Ιστορίες & Μοναξιά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75
    Senior Member
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    ....Αν κατάλαβα καλά όλα ξεκίνησαν από ένα αίσθημα καχεξίας, μειονεκτηκότητας απέναντι στις άλλες κοπέλες.........
    αισθημα μειονεξιας εννοεις βρε Ιωαννης, οχι καχεξιας.
    καχεξια ειναι η αρρωστια, η καταπτωση απο βαρια αρρωστια..
    Saga Norén, Länskrim, Malmö ..

Senior Member
    αγαπητη μι ρο
    ομολογω οτι αρχικα ειχα κατα νου να σου πω λογια παρηγοριας και μονο, για την ασχημη θεση που βρισκεσαι (απο αποψη διαθεσης αν μη τι αλλο)
    αλλα η απαντηση του αδεκαστου μπαρα, αχμ της αγαπητης μου ντις εννοω, με κλονισε...
    εχει δικιο σε πολλα και οντως στην πραγματικη φιλια δεν εχουν θεση τετοιοι.... εξωραισμοι, σαν αυτους που ενοιωσες την αναγκη να κανεις για να σταθεις στο υψος σου (οπως το εβλεπες τοτε).

εγω σαν τριτη, κρινω σαν ΠΟΛΥ σημαντικο το οτι ολη αυτη η ιστρια ηταν μια δικη σου αδυναμια και οχι καποια επιβουλη εναντιον τους.
    αυτες τελικα δεν μπηκαν πληρως στην θεση σου. κατανοητο να σοκαριστηκαν και να πληγωθηκαν, αλλα μαλλον το ειδαν μονο σαν εξαπατηση και δεν ειδαν τις δικες σου δυσκολιες και αδυναμιες που σε εσπρωξαν εκει.
    θα πρεπει εσυ ομως, να μπεις στην δικη τους θεση.
    εσυ ξερεις τα καλα σου αισθηματα απεαντι τους, οι αλλες ομως που αντιλαμβανονται την κοροιδια, δεν ειναι σε θεση να ξερουν το ευρος της. την αντιλαμβανονται εφ ολης της υλης.
    δεν ειναι δλδ σε θεση να ξερουν αν θα μπορουσες να τις εξαπατησεις και σε αλλα θεματα ενδεχομενως και προκειμενου να το ρισκαρουν, απομακρυνονται...

ΝΑΙ, θα μπορουσαν να σου δωσουν αλλη μια ευκαιρα.
    αν δεν το κανουν ομως, εγω το θεωρω κατανοητο... απεσυραν την εμπιστοσυνη τους...

νομιζωκι εγω οπως και αλλοι που σου μιλησαν, οτι σε αυτη τη φαση, δεν εχεις παρα να πας παρακατω, ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ.
    μην αυτοτιμωρεισαι και μην κοπανιεσαι.
    εκανες ενα μεγαλο λαθος, δεν σκοτωσες και κανεναν.
    λυσε τα θεματακια σου, εχει πολυ δικιο σε αυτο η ντιες.κανοντας το νομιζω οτι θα ανακαλυψεις οτι λυνοντας τα θεματα σου, απελευθερωνεσαι κι απο δουλείες ανασφαλειας κατα πολυ. οταν το κανεις θα με θυμηθεις...
    προχωρα με την καινουρια φιλη κι οποιους αλλους φιλους βρεις, να εισαι φιλικη με τις πρωην, αλλα μην κανεις αλλο βημα. αν ξαναρθουν σε σενα, καλως να ερθουν, αν οχι, θα ζησεις με αυτο...
    Last edited by Remedy; 22-06-2011 at 12:06.

Senior Member
    να σου πω και κατι προσθετο.
    εχεις οντως ικανοτητα στις ιστοριες.
    εχεις και τιτλο σχετικο, το ανεφερες κιολας καπου οτι αναλωθηκες σε γλαφυρες περιγραφες κλπ, οχι μονο για να γινεις πιστευτη οπως ειπες, νομιζω, αλλα γιατι εχεις και μια αναγκη να λες ωραιες ιστοριες :)
    πιστευω μαλιστα οτι η γλαφυροτητα των περιγραφων , που για σενα ειναι ικανοτητα αλλα και αναγκη, κλονισε ακομα περισσοτερο τις φιλες σου. φανταζομαι οτι θα ελεγαν μεταξυ τους "μα δες ποσες λεπτομερειες μας ελεγε για να μας κοροιδεψει!!!"

