Σχεση με οριακο/η.Υπαρχει κανεις που ΔΕΝ κακοπερασε? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 105
    Junior Member
    Quote Originally Posted by Freeyourself View Post
    Ψυχοθεραπεια θες να πεις και το λες κομψα? :) (κοιτα και την τροποποιηση στο σχολιο μου)
    μπα ψυχοθεραπεια δεν θα το ελεγα...μια φιλικη κουβέντα θα ελεγα..
    Δεν καταλαβαίνω ποια τροποποίηση εννοεις? την αλλαγή στάσης ?

Junior Member
    Καλο βραδυ pillow να εισαι καλα

Junior Member
    Οχι Nicka προσθεσα και αυτο στο σχολιο μου αφου εκανες την παραθεση:

Εκρηξεις υπηρχαν ιδιως οταν ανοιγα την πορτα να φυγω..οταν ποδοπατουσε τις κοκκινες γραμμες που τις ειχα πει επανηλειμμενα να μην το κανει. Εκει ενιωθε εγκαταλειψη και γινοταν χαμος..το οξυμωρο ηταν οτι τοτε αρχισε να θελει να συγκατοικησουμε..τοτε ακριβως που εκανε μπαμ οτι δεν ταιριαζουμε και παει να ληξει το πραγμα.

Junior Member
    Οχι Nicka προσθεσα και αυτο στο σχολιο μου αφου εκανες την παραθεση:

Εκρηξεις υπηρχαν ιδιως οταν ανοιγα την πορτα να φυγω..οταν ποδοπατουσε τις κοκκινες γραμμες που τις ειχα πει επανηλειμμενα να μην το κανει. Εκει ενιωθε εγκαταλειψη και γινοταν χαμος..το οξυμωρο ηταν οτι τοτε αρχισε να θελει να συγκατοικησουμε..τοτε ακριβως που εκανε μπαμ οτι δεν ταιριαζουμε και παει να ληξει το πραγμα.

Junior Member
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Εγώ έχω ακούσει ότι δεν παίρνουν φάρμακα όσοι έχουν αυτού του είδους τις διαταραχές, αλλά για να το λες εσύ μάλλον έτσι θα είναι, σε πιστεύω. Με το τελευταίο δείχνεις ότι είσαι ανώτερος άνθρωπος, αλλά θα σου πω κάτι που έμαθα στη θεραπεία που κάνω (για άλλο πρόβλημα). Όταν η κοπέλα σου δράσει, και σου φωνάξει πχ, εσύ θα αντιδράσεις και τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα, οπότε όλο αυτό γυρνάει και στους δύο και χειροτερεύει τη σχέση, γι'αυτό είναι καλύτερα τα φάρμακα. Τεσπα, νύσταξα, πέφτω για ύπνο, καληνύχτα και στους δυο σας.
    Pillow καληνύχτα και σε εσένα.. εγώ δεν ξέρω ακριβώς αν η θέση του freeyourself δείχνει ακριβώς ανώτερη στάση ή κάτι άλλο... πάντως οποιαδήποτε καταπάτηση εαυτου, ανεξάρτητα απο τους λόγους που σε οδηγούν σε αυτήν, πόσο μάλλον όταν είναι κ συναινετικη... κρύβει κάτι αλλο απο πίσω..
    Και ως προς αυτό που είπες, οτι δηλ η δράση φέρνει αντίδραση, είναι αλήθεια.. όμως στους οριακούς πρέπει να τιθενται πολύ σαφή όρια ως προς τι μπορούν να κάνουν κ τι όχι... ποια ξεσπάσματα επιτρέπονται κ ποια όχι... διαφορετικά η σχεση καταντάει παιχνίδι στα χέρια του οριακού..

Junior Member
    Ηξερα οτι το κανει για να με μειωσει επειδη δεν ενιωθε επιθυμητη και ετσι δεν με επηρεαζε πολυ αλλα αυτη η τακτικη του χειρισμου των οριακων δεν βοηθαει στο να τα βρει το ζευγαρι..παρα να μενει ο αλλος απο οικτο.

