Ακρόαση άρθρου......

Πέμπτη στις Επτά, είναι ο τίτλος μιας σειράς εκπομπών του PSYCHOLOGY.GR, στις οποίες Επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας απαντούν σε δικά σας ερωτήματα, κάθε εβδομάδα, σε επιλεγμένες θεματικές ενότητες.

Όλα τα προηγούμενα θέματα, μπορείτε να τα δείτε εντός του PSYCHOLOGY.GR, στην στήλη Πέμπτη στις 19.00, αλλά και στο κανάλι μας στο Youtube. Συνιστούμε να κάνετε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube, ώστε να λαμβάνετε ειδοποίηση, κάθε Πέμπτη, αμέσως μόλις ανέβει το θέμα (video) της εβδομάδας.

Το θέμα της τρέχουσας εβδομάδας: Πένθος & Απώλεια

Τα θέματα που συζητήθηκε αυτή την εβδομάδα, ήταν το πένθος και η απώλεια.

Μικρές ή μεγάλες απώλειες βιώνουμε συνεχώς, καθώς είναι αναπόφευκτο κομμάτι της ζωής. Ο θάνατος ενός αγαπημένου ατόμου στην ζωή μας, το διαζύγιο, το τέλος μιας συντροφικής σχέσης, η απόλυση από τη δουλειά, η ανεργία,  η αποξένωση μεταξύ φίλων/ συγγενών είναι μερικές από τις απώλειες που συνήθως πυροδοτούν συναισθήματα άγχους, απόγνωσης ή μοναξιάς και μας φέρνουν αντιμέτωπους με την διαδικασία πένθους, για την οποία και θα μιλήσουμε αυτή την εβδομάδα.

Καλεσμένη του PSYCHOLOGY.GR, που απάντησε στα ερωτήματα σας ήταν η Λίλιαν Καρρά, ψυχολόγος, ψυχοθεραπεύτρια

20 ερωτήσεις για την απώλεια και το πένθος

1. Ποια η διαφορά του πένθους από την μελαγχολία; Ή με άλλα λόγια, όποιος είναι μελαγχολικός στην καθημερινότητα του, σημαίνει ότι κάτι πενθεί;

2. Συνήθως, πόσο αναμένουμε να διαρκέσει ένα φυσιολογικό πένθος και ποια η διαφορά ανάμεσα στο φυσιολογικό και στο παθολογικό πένθος;

4. Το πένθος, έχει επιπλοκές, πχ να ακολουθείται από άλλες ψυχολογικές ή σωματικές διαταραχές;

4ος Κύκλος Αυτροβελτίωσης από το PSYCHOLOGY.GR
3 Ημέρες, 6 διαδικτυακά βιωματικά εργαστήρια. Γενική είσοδος: 25 ευρώ, για εγγραφές έως 31 Μαρτίου 2024

5. Η ψυχική ανθεκτικότητα, με την έννοια ότι μας βοηθάει να αντιμετωπίζουμε με μεγαλύτερη ανεκτικότητα ή με μεγαλύτερη αποδοχή μια κατάσταση, έχει θετική επίδραση στο πως πενθούμε και πόσο διαρκεί η διαδικασία του πένθους;

6. Πως διαχειριζόμαστε το στάδιο της άρνησης του πένθους; Αναφέρομαι στην άρνηση να αποδεχτώ αυτό που έγινε, εφόσον ουσιαστικά ο άνθρωπος είναι εν ζωή καθώς αναφέρομαι σε πένθος από χωρισμό.

7. Τι σημαίνει, η περίοδος της άρνησης (1ο στάδιο πένθους) να διαρκεί πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και τι κάνουμε αν διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο;

8. Έχασα τον άνδρα μου πριν 2 μήνες και μου είναι αδύνατο να διαχειριστώ την απώλεια του.

9. Όταν χωρίζουμε από συντρόφους (που δεν θέλαμε να χωρίσουμε), γιατί το βιώνουμε ως μια μορφή θανάτου αυτή την απώλεια;

Άστο γι’ αύριο! Ξεπερνώντας την αναβλητικότητα στο χώρο εργασίας
Το διαδικτυακό σεμινάριο διοργανώνεται από το PSYCHOLOGY.GR, με εισηγήτρια την ψυχολόγο – ψυχοθεραπεύτρια, Άρτεμις Αντωνίου.

