Ακρόαση άρθρου......

Πέμπτη στις Επτά, είναι ο τίτλος μιας σειράς εκπομπών του PSYCHOLOGY.GR, στις οποίες Επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας απαντούν σε δικά σας ερωτήματα, κάθε εβδομάδα, σε επιλεγμένες θεματικές ενότητες.

Το θέμα της εβδομάδας: Ο Ναρκισσισμός

Ο όρος «ναρκισσιστής» αναφέρεται στα άτομα, τα οποία χρειάζονται την επιβεβαίωση του περιβάλλοντος, για να διατηρήσουν την αυτοεκτίμησή τους. Όλοι κρύβουμε μέσα μας έναν νάρκισσο, υπό την έννοια ότι συχνά ισορροπούμε ψυχικά με την εξωτερική επιβράβευση και τον θαυμασμό.

Ο παθολογικός, όμως ναρκισσισμός, διακρίνεται από τον φυσιολογικό, στις περιπτώσεις που, όταν δεν εισπράττεται ο θαυμασμός, τότε τραυματίζεται η περηφάνεια του ατόμου.

Το θέμα του ναρκισσισμού φαίνεται να απασχολεί ένα σημαντικό ποσοστό ανθρώπων και αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ο ναρκισσισμός, είναι ένα από τα πρώτα θέματα που επιλέξαμε να συζητήσουμε, στη νέα αυτή ενότητα.

Φάκελος Ναρκισσισμός: Απαντούμε σε 23 ερωτήματα σας

Την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου, πραγματοποιήθηκε η συνάντηση με την ψυχολόγο - ψυχοθεραπεύτρια, Λίλιαν Καρρά, η οποία απάντησε στα ερωτήματα σας, για τον ναρκισσισμό. Μπορείτε να δείτε το σχετικό video παρακάτω και εναλλακτικά, στο κανάλι του PSYCHOLOGY.GR στο Youtube.

Τα ερωτήματα που απαντήθηκαν είναι τα εξής:

1. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του νάρκισσου γονέα;

2. Ο δεσμός (προσκόλλησης) με τον φροντιστή, σε βρεφική - παιδική ηλικία, παίζει ρόλο στη μετέπειτα διαμόρφωση, μιας ναρκισσιστικής προσωπικότητας;

Ζητήματα Ηθικής και Δεοντολογίας στην Άσκηση της Ψυχοθεραπείας
Κύκλος Σεμιναρίων για Επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας | Γενική είσοδος: 35 ευρώ

Θεματικές Ενότητες: Διπλές σχέσεις θεραπευτή – θεραπευόμενου | Ψυχική ανθεκτικότητα του θεραπευτή | Υπέρβαση – παραβίαση ορίων στην ψυχοθεραπευτική σχέση | Ειδικές προκλήσεις στην ψυχοθεραπεία | Ζητήματα ηθικής και δεοντολογίας | Διαχείριση εξω-θεραπευτικών πληροφοριών | Διατήρηση και άρση του απορρήτου

3. Πως τα παιδιά των ναρκισσιστών γονέων μπορεί να γίνουν τα ίδια ναρκισσιστές γονείς;

4. Μπορεί ένα άτομο με ναρκισσιστές γονείς να ξεφύγει από τον κύκλο και να ζήσει μια υγιή ζωή;

5. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του Ναρκισσισμού και πότε καταλήγει να γίνει διαταραχή. (Διάγνωση ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας)

6. Υπάρχουν κάποιες πολύ χαρακτηριστικές συμπεριφορές που όταν τις βλέπουμε και τις αναγνωρίζουμε, στον εαυτό μας ή σε άλλους, μπορούμε να πούμε ότι πρόκειται πράγματι για συμπεριφορές ενός ναρκισσιστή;

7. Είναι εύκολο να διακρίνουμε, να αναγνωρίσουμε, όντας μη ειδικοί, ένα νάρκισσο στον περίγυρο μας;

Τι να ΜΗΝ περιμένω από την ψυχοθεραπεία μου;
3ωρο Online βιωματικό εργαστήριο του PSYCHOLOGY.GR

Θεματικές Ενότητες: Τι είναι για μένα η ψυχοθεραπεία, τι περιμένω από αυτήν τη διαδικασία; | Τι περιμένω από τον ψυχοθεραπευτή μου; | Ποια είναι τα όριά της ψυχοθεραπείας; | Πώς αντιλαμβάνομαι αν με ωφελεί ή αν τη χρησιμοποιώ ως άλλοθι για να μένω στην ουσία στάσιμος;

8. Αναρωτιέται ο νάρκισσος αν είναι νάρκισσος ή η αυτοεικόνα του δεν του επιτρέπει να δει και να αναρωτηθεί κάτι τέτοιο;

9. Η ανάγκη να νιώθω σημαντικός, να επιθυμώ την προσοχή των άλλων, την επιτυχία και την αγάπη, σημαίνουν απαραιτήτως πως είμαι νάρκισσος ή ακόμη πως έχω ναρκισσιστική διαταραχή;

10. Πως η αυτοεκτίμηση διαφέρει από τον ναρκισσισμό;

11. Ποια η διαφορά του μεγαλοπρεπή από τον ευάλωτο ναρκισσισμό; Ποια από τις 2 μορφές είναι πιο «δύσκολη»;

12. Είναι τελικά η ναρκισσιστική προσωπικότητα μια δύσκολη και τοξική προσωπικότητα την οποία καλό είναι να αποφεύγουμε να σχετιστούμε μαζί της;

13. Είναι αληθές ότι οι ναρκισσιστές έχουν την τάση να ερωτεύονται έντονα και να δεσμεύονται πολύ γρήγορα;

14. Πώς ένας ναρκισσιστής σύντροφος επηρεάζει αρνητικά τη σχέση; Ποιες είναι οι δυσκολίες και οι δυσλειτουργίες της σχέσης με μια τέτοια προσωπικότητα;

15. Είναι μαζοχισμός η συμβίωση με έναν νάρκισσο σύντροφο; Μπορώ να τον βοηθήσω να αλλάξει ώστε η σχέση να συνεχιστεί και να γίνει πιο υγιής;

16. Λέμε ότι οι νάρκισσοι αγαπούν τον εαυτό τους, όχι το σύντροφο τους ή το παιδί τους. Μπορεί άραγε ένας νάρκισσος να αγαπήσει βαθιά έναν άλλο άνθρωπο;

17. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο μοτίβο προσωπικότητας που συνηθίζει να επιλέγει έναν νάρκισσο για σύντροφο;

18. Έχω νάρκισσο σύντροφο. Μου έτυχε ή με κάποιον τρόπο, εγώ τον επέλεξα;

19. Πως γίνεται ένας άνθρωπος να σε έχει την μια στιγμή στα ουράνια και την άλλη με τον τρόπο του, να σε γεμίζει ενοχές, ερωτηματικά, ανασφάλεια, να φοβάσαι τι θα πεις, πως θα το πεις ,πως θα το πάρει… και μετά να σου λέει ότι όλη του η συμπεριφορά είναι από αγάπη.

20. Πώς αντιμετωπίζεις έναν Νάρκισσο στο χώρο εργασίας; ειδικότερα όταν μιλάμε για ένα προϊστάμενο ή διευθυντή;

21. Δεν θέλω να χωρίσω. Τι μπορώ να κάνω για να γίνει πιο ομαλή η συμβίωση μου με ναρκισσιστή;

22. Πως ακυρώνουμε, πως διακόπτουμε την ψυχική σύνδεση με έναν καταπιεστικό – ναρκισσιστή;

23. Οι διαταραχές προσωπικότητας γνωρίζουμε πως αποτελούν δύσκολες περιπτώσεις. Εννοώ ότι το πιο χαρακτηριστικό γνώρισμα όλων των διαταραχών προσωπικότητας είναι πως οι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν μια τέτοια διαταραχή, δεν αναγνωρίζουν πρόβλημα στον εαυτό τους αλλά στους άλλους. Πάντοτε, για ότι συμβαίνει, θεωρούν πως ευθύνονται οι άλλοι. Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα είναι να μην προσέρχονται εύκολα σε θεραπεία. Εν τέλει, «θεραπεύεται» η ναρκισσιστική διαταραχή;

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Γκαλτέμης Αλέξανδρος

gkaltemis alexΤμήμα Σύνταξης της Πύλης Ψυχολογίας.
Μετάφραση ξενόγλωσσου περιεχομένου, επιμέλεια άρθρων.