προτεινω λοιπον, να διοχετευσεις την αναγκη σου αυτη , που ειμαι σιγουρη οτι ειναι αυθυπαρκτη, σε εξιστορηση κανονικων και νομιμων παραμυθιων και ιστοριων, κι αν σου βγουν καλες, δημοσιευσε τες κιολας , να δεις και καμια προκοπη απο αυτο !!

δεν αστειευομαι καθολου...

Senior Member
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αισθημα μειονεξιας εννοεις βρε Ιωαννης, οχι καχεξιας.
    καχεξια ειναι η αρρωστια, η καταπτωση απο βαρια αρρωστια..
    Εξυπνάδες αλλού!
    Άλλωστε στο απόσπασμα που παραθέτεις κάνω τη διάκριση. Και η διάκριση γίνεται λόγω ασαφειών που πηγάζουν από τα λόγια της Μι. Ρο. , σαν έναυσμα στην ίδια να γίνει πιο ακριβής ως προς το άτομο της. Εκτός κι αν η απομόνωση της πρότασης αυτής από το μήνυμα μου αποσκοπεί στο να εκθέσει και να παρουσιάσει υποτίθεται επίπεδο.
    γιάννης

Senior Member
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Εξυπνάδες αλλού!
    Άλλωστε στο απόσπασμα που παραθέτεις κάνω τη διάκριση. Και η διάκριση γίνεται λόγω ασαφειών που πηγάζουν από τα λόγια της Μι. Ρο. , σαν έναυσμα στην ίδια να γίνει πιο ακριβής ως προς το άτομο της. Εκτός κι αν η απομόνωση της πρότασης αυτής από το μήνυμα μου αποσκοπεί στο να εκθέσει και να παρουσιάσει υποτίθεται επίπεδο.
    καμια εξυπναδα ιωαννη, δεν καταλαβαινω το υφος σου,
    υποθετω οτι απο λαθος μιλας για καχεξια, επειδη ισως δεν ξερεις το νοημα της λεξης.
    η μιρο δεν μιλησε για καχεξια, ουτε ειναι καχεκτικη, ουτε δειχνει απο τα γραφομενα της να νοιωθει καχεκτικη..... πως σου ηρθε?

Senior Member
    Quote Originally Posted by Mi. Ro. View Post
    Καλημέρα Gypsy Cello και πάλι..

έχεις δίκιο στην άποψή σου ως προς τη διαμόρφωση της προσωπικότητας. Αλλά θα ήθελα να σταθώ στην σκληρότητα ως άμυνα των ευαίσθητων. Τι να κάνω; Να παραδεχτώ πως με μετράω αδύναμη καμιά φορά και να καταρρεύσω ή να αξιοποιήσω τα αποθέματα δύναμης που διαθέτω ως άμυνα..? Το ρωτάω γιατί πάντα θεωρούσα πως ήμουν δυνατή και σκληρή..

ευχαριστώ :)
    Να αξιοποιήσεις τα αποθέματα δύναμης που διαθέτεις για το χτίσιμο της αυτοπεποίθησης σου. Σκέψου ποια είναι τα θετικά στοιχεία που διακρίνεις στον εαυτό σου τόσο από πλευράς προσωπικότητας όσο και εξωτερικής εμφάνισης και ενίσχυσε τα. Μην δίνεις τόσο μεγάλη βαρύτητα στ' αρνητικά εκτός και αν υπάρχει κάτι που πραγματικά σ' ενοχλεί και θέλεις να το αλλάξεις. Και μην νομίζεις πως είναι αποκλειστικά θέμα κιλών. Μπορεί να τα χάσεις και να εξακολουθείς να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση. Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που μπορεί να διαθέτουν πολύ καλή εμφάνιση και να μην έχουν αυτοπεποίθηση. Νομίζω πως η δουλειά μ' έναν ειδικό, θα ήταν καλή ιδέα. Αυτό που λέει η Remedy επίσης είναι πολύ καλό, έτσι θ' αναπτύξεις και την δημιουργική σου φαντασία.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Member
    Καλησπέρα και σε 'σενα Γιάννη και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Ευχαριστώ επίσης που εκτίμησες το γραπτό λόγο μου, θα ήθελα να αναφέρω εδώ πως έγραφα αυτά που ένιωθα, όπως τα ένιωθα και δεν αποσκοπούσα στον να προσδώσω λογοτεχνικό ύφος άσχετα αν εκεί κατέληξε. Τώρα αν αυτό υποδεικνύει ένα όποιο πνευματικό υπόβαθρο δεν το είχα σκεφτεί αλλά πλέον φτάνω σε βαθμό να υποτιμάω και ακόμη και αυτό -εφόσον υπάρχει-. :P