10. Έχασα τον πατέρα πριν ένα χρόνο από καρκίνο. Έχασα τον σύντροφό μου πριν 5 μήνες από αυτοκτονία, είχε κι αυτός καρκίνο. Μετά την κηδεία έμαθα ότι είχε διπολική διαταραχή, 4 χρόνια δεν είχε δείξει κανένα σημάδι. Δεν μου το είπε ποτέ, ούτε η οικογένειά του μου το είπε. Έπρεπε να το είχα καταλάβει, τουλάχιστον θα είχα προσπαθήσει να τον βοηθήσω, τώρα μόνο σκοτάδι, δεν ξέρω πως να τα αντιμετωπίσω. Όλοι ήξεραν εκτός από εμένα. Αν το είχα καταλάβει ίσως τώρα ζούσε…

11. Εχω πένθος γιατί έχασα την υγεία μου... έχω σταματήσει να ζω, φοβάμαι το επόμενο λεπτό, κλαίω με το παραμικρό και δυστυχώς με επισκέπτονται και οι κρίσεις πανικού.
Έχω χάσει την γαλήνη μου, προσεύχομαι να πεθάνω, είναι μαρτύριο η κάθε μέρα. Θέλω μόνο να κοιμάμαι... για ψυχολόγο δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα... μπορώ να βγω από όλο αυτό μόνη μου;

13. Έχασα τον αδερφό μου το 2012 από τροχαίο και ακόμη δεν μπορώ να το ξεπεράσω. Πρόσφατα διαγνώστηκα και με μια ελαφριά κατάθλιψη. Ξεκινάω ψυχοθεραπείες αλλά θα ήθελα να ρωτήσω επουλώνεται ποτέ αυτό το τραύμα; Θα μπορέσω να το ξεπεράσω ποτέ; Συνεχίζω τη ζωή μου στην καθημερινότητα μου, αλλά πάντα κάτι μου λείπει. Μου λείπει ο αδερφός μου. Δεν νιώθω ευτυχισμένη από τότε. Όλη μου η ζωή έχει αλλάξει.

14.Σταματούμε να πενθούμε ποτέ;

15. Όταν κάποιος έχει βιώσει απώλειες ( γονέων, παιδιών) και ΔΕΝ έχει πενθήσει. Έχει δημιουργηθεί προφανώς τραύμα αλλά με ποιον τρόπο μπορεί να δουλέψει ώστε να βιώσει και να ξεπεράσει το πένθος ετεροχρονισμένα;

16. Με ποιον τρόπο πενθούν τα παιδιά;

17. Πως μιλούμε για το πένθος στα παιδιά;

18. Όταν ένα μικρό παιδί, χάνει τον γονιό του. Τι οδηγίες μπορούμε να δώσουμε στους οικείους του για την επόμενη ημέρα;

19. Υπάρχουν απώλειες που δεν θεωρούνται από πολλούς, άξιες να τύχουν ιδιαίτερης προσοχής. Είναι απώλειες που πολλοί περιμένουν να τις ξεπεράσουμε εύκολα.
Για παράδειγμα: ο θάνατος ενός κατοικίδιου (πώς κάνεις έτσι για μια γάτα;), μια έκτρωση (αφού συνειδητά και ηθελημένα το έκανες, γιατί κλαις), ο θάνατος του πρώην συζύγου (αφού είχατε χωρίσει, τί σε νοιάζει;). Είναι οι απώλειες που δεν αναγνωρίζονται από το κοινωνικό σύνολο. Μεγαλώνουμε σε μια κοινωνία που συχνά δεν συμμερίζεται το θρήνο, που φοβάται τις έντονες εκδηλώσεις συναισθημάτων και τις αποδίδει στους ευαίσθητους και ευάλωτους ανθρώπους.

21. Τι θέση μπορεί να έχει το σεξ ενώ πενθούμε; Μου λένε «περίμενε μέχρι να ξεπεράσεις το πένθος, για να κάνεις σεξ».

22. Αν ήταν να δώσεις μια μόνο συμβουλή σε κάποιον που φροντίζει έναν άνθρωπο που πενθεί, ποια θα ήταν η συμβουλή σου;

23. Πως πρέπει να ανακοινώσουμε σε έναν άνθρωπο, τη διάγνωση μιας θανατηφόρας ασθένειας;

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου

Νίκος Μεταξάς

e psy logo twitter2Συντάκτης στην Πύλη Ψυχολογίας - Psychology.gr
Μετάφραση, απόδοση ξενόγλωσσων άρθρων.
Επικοινωνία: editorial @psychology.gr