Αυτό το post βρωμάει στιγματοποίηση και περιθωριοποίηση κατά των "οριακών" από χιλιόμετρα. Προφανώς αυτός που το έγραψε δεν ξέρει πως είναι να πάσχεις από Μεθοριακή Διαταραχή Προσωπικότητας και ούτε θα δει την απάντησή μου μετά από 5 χρόνια που έκανε την ανάρτηση. Πάντως να ξέρεις αν το διαβάσεις (εσύ που το έγραψες ή οποιοσδήποτε άλλος με παρόμοιες απόψεις) πως όσο δύσκολη είναι μία σχέση (ερωτική, φιλική, οικογενειακή κλπ) με έναν άνθρωπο που πάσχει απο ΜΔΠ, άλλο τόσο είναι και για τον ίδιο να τα βγάλει πέρα με τον εαυτό του. Όταν βλέπει πως δεν μπορεί να έχει αυτοέλεγχο ώρες-ώρες με τα συναισθήματά του, όταν πέφτει σε περιόδους κατάθλιψης όπου έχει μόνο αυτοκαταστροφικές σκέψεις κι αυτοκτονικούς ιδεασμούς, όταν ακόμα και τότε που νιώθει κάπως καλύτερα και σχετικά χαρούμενος σκέφτεται παράλληλα πόσο μισεί τον εαυτό του, όταν βλέπει ότι η ψυχοθεραπεία που κάνει πάει στράφι γιατί δεν υπάρχουν πολλοί ειδικευμένοι θεραπευτές πάνω στη ΜΔΠ εδώ στην Ελλάδα, όταν νιώθει απόρριψη από τα αγαπημένα του άτομα γι ασήμαντους λόγους, όταν καθημερινά τον βασανίζουν άσχημες σκέψεις για την εμφάνιση και τον χαρακτήρα του ΤΟΤΕ είναι που νιώθει ότι τρελαίνεται. Κι ανέφερα μόνο μερικά από τα χιλιάδες παραδείγματα... Μπορεί οι πάσχοντες με ΜΔΠ να μην είναι εύκολοι σαν χαρακτήρες πολλές φορές (κυρίως όταν η ψυχική τους υγεία έχει πιάσει πάτο) αλλά πίστεψέ με, μπορούν να αγαπήσουν τόσο τρελά και παράφορα τα κοντινά τους άτομα που δεν αντέχουν να ζουν χωρίς αυτά και είναι διατεθειμένα να σου δείχνουν κάθε μέρα μέσα από όμορφες πράξεις πόσα πολλά σημαίνεις γι αυτά. Επίσης, keep in mind πως υπάρχουν ΠΑΝΩ από 100 τύπους Μεθοριακής Διαταραχής και κάθε ασθενής έχει μία επιπλέον ψυχική νόσο, όπως κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή οπότε για τον καθένα είναι διαφορετικό. Ελπίζω ό,τι έγραψα να αλλάξει τον τρόπο σκέψης κάποιων...