κοντολογίς πολύ σωστά κατάλαβες, η περιγραφή σου τη δεύτερη παράγραφο είναι όντως ότι έγινε και αν μπορώ να γίνω πιο ακριβής και να σου λύσω την όποια απορία που θα μπορούσε να σε οδηγήσει σε περαιτέρω συμπεράσματα τότε μπορείς να με ρωτήσει ότι θέλεις και να σου απαντήσω. Θέλω ειλικρινά να 'γίνω καλά'..

Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είμαι σε θέση να ξεχωρίσω τα καλά στοιχεία μου πλέον αλλά αναγκαστικά όλοι μας δεν μπαίνουμε σε μια διαδικασία σύγκρισης λόγω ένταξης σε ένα ευρύτερο κοινωνικό σύνολό; Απ' το πιο απλό και ρηχό πχ: είμαι πιο όμορφος απ' το γείτονα' μέχρι το 'πιο πετυχημένος απ' τον συνάδελφο στη δουλειά'. Μια διαδικασία που θεωρητικά γίνεται ασυναίσθητα και χωρίς ζήλια ή μένος προς τον άλλο. Μια δυνητική αυτοπραγμάτωση μέσω της σύγκρισης. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να υπερβάλω στην χαμηλή μου αυτοεκτίμηση. Και το γεγονός αυτούσιο νομίζω δείχνει το μέγεθός της..
    Ως προς τη βελτίωση του εαυτού μου να αναφέρω το εξής. Από μικρή προσπαθούσα να χτίσω αν θέλεις της προσωπικότητά μου διαβάζοντας πολύ, μαθαίνοντας πράγματα, ασχολούμουν με δραστηριότητες και λίγο μετά της εφηβεία είχα μια επιφάνεια που συγκεντρώνεται στο εξής: εφόσον λόγω εξωτερικής εμφάνισης δεν μπορώ αν σε προκαλέσω -καθότι ανέκαθεν τροφαντό παιδί, όχι άσχημα τροφαντό βέβαια αλλά τροφαντό- θα σε προκαλέσω με την προσωπικότητά μου. Μέχρι ένα βαθμό το έχω καταφέρει. Όχι ότι είμαι η εξέχουσα προσωπικότητα αλλά ακόμη και το ότι μπορώ να σταθώ με επιχειρήματα,ευχάριστα και με χιούμορ σε όλες τις παρέες τότε σημαίνει πως μέχρι ένα βαθμό το έχω καταφέρει..

Δεν ξέρω τι άλλο θα ήθελες να μάθεις. Ευελπιστώ αυτή μου η απάντησή να σε βοήθησε να βγάλεις κάποια παραπάνω συμπεράσματα.
    Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.. :)

Member
    καλησπέρα Remedy και ευχαριστώ κι εσένα για την απάντησή σου.

Η αλήθεια είναι πως όταν άρχισα να διαβάζω τα σχόλια των παιδιών εδώ εξεπλάγην. Είχα την αίσθηση -και κακά τα ψέματα,τις νύχτες την έχω ακόμη- πως πρέπει να με στήσουν στα 5 μέτρα να με αρχίσουν στα βασανιστήρια, κάτι επώδυνο και τραγικό για να δείξουν ευσπλαχνία στο τέλος και να με πυροβολήσουν χαρίζοντάς μου την γαλήνη και τη μακαριότητα του θανάτου. :P

Το σχόλιο της Dis.(αδέκαστος μπάρας? κάποιος αγαπάει το κλάμα βγήκε απ' τον παράδεισο - ρισπεκτ) ήταν σαν χαστούκι, είναι γεγονός. Αλλά όντας πέρα για πέρα αληθινό μου έδωσε να καταλάβω πως είναι τα πράγματα στην άλλη πλευρά. Και καθότι έχει περάσει και η ίδια κάτι αντίστοιχο φέρει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα. Με πόνεσε αλλά δεν μου χάιδεψε τα αυτιά. Όχι ότι αυτό κάνουν οι υπόλοιποι,σε καμία περίπτωση.. Ειλικρινά απορώ πόση καλοσύνη φέρει ο κόσμος. Μέρες σκεφτόμουν να αναρτήσω την όλη ιστορία μου εδώ αλλά φοβόμουν. Την κατακραυγή. Θα ήμουν το φρικιό που κορόιδεψε τον κόσμο που αγαπούσε. Και μετά από πολύ σκέψη το έκανα για να βρω απίστευτη παρηγοριά..

