Ακρόαση άρθρου......

Στα πλαίσια της στήλης Q&A Mental Sessions, σας ρωτήσαμε: «Τι αναζητούν οι ενήλικες, που δεν είχαν ποτέ ως παιδιά από τους γονείς;»

Ακολουθούν οι απαντήσεις σας:

Αυτά που δεν πήραμε, αυτά να δώσουμε στα δικά μας παιδιά, όσο για τους γονείς μας, νομίζω πως έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν, ας μην τους κρίνουμε εμείς... μερικοί από εμάς μπορεί να είμαστε υπερπροστατευτικοί από φόβο και μόνο μην συμβεί κάτι κακό γιατί το περάσαμε εμείς κάποτε σαν παιδιά και έτσι δεν θέλουμε το κακό του παιδιού μας, αρκεί να μην υπερβαίνει τα όρια... γι'αυτό και το ρητό, όταν γίνεις γονιός θα καταλάβεις!

  • Αγάπη, στοργή, αγκαλιά, ασφάλεια.
  • Σημασία.
  • Αποδοχή, ασφάλεια, κατανόηση, επικοινωνία, ελευθερία χωρίς καταπίεση, περισσότερη αγάπη κι αφοσίωση.
  • Εστιασμένη προσοχή, αναγνώριση, αποδοχή, ενθάρρυνση, σεβασμό, στήριξη.
  • Αγάπη χωρίς κριτική και υποδείξεις!
  • Αγάπη, ένα χάδι, μια γλυκιά κουβέντα!
  • Στοργή και ενσυναίσθηση.
  • Αγάπη και ασφάλεια, να υπάρχει κάποιος να σε προστατεύει.
  • Επιβεβαίωση.
  • Αποδοχή και εκτίμηση.
  • Αγάπη και ηρεμία! Να κάνουμε αυτό που μας αρέσει.
  • Να ακούγομαι και να με υπολογίζουν.
  • Την ελευθερία της επιλογής!
  • Εκείνη τη ρημάδα την επιβράβευση.   
  • Παιχνίδι, (προσωπικά μιλώντας, γιατι δε μου έλειψε τίποτε άλλο...) 
  • Υγιή αγάπη. Τίποτα άλλο δεν αποζητούμε. 
  • Το δικαίωμα έκφρασης της γνώμης και το ενδιαφέρον. 
  • Αγνή αγκαλιά, αγνά χάδια, άνευ όρων αγάπη και όχι χειραγώγηση!

Μας απαντήσατε ακόμη τα εξής:

Ας μάθουμε να είμαστε πιο επιεικείς με τους γονείς μας, γιατί γονιός δεν σπούδασε κανείς!

- Δουλέψαμε για τα παιδιά μας, με βάση το ένστικτο! Οι νεότεροι γίνουν ίσως καλύτεροι από τους παλιούς γονείς! Όχι ότι και αυτά, τα παιδιά σας εννοώ, όταν θα μεγαλώσουν, δεν θα σας καταλογίσουν κατηγόριες! Μη γίνεστε οι νεότεροι καταπέλτες εναντίον των γονιών σας! Αυτό, εάν δεν το ξεπεράσετε, θα σας συνοδεύει σε όλη σας τη ζωή! (υπογραφη μιας μεγάλης μαμάς!)

- Ανάλογα για τι ενήλικες μιλάμε. Για ενήλικες που δούλεψαν τα κενά τους, τα αναπλήρωσαν μόνοι τους και βαδίζουν στην ζωή ανάλογα ή για ενήλικες που είναι σε άρνηση για ψυχοθεραπεία άρα είναι σε άρνηση και των ίδιων των τραυμάτων; Ειδικά η δεύτερη κατηγορία είναι παντού γύρω μας. Ενήλικες που ψάχνουν συντρόφους που θα τους κάνουν συνεχώς δώρα, θα τους φροντίζουν κι εκείνους και το σπίτι τους (με ότι αυτό συνεπάγεται), θα τους συγχωρούν συνεχώς τα ίδια λάθη και συμπεριφορές, θα τους καθοδηγούν και θα είναι εκείνοι υπεύθυνοι για την ευτυχία τους και το μέλλον τους.

- Η αγάπη δεν φτάνει αν δεν είναι άνευ όρων. Σε αγαπώ ότι και να γίνει. Πρεπει να συνοδεύεται από αποδοχή... διότι ενίοτε η αγάπη είναι με όρους.

Απαντήσεις... Ευγνωμοσύνης

- Τίποτα δεν ζητάμε. Μας έδωσαν ό,τι μπορούσαν. Είμαστε Ευγνώμονες!

Ζητήματα Ηθικής και Δεοντολογίας στην Άσκηση της Ψυχοθεραπείας
Κύκλος Σεμιναρίων για Επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας | Γενική είσοδος: 35 ευρώ

Θεματικές Ενότητες: Διπλές σχέσεις θεραπευτή – θεραπευόμενου | Ψυχική ανθεκτικότητα του θεραπευτή | Υπέρβαση – παραβίαση ορίων στην ψυχοθεραπευτική σχέση | Ειδικές προκλήσεις στην ψυχοθεραπεία | Ζητήματα ηθικής και δεοντολογίας | Διαχείριση εξω-θεραπευτικών πληροφοριών | Διατήρηση και άρση του απορρήτου

- Είναι μέχρι να αποδεχθώ ότι οι γονείς μου δεν μου χρωστάνε τίποτα. Μου έδωσαν ζωή και αυτό είναι αρκετό.

- Το να μην περιμένω τίποτα, πονάει αλλά με απελευθερώνει από τις προσδοκίες μου. Μεγάλωσα πια!

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Σοφία Τουμανίδου

sofia toumanidou 02Μέλος της Διαχειριστικής ομάδας του PSYCHOLOGY.GR.
Επιμέλεια άρθρων, Υποστήριξη συνεργατών.