Quote Originally Posted by pillow View Post
    Freeyourself, έπεσα τυχαία σε αυτό το ποστ, και ομολογώ πως για άλλη μια φορά στη ζωή μου απογοητεύτηκα. Ο λόγος είναι το μίσος που βγάζεις σ' αυτούς τους ανθρώπους. Λες: "εχουν ετοιμο τον επομενο οταν βλεπουν οτι εσυ δε σηκωνεις τηλεφωνα κλπ γιατι εχεις απηυδησει" Μα είσαι σοβαρός;;; Γράφεις την άλλη και αναρωτιέσαι γιατί βρήκε τον επόμενο; Τι είναι η άλλη, παιχνιδάκι που το βαριέσαι επειδή θέλει το χρόνο σου λόγω ότι έχει πληγωθεί στο παρελθόν αφάνταστα;;; Και ναι, αυτό πιστεύω, ότι φταίει το παρελθόν. Κι εσύ στη θέση της το ίδιο θα 'κανες. Αν σε είχανε εγκαταλείψει όταν ήσουν παιδάκι, θα 'χες μείνει με το φόβο ότι κανείς δεν θα σε αγαπήσει αληθινά, κάτι που δεν είναι εξωπραγματικό, και ότι μια ζωή θα υποφέρεις. Δεν νομίζω ότι είναι πάθηση αυτό, για μένα δεν είναι πάθηση, αλλά τραύματα βαθιά και ανοιχτά που ποτέ δεν κλείνουν!!!!!!........Και οι άλλοι αντί να σε στηρίξουν, σε πατάνε κι άλλο όπως έκανες κι εσύ στην πρώην σου........Αν δεν μπεις στη θέση του άλλου, δεν θα τον καταλάβεις ποτέ....Όντως άξιζε η πρώην σου.......γιατί είχε ψυχή!! Κάτι που εσύ και πολλοί άλλοι δεν έχετε αφού δεν έχετε ενσυναίσθηση!!!!!! Το γεγονός ότι άμα τους αγαπήσεις "πραγματικά" (σχετικό είναι αυτό) φοβούνται, θα 'πρεπε να σε κάνει να θες να τους αγαπήσεις ακόμα πιο πολύ!!! Μέχρι να σε πιστέψουν, και αν δεν το κάνουν, να έπιανες πχ το χέρι της και να της έλεγες "Εδώ είμαι για σένα" και να την έπαιρνες μια αγκαλιά!!!!! Αλλιώς είναι όλα ρηχά και εφήμερα.....το ότι κάποιοι σκέφτονται με βάθος λόγω των τραυματικών τους εμπειριών, δεν σημαίνει ότι είναι "άξιοι" για πέταμα, το αντίθετο μάλιστα!!!! Όσο για τη βία, εκεί γίνονται καθρέφτες των άλλων!!!!!!! Δεν τους δικαιολογώ, την αλήθεια λέω, απλά ότι έχουν να δώσουν είναι μόνο πόνος!!!!!! Δεν ήθελαν να έχουν ζήσει τόσο άσχημα βιώματα ώστε να έχουν να δώσουν μόνο πόνο, αλλά να που τα έζησαν!! Αυτοί φταίνε; Οπότε ναι, με όλα αυτά έχω να πω ότι και οι άλλοι είναι υπαίτιοι που δεν τους καταλαβαίνουν και κοιτάνε μόνο την καλοπέρασή τους, αλλά και το παρελθόν που κανένας δεν θα ήθελε να το είχε ζήσει!!!
    The truth has been spoken.