Δεν μου έδωσαν ευκαιρία και το σέβομαι.. Θεώρησαν πως αυτό είναι το καλύτερο και ίσως και να έχουν δίκιο.. Αλλά δεν μπορώ αν περπατήσω με το κεφάλι ψηλά. Νόμίζω πως δεν έχω το δικαίωμα να το κάνω μετά απ' όσα έγιναν. Δεν σκότωσα κανέναν αλλά σκότωσα κάτι. Σκότωσα όσα μου χάρισαν και όσα χάρισα και ίσως αυτό να είναι χειρότερο..
    Πρέπει να λύσω όντως τα προβλήματά μου και ελπίζω να τα καταφέρω, ξέρω πως χρειάζεται κόπος αλλά είμαι διατεθειμένη με μικρά βήματα στην αρχή να τα καταφέρω.

Όσο για το δεύτερο μήνυμά σου, παιδιά μου κάνει εντύπωση που αναγνωρίζεται τέτοια δεινότητα στο λόγο μου. Μου άρεσε από μικρή να γράφω, έφτιαχνα ιστορίες και τις έλεγα σαν παραμύθια στην αδερφή μου και στα ξαδερφάκια μου για να κοιμηθούν.. αλλά δεν φανταζόμουν ποτέ πως θα μπορούσα να καταπιαστώ και να δημοσιεύσω! Ποτέ δεν ξέρεις...

Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας παιδιά.. :)

Member
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Να αξιοποιήσεις τα αποθέματα δύναμης που διαθέτεις για το χτίσιμο της αυτοπεποίθησης σου. Σκέψου ποια είναι τα θετικά στοιχεία που διακρίνεις στον εαυτό σου τόσο από πλευράς προσωπικότητας όσο και εξωτερικής εμφάνισης και ενίσχυσε τα. Μην δίνεις τόσο μεγάλη βαρύτητα στ' αρνητικά εκτός και αν υπάρχει κάτι που πραγματικά σ' ενοχλεί και θέλεις να το αλλάξεις. Και μην νομίζεις πως είναι αποκλειστικά θέμα κιλών. Μπορεί να τα χάσεις και να εξακολουθείς να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση. Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που μπορεί να διαθέτουν πολύ καλή εμφάνιση και να μην έχουν αυτοπεποίθηση. Νομίζω πως η δουλειά μ' έναν ειδικό, θα ήταν καλή ιδέα. Αυτό που λέει η Remedy επίσης είναι πολύ καλό, έτσι θ' αναπτύξεις και την δημιουργική σου φαντασία.
    Αυτό προσπαθώ. Να με χτίσω απ' τη αρχή όπως πρέπει, μέσα και έξω.. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα θετικά μου,μια λίστα με θετικά δική σου για να συγκρίνω ίσως να βοηθούσε,εφόσον έχεις χρόνο και διάθεση .. Τα αρνητικά μου όμως ναι και πολύ έντονα κιόλας.. Τώρα κατά πόσο είναι αποκλειστικά θέμα κιλών ούτε εγώ το ξέρω αλλά υποθέτω στην πορεία θα το μάθουμε... όσο για τη δημιουργική γραφή όπως είπα και στη remedy να το δοκιμάσω, γιατί όχι!;
    :)

Senior Member
    Καλησπέρα και πάλι κοπελιά :). Ποια θεωρείς πως είναι τ' αρνητικά σου; (εκτός από τα κιλά). Προσωπικά μιλώντας, πιστέυω πως τα θετικά μου στοιχεία είναι η ευφυία μου, η δημιουργική φαντασία (έχω και γω! ;) ), η ικανότητα που έχω να κάνω τους άλλους να ξεραίνονται στο γέλιο. κ.α (να μην περιαυτολογώ κι άλλο!) Γενικότερα έχω μεγάλες αντιθέσεις σαν προσωπικότητα και αυτό πιστεύω πως μου προσδίδει γοητεία. Θες να σου πω και για εξωτερική εμφάνιση;
    ΥΓ:Και η τσαχπινιά μου! ;)

Member
    Καλησπέρα και πάλι κοπελιά :). Ποια θεωρείς πως είναι τ' αρνητικά σου; (εκτός από τα κιλά). Προσωπικά μιλώντας, πιστέυω πως τα θετικά μου στοιχεία είναι η ευφυία μου, η δημιουργική φαντασία (έχω και γω! ;) ), η ικανότητα που έχω να κάνω τους άλλους να ξεραίνονται στο γέλιο. κ.α (να μην περιαυτολογώ κι άλλο!) Γενικότερα έχω μεγάλες αντιθέσεις σαν προσωπικότητα και αυτό πιστεύω πως μου προσδίδει γοητεία. Θες να σου πω και για εξωτερική εμφάνιση;
    ΥΓ:Και η τσαχπινιά μου! ;)
    χαχαχα τα λες πολύ ωραία! δεν περιαυτολογείς έχεις το γνώθι σ'αυτόν και είναι πολύ όμορφο! :)

Τα αρνητικά μου... πέρα απ΄τα κιλά μου, υπήρχε περίοδος που δεν περπατούσα αλλά τσουλούσα.. με βρίσκω φορές φορές κυνική μέχρι αηδίας..λατρεύω να κανιβαλίζω τα πάντα, λέω ευθέως την άποψή μου είτε αρέσει είτε όχι.. διορθώνω τους άλλους όταν κάνουν λάθη και όχι πάντα με κομψό τρόπο, είμαι κυκλοθυμική του κερατά -παρδόν- σε βαθμό εκνευριστικό για τους άλλους, μιλάω πολύ και μιλάω δυνατά, είναι περίοδοι που είμαι πολύ needy (δεν μπορώ να βρω κατάλληλη ελληνική λέξη!) και το καταλαβαίνουν οι υπόλοιποι. Ανασφαλής και πεσιμίστρια, τάσεις μανιχαϊσμού σε περιπτώσεις, σε 'συναισθηματικές καταστάσεις' προτιμώ να αποστασιοποιούμαι, φανατική καπνίστρια, τρώω τα νύχια μου και τα φτύνω επιδεκτικότατα, εξαιρετικά αγχώδης υπάρχουν περιπτώσεις που πανικοβάλλομαι χωρίς λόγο, παράταιρα ηθική ανά περιπτώσεις, ανήθικη σε άλλες, επιμένω να μην αναγνωρίζω θετικά στοιχεία ακόμη και όταν μου τα δείχνουν ξεκάθαρα γιατί νιώθω περίεργα και ίσως και άσχημα.. τεμπέλα ανά περιόδους σε σημείο ωχαδελφισμού, κάνω σκληρή κριτική σε άτομα που αγαπώ πολύ, μισάνθρωπος ανά περιόδους επίσης.. έχω το ''σύνδρομο αυτονόητης περιττολαγνείας'' προς άχρηστες πληροφορίες και γεγονότα.. και είμαι κοινωνική μέχρι αηδίας.. Aν επισημάνεις άσχημα από πλευράς σου θα βρω πολλά δικά μου που δεν μου έρχονται τώρα :P

τσαχπίνα cello, όμορφος ο χαρακτήρας σου αν είσαι και εξωτερικά όμορφη εύχομαι και ένα καλό παιδί πλάι σου :)

Senior Member
    Σ' ευχαριστώ! :). Κουκλάρα δεν είμαι αλλά περισσότερο χαριτωμένη και γοητευτική θα μ' έλεγα. Needy είμαι και γω πολλές φορές. Όσο για το κάπνισμα, ας μην το αναφέρω καλύτερα... Σε περιόδους άγχους, καπνίζω πολύ! Το σύνδρομο αυτονόητης περιττολαγνείας τι είναι ακριβώς γιατί δεν εννόησα! Κυκλοθυμική είμαι και γω εννοείται και μ' έχει κουράσει πολύ αυτό. Είχα θέσει και ανάλογο θέμα στο φόρουμ γιατί ίσως να έχει σχέση και με τις ορμόνες και πρέπει να το ψάξω. Αγχώδης είμαι και 'γω αλλά σ' ένα βαθμό φταίει και η κληρονομικότητα. Α! Είμαι και τεμπέλα! Αυτό που λες ότι δεν αναγνωρίζεις τα θετικά των άλλων πρέπει να το κοιτάξεις γιατί πιστε'υω είναι σοβαρό. Το ότι είσαι ειλικρινής, εγώ το βρίσκω πλεονέκτημα, να μη σου πω και χάρισμα. Όσο για τον κυνισμό, κατά περιόδους όλοι εκδηλώνουν λίγο νομίζω. Άσχετο, αλλά θεωρώ την τσιγκουνιά μέγαλο μειονέκτημα σ' έναν άνθρωπο.

Member
    Σ' ευχαριστώ! :). Κουκλάρα δεν είμαι αλλά περισσότερο χαριτωμένη και γοητευτική θα μ' έλεγα. Needy είμαι και γω πολλές φορές. Όσο για το κάπνισμα, ας μην το αναφέρω καλύτερα... Σε περιόδους άγχους, καπνίζω πολύ! Το σύνδρομο αυτονόητης περιττολαγνείας τι είναι ακριβώς γιατί δεν εννόησα! Κυκλοθυμική είμαι και γω εννοείται και μ' έχει κουράσει πολύ αυτό. Είχα θέσει και ανάλογο θέμα στο φόρουμ γιατί ίσως να έχει σχέση και με τις ορμόνες και πρέπει να το ψάξω. Αγχώδης είμαι και 'γω αλλά σ' ένα βαθμό φταίει και η κληρονομικότητα. Α! Είμαι και τεμπέλα! Αυτό που λες ότι δεν αναγνωρίζεις τα θετικά των άλλων πρέπει να το κοιτάξεις γιατί πιστε'υω είναι σοβαρό. Το ότι είσαι ειλικρινής, εγώ το βρίσκω πλεονέκτημα, να μη σου πω και χάρισμα. Όσο για τον κυνισμό, κατά περιόδους όλοι εκδηλώνουν λίγο νομίζω. Άσχετο, αλλά θεωρώ την τσιγκουνιά μέγαλο μειονέκτημα σ' έναν άνθρωπο.
    όχι όχι, αναγνωρίζω τα καλά τον άλλων και ίσως βλέποντας αυτά προσπερνώ τα αρνητικά τους. Δεν αναγνωρίζω τα δικά μου καλά ακόμα και όταν μου τα υποδεικνύουν, αυτό εννοούσα πάνω.. χεχε το σύνδρομο αυτονόητης περιττολαγνείας το λέμε χαριτολογώντας στην παρέα για τους εραστές των άχρηστων και περιττών πληροφοριών. Δεν στέκει κανονικά απλά θέλαμε να δώσουμε ένα πιασάρικο όνομα :P
    τσιγκούνα καθόλου, τουναντίον άμα βρεθώ με λεφτά μπορεί να παρασυρθώ και να γίνω σπάταλη, αρκεί να περάσουμε όλοι καλά..

η γοητεία είναι καλύτερη απ' την ομορφιά για 'μένα .. εφόσον είσαι και χαριτωμένη τότε εντάξει,, φτου φτου :)

Senior Member
    Πρέπει να προσέξεις κοπελιά αυτό! Θα σου δώσω το παράδειγμα που βοήθησε και μένα ν' αποκτήσω αυτοπεποίθηση. Είναι αυτό που λένε ότι χτίζεται από μέσα προς τα έξω όπως η πυραμίδα που είναι ένα από τα πιο στέρεα οικοδομήματα. Αν περιμένεις την έγκριση των άλλων, ίσως και ν' απογοητευτείς πολλές φορές αλλά αυτό δεν έχει σημασία γιατί αν καταφέρεις να πιστέψεις εσύ στον εαυτό σου, θα πιστέψουν και οι άλλοι. Δεν είναι μούφα αυτό. Κάθε φορά που αισθάνεσαι ανασφάλεια να σκέφτεσαι την πυραμίδα. Μερικές φορές μια εικόνα μας βοηθά να καταλάβουμε πιο εύκολα απ' ότι δεκάδες επιχειρήματα. Ελπίζω να βοηθάω :)

Member
    δεν το είχα σκεφτεί έτσι ποτέ... καλό! θα δοκιμάσω να το εφαρμόσω.. βοηθάς πολύ και εσύ και όλοι.. το εκτιμάω απίστευτα όλο αυτό.. :)
    να δοκιμάσω να σου πω τα θετικά που νομίζω πως έχω?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast