνολικό αποτέλεσμα των πραγμάτων στα οποία έχετε επενδύσει την ενέργειά σας καθ’ όλη τη διάρκεια της ζωής σας.

Η σωματική, ψυχική και συναισθηματική σας υπόσταση, καθώς και άλλα αποτελούν υποπροϊόν της συνειδητής ή ασυνείδητης επένδυσης της ενέργειάς σας.

Αν επιλέξω να ακολουθήσω ένα προσεκτικά σχεδιασμένο πρόγραμμα διατροφής και άσκησης, θα επενδύσω την ενέργειά μου στη δημιουργία ενός υγιέστερου σώματος. Αν επιλέξω να επιβεβαιώσω μόνο τις θετικές δηλώσεις στο υποσυνείδητό μου, να απομακρύνω την αρνητικότητα και να διαλογιστώ, θα επενδύσω ενέργεια στη δημιουργία ενός υγιέστερου νου.

Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται πού επενδύουν την ενέργειά τους καθημερινά, κυρίως επειδή στερούνται τη σαφήνεια όσον αφορά τον σκοπό της ζωής τους, επομένως στερούνται τη σαφήνεια όσον αφορά τις προτεραιότητές τους στη ζωή.

Συνεπώς, δεν υπάρχει κάποιο σαφές σημείο εστίασης το οποίο να κατευθύνει την ενέργειά τους.

Ως εκ τούτου, πολλά από αυτά που επιθυμούν στη ζωή τους δεν υλοποιούνται. Εφόσον ξεκαθαρίσουμε τον σκοπό και τις προτεραιότητες της ζωής μας, η ικανότητα να εστιάσουμε καθίσταται μια αποφασιστικής σημασίας δεξιότητα την οποία θα πρέπει να κατακτήσουμε.

Εστιάζοντας στην κατεύθυνση της επίγνωσής σας μπορείτε να εστιάσετε στη ροή της ενέργειάς σας, και έτσι να προσδιορίσετε τι προσελκύετε και υλοποιείτε στη ζωή σας.

Το απόσπασμα είναι από το βιβλίο Η Δύναμη της προσήλωσης του Dandapani κυκλοφορεί σε όλα τα βιβλιοπωλεία από τις εκδόσεις Διόπτρα και στο www.dioptra.gr. Διάβασε τις πρώτες σελίδες του βιβλίου.

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Γκαλτέμης Αλέξανδρος

gkaltemis alexΤμήμα Σύνταξης της Πύλης Ψυχολογίας.
Μετάφραση ξενόγλωσσου περιεχομένου, επιμέλεια άρθρων.