...........................
    Last edited by mpoufos; 25-01-2016 at 14:46.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ ωραίο βιντεάκι για την οριακή διαταραχή προσωπικότητας https://www.youtube.com/watch?v=iraGmA7-9FA επίσης όπως προείπαν κάποιοι, δυστυχώς τα άτομα με αυτή τη διαταραχή είναι κάπως στο περιθώριο και αρκεί μία αναζήτηση στο ιντερνετ, σε φορουμς σαν αυτό, σε μπλοκς κ.τ.λ για να δούμε πως οι περισσότεροι έχουν άσχημη εικόνα για τα άτομα με οριακή διαταραχή προσωπικότητας. Δυστυχώς υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης. Αυτό που θα ήθελα είναι πριν αφορίσουμε κάποιον να ψάξουμε πρώτα για το πρόβλημα που τον απασχολεί. Πολλά από τα άτομα με ΜΔΠ κάνουν απίστευτες προσπάθειες να είναι με τα άτομα που αγαπούν. Η παραμικρή διαμάχη μπορεί να τα "σκοτώσει". Ακόμα και το να αργήσεις σε ένα ραντεβού μπορεί να είναι καταστροφικό γι' αυτούς. Καλό είναι να γίνει μια προσπάθεια να μπούμε στη θέση τους. Επίσης έχουν έντονη παρορμητικότητα, συνήθως αν είναι να κάνουν κακό σε κάποιον αυτός θα είναι ο εαυτός τους. Δεν μπορούν να διαχειριστούν συναισθήματα. Θα έλεγα ότι είναι σαν "παιδάκια" κάτι έγινε και έχουν μείνει στην εφηβεία. Φοβούνται την εγκατάλειψη και όταν απειλούνται από αυτή κάνουν παρορμητικές πράξεις. Πολλές φορές συνυπάρχουν και άλλες διαταραχές. Αγχώδης διαταραχή, κατάθληψη...και τα φάρμακα είναι κυρίως για να μειωθούν τα συμπτώματα των άλλων διαταραχών ώστε να δουλέψει ανέπαφο το άτομο με την ψυχοθεραπεία (η οποία δουλεύει). Δεν έχω διαγνωσθεί με ΜΔΠ αλλά παρά μόνο με κάποια στοιχεία οριακής και δραματικής προσωπικότητας με καταθληπτικά στοιχεία που αν δεν τα δουλέψω μπορεί να χειροτερέψουν και να οδηγήσουν σε διαταραχή (σύμφωνα με τα λόγια του γιατρού). Έτσι λοιπόν τον τελευταιο καιρό έχω ψάξει πάρα πολύ για αυτή τη διαταραχή και βλέπω ότι με την ψυχοθεραπεία υπάρχει ουσιαστική βελτίωση. Ναι θα υποτροπιάσεις, ναι θα φερθείς άσχημα σε ανθρώπους που αγαπάς και άλλα πολλά, αλλά σιγά σιγά θα βλέπεις πρόοδο και εσυ και αυτοί που αξίζουν να είναι δίπλα σου. Μια καλή θεραπεία επίσης είναι η emdr (για όσουν είχαν κάποια τραυματική εμπειρία μικροί). Το θέμα είναι να μη σε πάρει από κάτω και νομίσεις ότι είσαι κακός άνθρωπος. Δεν είσαι κακός, απλά έχεις ένα πρόβλημα, που δουλεύεται.

Quote Originally Posted by marstay View Post
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ ωραίο βιντεάκι για την οριακή διαταραχή προσωπικότητας https://www.youtube.com/watch?v=iraGmA7-9FA επίσης όπως προείπαν κάποιοι, δυστυχώς τα άτομα με αυτή τη διαταραχή είναι κάπως στο περιθώριο και αρκεί μία αναζήτηση στο ιντερνετ, σε φορουμς σαν αυτό, σε μπλοκς κ.τ.λ για να δούμε πως οι περισσότεροι έχουν άσχημη εικόνα για τα άτομα με οριακή διαταραχή προσωπικότητας. Δυστυχώς υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης. Αυτό που θα ήθελα είναι πριν αφορίσουμε κάποιον να ψάξουμε πρώτα για το πρόβλημα που τον απασχολεί. Πολλά από τα άτομα με ΜΔΠ κάνουν απίστευτες προσπάθειες να είναι με τα άτομα που αγαπούν. Η παραμικρή διαμάχη μπορεί να τα "σκοτώσει". Ακόμα και το να αργήσεις σε ένα ραντεβού μπορεί να είναι καταστροφικό γι' αυτούς. Καλό είναι να γίνει μια προσπάθεια να μπούμε στη θέση τους. Επίσης έχουν έντονη παρορμητικότητα, συνήθως αν είναι να κάνουν κακό σε κάποιον αυτός θα είναι ο εαυτός τους. Δεν μπορούν να διαχειριστούν συναισθήματα. Θα έλεγα ότι είναι σαν "παιδάκια" κάτι έγινε και έχουν μείνει στην εφηβεία. Φοβούνται την εγκατάλειψη και όταν απειλούνται από αυτή κάνουν παρορμητικές πράξεις. Πολλές φορές συνυπάρχουν και άλλες διαταραχές. Αγχώδης διαταραχή, κατάθληψη...και τα φάρμακα είναι κυρίως για να μειωθούν τα συμπτώματα των άλλων διαταραχών ώστε να δουλέψει ανέπαφο το άτομο με την ψυχοθεραπεία (η οποία δουλεύει). Δεν έχω διαγνωσθεί με ΜΔΠ αλλά παρά μόνο με κάποια στοιχεία οριακής και δραματικής προσωπικότητας με καταθληπτικά στοιχεία που αν δεν τα δουλέψω μπορεί να χειροτερέψουν και να οδηγήσουν σε διαταραχή (σύμφωνα με τα λόγια του γιατρού). Έτσι λοιπόν τον τελευταιο καιρό έχω ψάξει πάρα πολύ για αυτή τη διαταραχή και βλέπω ότι με την ψυχοθεραπεία υπάρχει ουσιαστική βελτίωση. Ναι θα υποτροπιάσεις, ναι θα φερθείς άσχημα σε ανθρώπους που αγαπάς και άλλα πολλά, αλλά σιγά σιγά θα βλέπεις πρόοδο και εσυ και αυτοί που αξίζουν να είναι δίπλα σου. Μια καλή θεραπεία επίσης είναι η emdr (για όσουν είχαν κάποια τραυματική εμπειρία μικροί). Το θέμα είναι να μη σε πάρει από κάτω και νομίσεις ότι είσαι κακός άνθρωπος. Δεν είσαι κακός, απλά έχεις ένα πρόβλημα, που δουλεύεται.
    Σ' ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τη συγκεκριμένη τοποθέτησή σου. Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα με τον δικό σου τρόπο σκέψης, πραγματικά. Επίσης να συμπληρώσω πως για τη ΜΔΠ η κατάλληλη θεραπεία στις περισσότερες περιπτώσεις είναι η Διαλεκτική Συμπεριφοριστική Θεραπεία μόνο που στην Ελλάδα υπάρχουν πολύ λίγοι ψυχοθεραπευτές ειδικευμένοι σ' αυτή. Η εναλλακτική επιλογή είναι η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία αλλά σίγουρα όχι το "κλασικό" μοντέλο ψυχοθεραπείας που δε βοηθάει ουσιαστικά τη διαταραχή.

Junior Member
    Quote Originally Posted by megadeth502 View Post
    Αυτό το post βρωμάει στιγματοποίηση και περιθωριοποίηση κατά των "οριακών" από χιλιόμετρα. Προφανώς αυτός που το έγραψε δεν ξέρει πως είναι να πάσχεις από Μεθοριακή Διαταραχή Προσωπικότητας και ούτε θα δει την απάντησή μου μετά από 5 χρόνια που έκανε την ανάρτηση. Πάντως να ξέρεις αν το διαβάσεις (εσύ που το έγραψες ή οποιοσδήποτε άλλος με παρόμοιες απόψεις) πως όσο δύσκολη είναι μία σχέση (ερωτική, φιλική, οικογενειακή κλπ) με έναν άνθρωπο που πάσχει απο ΜΔΠ, άλλο τόσο είναι και για τον ίδιο να τα βγάλει πέρα με τον εαυτό του. Όταν βλέπει πως δεν μπορεί να έχει αυτοέλεγχο ώρες-ώρες με τα συναισθήματά του, όταν πέφτει σε περιόδους κατάθλιψης όπου έχει μόνο αυτοκαταστροφικές σκέψεις κι αυτοκτονικούς ιδεασμούς, όταν ακόμα και τότε που νιώθει κάπως καλύτερα και σχετικά χαρούμενος σκέφτεται παράλληλα πόσο μισεί τον εαυτό του, όταν βλέπει ότι η ψυχοθεραπεία που κάνει πάει στράφι γιατί δεν υπάρχουν πολλοί ειδικευμένοι θεραπευτές πάνω στη ΜΔΠ εδώ στην Ελλάδα, όταν νιώθει απόρριψη από τα αγαπημένα του άτομα γι ασήμαντους λόγους, όταν καθημερινά τον βασανίζουν άσχημες σκέψεις για την εμφάνιση και τον χαρακτήρα του ΤΟΤΕ είναι που νιώθει ότι τρελαίνεται. Κι ανέφερα μόνο μερικά από τα χιλιάδες παραδείγματα... Μπορεί οι πάσχοντες με ΜΔΠ να μην είναι εύκολοι σαν χαρακτήρες πολλές φορές (κυρίως όταν η ψυχική τους υγεία έχει πιάσει πάτο) αλλά πίστεψέ με, μπορούν να αγαπήσουν τόσο τρελά και παράφορα τα κοντινά τους άτομα που δεν αντέχουν να ζουν χωρίς αυτά και είναι διατεθειμένα να σου δείχνουν κάθε μέρα μέσα από όμορφες πράξεις πόσα πολλά σημαίνεις γι αυτά. Επίσης, keep in mind πως υπάρχουν ΠΑΝΩ από 100 τύπους Μεθοριακής Διαταραχής και κάθε ασθενής έχει μία επιπλέον ψυχική νόσο, όπως κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή οπότε για τον καθένα είναι διαφορετικό. Ελπίζω ό,τι έγραψα να αλλάξει τον τρόπο σκέψης κάποιων...
    κι ομως ετυχε να δω το σχολιο σου..και επειδη χαιρεσαι για αυτα που μου προσαπτουν ενω τα αναιρουν παρακατω γιατι μπηκαν στον κοπο να καταλαβουν τι εννοω και τι περασα και εγω (ναι και αυτοι που εχουν σχεση με οριακους δεν περνανε καλα) εσυ αναφερεσαι μονο στη μια πλευρα. Μπορει να ανηκεις σε αυτη την κατηγορια μπορει οχι δε με αφορα, αλλα επειδη ακριβως δικαιολογουσα και καταλαβαινα τι εχει περασει εμενα και προσπαθουσα. Ανοιξε λοιπον τα ματια σου και σκεψου οτι ενας που υποτιθεται δεν εχει ψυχολογικα (ολοι εχουμε) πρεπει να εχει τρομερη δυναμη και ανιδιοτελη αγαπη για να μπορει να κατσει σε μια τετοια σχεση. Αν ομως το εταιρον του ημισυ δεν λεει να καταλαβει, δεν προσπαθει, παρα μονο συνεχιζει να γκρεμιζει συναισθηματικα και ψυχικα το αλλο του μισο καποια στιγμη θα κλαταρει.

ΦΥΣΙΚΑ εσυ δεν το εχεις ζησει αυτο, γιαυτο και επαναλαμβανω αναφερεσαι στη μια οψη του νομισματος. Περαστικα

Junior Member
    Καλησπέρα και απο εμένα λοιπον.
    Απ' οτι εχω διαβάσει η περίπτωση μου ειναι ίδια. Αυτο που μου έδωσε το θάρρος να γραψω είναι οτι και αλλοι άνθρωποι που έκαναν σχέση με οριακο ειναι ενοχικοί.
    Στην περίπτωση μου το άτομο δεν γνωρίζει ακριβώς το πρόβλημμα του. Πιστέυει πως ειναι διπολικός και αυτο μαλλον απο καποιο τεστ που του εστειλε ενας φιλος του. Μου το είχε αναφέρει απο την πρώτη φορά, αλλα δεν έδωσα και πολυ σημασια.
    Μετα απο συνομιλια με ψυχιατρο που έκανα καταλαβαμε οτι η συμπεριφορα του τεινει σε οριακη διαταραχη.
    Το προβλημμα μου ειναι οτι με αυτον τον ανθρωπο εχουμε τσακωθει. Ενα βραδυ και μετα απο αρκετες προσβολες που δεχτηκα, τις οποιες φυσικα δεν αναγνωριζει, μετά απο συμπεριφορα αποτομη και επιθετική, και πανω σε μια κατασταση παροξυσμου μεσα στο αυτοκίνητο του εδωσα ενα χαστούκι.
    Ντρεπομαι που το λέω, ποσο μαλλον που το έκανα. Δεν ειναι του χαρακτηρα μου και προφανώς ζητησα συγνώμη αμέσως.
    Πέραν που αντεδρασε με υστερία, εφυγε και μου ζήτησε να μην τον ξαναεωοχλησω και να μην τον αγγιζω!
    Φανταζομαι οτι οσοι αγαπησατε εναν τετοιο ανθρωπο ξέρετε οτι έχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου. Προφανως και ειμαι ερωτευμένη και προφανώς θέλω να γυρίσω το χρόνο πίσω.
    Δεν ξέρω όμως και εδώ ζητάω την βοήθειά σας, κατα πόσο ένα χαστούκι μπορεί να σοκάρει έναν άνθρωπο με τέτοιο προβλημμα. Δεν το έχω ξανακάνει. Με σοκάρει η σκέψη και μόνο που βγήκα τόσο εκτός εαυτου.
    Και αν υπάρχει τρόπος προσεγγισης αυτου του ατόμου ξανά, ή το χάσαμε τελειως;
    Ευχαριστώ.

Yπάρχουν πολλές περιπτώσεις "οριακών" .Ως ένας τέτοιος θα προσπαθήσω να σου δώσω την γνώμη μου.

Είτε είναι οριακός επιθετικού τύπου,ή εσωστρεφούς/μυστήριου/απόμακρου τύπου το κύριο χαρακτηριστικό είναι η υπερευαισθησία και η συναισθηματική ένταση που ανακυκλώνει κάποιος μέσα του,ή την ρίχνει βίαια προς το περιβάλλον ανα τακτά διαστήματα με χαρακτηριστικά εκρήξεων επειδή την έχει καταπιέσει.

Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι 100% ,αλλά η υπερευαισθησία αυτή και ο τρόπος που σε απομάκρυνε,είναι γιατί θέλει την ειλικρινή συγγνώμη σου,στην πραγματικότητα τώρα σε έχει περισσότερο ανάγκη,η εγωιστική και αμυντική αντίδραση στην πραγματικότητα απευθύνεται στην επιθυμία του να μετανοιώσεις γι αυτό.Σίγουρα πληώθηκε από αυτό που έκανες,σίγουρα το σκέφτεται με την ελπίδα ότι το σκέφτεσαι κι εσύ.Αν έβλεπε ότι έχεις ανοίξει θέμα σε φόρουμ γι αυτό,θα ανακουφιζόταν πολύ και θα γινόταν διαλλακτικός απέναντί σου,γιατί οι οριακοί τύποι φοβούνται συνεχώς το συναίσθημα της εγκατάλειψης.

Επίσης,όσον αφορά το χαστούκι....Η επιθετικότητα τρελαίνει τους οριακούς.Εγώ σήμερα έπαιζα κάπου μπάσκετ,και επειδή ένας μου πηγαίνει σε ομάδα μου έδινε συνεχώς οδηγίες,σταμάτησα να παίζω γιατί ή θα έβαζα τα κλάματα ή θα τον έσπαγα στο ξύλο.

Αν είναι οριακός με εσωστρεφή φύση,θα λατρεύει το ενδεχόμενο η αρνητική σου στάση να σε κάνει να νοιαστείς περισσότερο και θα το εκτιμήσει αν δείξεις μετάνοια. Αυτή είναι η δικη μου εκτίμηση,χωρίς να αποτελεί εγγύηση.

Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post

Είτε είναι οριακός επιθετικού τύπου,ή εσωστρεφούς/μυστήριου/απόμακρου τύπου το κύριο χαρακτηριστικό είναι η υπερευαισθησία και η συναισθηματική ένταση που ανακυκλώνει κάποιος μέσα του,ή την ρίχνει βίαια προς το περιβάλλον ανα τακτά διαστήματα με χαρακτηριστικά εκρήξεων επειδή την έχει καταπιέσει.
    Επειδη με ενδιαφερει το θεμα, αυτο που γραφεις μπορεις σε παρακαλω να μου πεις απο που το εχεις μαθει? διαβάσει ίσως??
    αν εχεις να προτεινεις καποιο βιβλιο για τη συναισθηματικη αυτη ενταση??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast