Ελπιζω αυτη τη φορα να μην γινει το ιδιο... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Σύντομες ανακοινώσεις ] [ Προστασία ανηλίκων ]
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 75
    Originally posted by melissa
    Ρε Paolo τί κλισέ είναι αυτά; Ναι, το δέχομαι ότι μια σχέση σήμερα τελειώνει πολύ πιο εύκολα απ\'ότι παλιότερα και εν μέρει αυτό οφείλεται στο ότι έχουμε μάθει στη λογική του \"τα πάντα είναι αναλώσιμα\". Αλλά αυτή είναι μια συμπεριφορά που μας χαρακτηρίζει εν γένει και όχι με βάση το φύλο μας.

Με τέτοια λογική να υποθέσω ότι δεν έχεις σε μεγάλη εκτίμηση τις γυναίκες και ότι τις βλέπεις κάπως εχθρικά. Άμα δεν τις βλέπεις σαν άτομα αλλά σαν όντα που τις χαρακτηρίζει η συμπεριφορά: \"σε θέλω μόνο για να κάνω το κέφι μου, μόλις μου κάνεις τη στραβή θα βρω άλλο μ@λ@κ@\" ε λογικό είναι μετά ότι δεν πρόκειται να κάνεις μια σχέση της προκοπής. Όχι ειδικά εσύ, ο οποιοσδήποτε με αυτόν τον τρόπο σκέψης.

Όλα αυτά δεν στα λέω επειδή ένιωσα ότι έθιξες το φύλο μου. Τα ίδια λέω και θα λέω σε οποιαδήποτε γυναίκα βάλει όλους τους άντρες σε ένα καλάθι και κρίνει βάση στερεοτύπων. Είναι πολύ εύκολο να κατηγορούμε όοολους τους άλλους. Αλλά να γυρίζουμε που και που το βλέμμα και στη δικιά μας καμπούρα.
    Μελισσα αν εχεις κατι να συνδραμεις στο τοπικ γραψε, αλλιως ας ξεκινησεις αλλο και θα καταθεσω κι εγω την γνωμη μου. Σορρυ για το αποτομο αλλα δεν θελω να ξαναγινει μπαχαλο.. Οι αποψεις ειναι σαν ξερεις τι και ο καθενας εχει κι απο μια. Ειναι πολυ σοβαρο αυτο που αντιμετωπιζω εδω οποτε θα ηθελα και την δικη σου γνωμη.
    Αυτα και συγνωμη και παλι

Νομίζω αγαπήτε jimmaster ότι με αυτό που είπα συνέδραμα αν όχι και ξεκάθαρα στο τοπικ σου. Αν θες να το κάνω πιο λιανά, λέγοντας ό,τι είπα, φρόντισα ώστε να υπάρχει αντίλογος στα λεγόμενα του Paolo. Αν αντιμετωπίζεις τις γυναίκες εχθρικά δεν είναι ηλίθιες ανάλογα θα σε αντιμετωπίσουν κι αυτές όσο κι αν προσπαθήσεις να το κρύψεις.

Banned
    jim,
    η μελλισα εχει ενα ποιντ σε αυτα που γραφει.

Και συνεχιζοντας την σκεψη μου,
    θα σου πω οτι ο λογος που καποιος-α πλησιαζει ενα ατομο για παρεα, σχεση κλπ κλπ,
    ειναι για να περασει καλα.
    Αμα ειναι να αντιλαμβανεται εχθροτητα η οτι αλλο περα απο καλη επαφη,
    θα κοψει ροδα μυρωμενα.....

Τιποτα ομως δεν μπορει να γινει οταν ειναι καταναγκαστικο.
    Αρα κανεις οτι σου βγαινει καλα και αισθανεσαι εσυ και η απεναντι σου καλα.

Νομίζω αγαπήτε jimmaster ότι με αυτό που είπα συνέδραμα αν όχι και ξεκάθαρα στο τοπικ σου. Αν θες να το κάνω πιο λιανά, λέγοντας ό,τι είπα, φρόντισα ώστε να υπάρχει αντίλογος στα λεγόμενα του Paolo. Αν αντιμετωπίζεις τις γυναίκες εχθρικά δεν είναι ηλίθιες ανάλογα θα σε αντιμετωπίσουν κι αυτές όσο κι αν προσπαθήσεις να το κρύψεις.
    Απο οτι καταλαβα θυληκο εισαι, αρα αν θες να συνδραμεις πραγματικα πες μου πως σας αρεσει να σας πλησιαζει ο ανδρας οταν παει να σας φιλησει πρωτη φορα. Πρακτικες συμβουλες χρειαζομαι για να μου φυγει η απειρια και τα κολληματα. Τα υπολοιπα τα ξερω δεν κατεβηκα απο καμια σπηλια χεεχεχεχεχε

Originally posted by krino
    jim,
    η μελλισα εχει ενα ποιντ σε αυτα που γραφει.

Και συνεχιζοντας την σκεψη μου,
    θα σου πω οτι ο λογος που καποιος-α πλησιαζει ενα ατομο για παρεα, σχεση κλπ κλπ,
    ειναι για να περασει καλα.
    Αμα ειναι να αντιλαμβανεται εχθροτητα η οτι αλλο περα απο καλη επαφη,
    θα κοψει ροδα μυρωμενα.....

Τιποτα ομως δεν μπορει να γινει οταν ειναι καταναγκαστικο.
    Αρα κανεις οτι σου βγαινει καλα και αισθανεσαι εσυ και η απεναντι σου καλα.
    Εμ το ξερω και σαφως η προθεση μου δεν ειναι να δειξω εχθροτητα αλλα αν κοκαλλωνω απ τον φοβο, τι αλλο να κανω? Ξερω οτι ακουγεται απιστευτα παιδαριωδες του τυπου \"τι φοβασαι δεν δαγκωνουν!\" αλλα δεν μπορω να το εξηγησω με τιποτα! Ειναι του εαυτου μου το αλυτο μυστηριο...και με κραταει πισω σε ολα καταλαβες? Παω πχ για δουλεια και λεω απο μεσα μου οτι χανω χρονο που θα μπορουσα να διαθεσω να μαι με κοπελα και φασωνομαστε...ενω αν μπει το κομματι αυτο σε ταξη, θα αφιερωθω και αλλου οπως δουλεια, χομπυ, αθλητισμος..ολα αυτα που παραμελω λογω των ψυχολογικων μου!

Είχα γράψει μια εμπεριστατωμένη απάντηση πάτησα το backspace και τα έχασα όλα!! Ας είναι θα προσπαθήσω να τα ξαναγράψω όλα με τη σειρά που τα είχα.

Θα σου πω καταρχάς κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό. Πρώτα θα φτιάξεις τη ζωή σου στους άλλους τομείς και μετά θα κάνεις σχέση. Με αυτό εννοώ ότι μια γυναίκα αρέσκεται σε ανθρώπους που έχουν ενδιαφέροντα, χόμπυ, που κάνουν δηλαδή τη ζωή τους. Ακόμη κι αν δεν κάνεις χόμπυ-γκομενοπαγίδα (πχ λάτιν χορούς), μόνο το ότι ασχολείσαι με κάτι που σε γεμίζει θα σου δώσει ικανοποίηση και χαρά. Κι αυτό θα σε βοηθήσει γενικότερα από το να βγεις απ\'το τέλμα στο οποίο βρίσκεσαι και να αισθανθείς καλά με τον εαυτό σου.

Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι δύσκολο σε φάση κατάθλιψης. Έχω περάσει κι εγώ και το μόνο που ήθελα τότε ήταν να είμαι ξαπλωμένη και να κλαίω. Να φανταστείς ότι προσπαθούσα να κοιμάμαι όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να μην σκέφτομαι και κατά συνέπεια πονάω. Αλλά μόνο όταν βγήκα από αυτήν την φάση έκανα σχέση. Κάνουμε ένα λάθος ξέρεις. Βλέπουμε την σχέση σαν σωτηρία αλλά δεν είναι. Σε μια σχέση πρέπει να δίνεις όσο και να παίρνεις. Κανείς δε πρόκειται να μας σώσει με την αγάπη του. Μόνο εμείς, όταν αγαπήσουμε τον εαυτό μας.

Τώρα με ρωτάς τί θέλει μια γυναίκα. Έχω δει το τόπικ αυτό από την πρώτη μέρα που το δημιούργησες. Ο λόγος που δεν απάντησα είναι επειδή δεν ξέρω τί θέλουν κι ας είμαι γυναίκα! Εσύ ξέρεις τί θέλουν οι άντρες; Ίσως ξέρεις τί θελεις εσύ και οι φίλοι σου, αλλά δεν μπορείς να μιλήσεις εκ μέρους όλου του αντρικού φύλου. Είδες ότι και οι απαντήσεις που σου δώθηκαν διαφέρουν πολύ. Άλλοι σου λένε ότι σε θέλει και περιμένει να κάνεις το επόμενο βήμα, άλλοι ότι ξενέρωσε. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει γιατί κανείς δεν είναι στο μυαλό της. Εγώ θεωρώ πιο σημαντικό να την προσεγγίσεις και να καλλιεργήσεις πρώτα μια σχέση μαζί της, μιλώντας, βγαίνοντας για ενα καφέ κλπ από το να ψάχνεις τον καλύτερο τρόπο να της την πέσεις. Όλα έτσι ξεκινάνε. Γιατί δεν της λες μια μέρα να βγείτε?

Αν έρθετε πιο κοντά, δε θα έχει τόσο μεγάλη σημασία ο τρόπος που θα το κάνεις. Θέλω να πω ότι αν της αρέσεις δεν μετράει αν το πρώτο φιλί είναι τέλειο και έχει γίνει κάτω από το φως αναμμένων κεριών. Ακόμη κι αν είναι ατσούμπαλη η προσέγγιση σημασία θα έχει ότι έγινε από σένα.

Ανακεφαλαιώνοντας, μην επικεντρώνεσαι σε εκείνη τη στιγμή. Υπάρχουν πολλά βήματα πριν από αυτήν.

Εντάξει,είναι λογικό, ο καθένας έχει τα βιώματα του και σίγουρα ίσως να είναι διαφορετικά από κάποιον άλλον,μια εικόνα χίλιες λέξεις και μία λέξη χίλιες εικόνες,κατ\'επέκταση και στους ανθρώπους ισχύει το ίδιο..

Τζιμ η αλήθεια είναι ότι είπαμε αρκετά πράγματα,και προσωπικά σου είπα κάποια \"βήματα\" τα οποία σε μένα λειτουργούν και γουστάρω να τα κάνω,τα απολαμβάνω όσο φαντάζομαι το απολαμβάνει και μια γυναίκα και πίστεψέ με, όταν θα δράσεις, ίσως όλα αυτά να μην έχουν καμία σχέση με τον τρόπο και τελικά με το αποτέλεσμα της επαφής σας.

Γενικότερα ο καθένας λέει τη δική του αλήθεια ή μαμακία αν θες.Η μέλισσα είπε μια μεγάλη αλήθεια,είναι γυναίκα αλλά δεν ξέρει να σου πει τί θέλουν οι γυναίκες,μόνο το δικό της θέλω θα μπορούσε να σου παρουσιάσει.

Ό,τι και να σου πούμε εμείς αν δεν τολμήσεις δεν θα μάθεις ποτέ,είναι όπως οι συμβουλές των γονιών,μας συμβουλεύουν αλλά αν δεν φάμε τα μούτρα μας δεν θα καταλάβουμε ποτέ τα λόγια τους...

Banned
    Originally posted by jimmaster

Εμ το ξερω και σαφως η προθεση μου δεν ειναι να δειξω εχθροτητα αλλα αν κοκαλλωνω απ τον φοβο, τι αλλο να κανω? Ξερω οτι ακουγεται απιστευτα παιδαριωδες του τυπου \"τι φοβασαι δεν δαγκωνουν!\" αλλα δεν μπορω να το εξηγησω με τιποτα! Ειναι του εαυτου μου το αλυτο μυστηριο...και με κραταει πισω σε ολα καταλαβες? Παω πχ για δουλεια και λεω απο μεσα μου οτι χανω χρονο που θα μπορουσα να διαθεσω να μαι με κοπελα και φασωνομαστε...ενω αν μπει το κομματι αυτο σε ταξη, θα αφιερωθω και αλλου οπως δουλεια, χομπυ, αθλητισμος..ολα αυτα που παραμελω λογω των ψυχολογικων μου!

γενικα ναι εχεις δικαιο,
    αν ληξεις το θεμα σχεση θα εχεις και ορεξη να κανεις παραπανω πραγματα.
    Μονο που πας το πραγμα αναποδα, η μελλισα σου ειπε μια βερσιον, θα σου συμπληρωσω.

Τα χομπυ μας, τα ενδιαφεροντα μας, οι γνωσεις μας γενικοτερα ειναι αυτα που δειχνουν τι ανθρωποι ειμαστε.
    Εσυ λες οτι θα το κανεις αναποδα, δεν το βρισκω πολυ χρησιμο αυτο που λες.
    Δηλαδη πρωτα θα βρεις σχεση και μετα θα βρεις χρονο να αποκτησεις ενδιαφεροντα??

Θα σου προτεινα να παρεις μια κολλα χαρτι και να γραψεις τι πραγματα ξερεις καλα να κανεις και τι ενδεχόμενα θα μπορουσες να κανεις αλλα δεν τα εχεις καταφερει ακομα.
    Πχ η ιδεα για λατιν χορους ειναι σωστη.
    Ξερεις να χορευεις τανγκο? (εγω το εχω καημο αλλα που θα μου παει....) Αν οχι γιατι? και γιατι οχι να μην πας να μαθεις?
    Αν δεν σου κανει το τανγκο βαλε κατι αλλο πιο ενδιαφερον αλλα δεν ειναι δυνατον η λιστα σου να ειναι κενη.
    Γιατι αν ειναι, τοτε κενη θα ειναι και η σχεση σου.

Καλημερα πια και κλεινω το μαγαζι γιατι αυριο ξυπναω πολυ νωρις με αρκετο τρεξιμο.
    Μπηκα μονο και μονο γιατι αυτα που εγραψα τα ειχα φρεσκα στο μυαλο μου.

Jim συμβουλές για θέματα σχέσεων να ακούς μόνο από άνδρες και όχι από γυναίκες.Ο άνδρας και η γυναίκα βλέπουν τη μοναξιά εντελώς διαφορετικά.Κατά τη γνώμη μου,οι γυναίκες μένουν μόνες κατ\'επιλογήν γιατί όπως και να το κάνουμε με την πληθώρα ανδρών που τις πολιορκούν έχουν την πολυτέλεια να κάνουν και να διαλύουν σχέσεις όποτε θέλουν.Οι περισσότεροι άνδρες δεν έχουν αυτήν την πολυτέλεια και γι\'αυτό οι περισσότεροι είναι μουνόδουλοι.Μπορεί να ακούγομαι μισογύνης,αλλά πιστεύω ότι έτσι έχουν τα πράγματα πλέον.Οι γυναίκες έχουν καταλάβει πόσο μαλθακοί έχουμε γίνει και γι\'αυτό μας κάνουν ότι θέλουν.Αν τις ακούσεις πως μιλάνε μεταξύ τους για τους άνδρες(ειδικά οι πιο νέες)θα καταλάβεις.

Επίσης,συμφωνώ ότι αν δεν πάει καλά το θέμα σχέση τότε δεν μπορείς να αποδώσεις 100% στους άλλους τομεις της ζωής σου.

jimmaster, με κάλυψαν οι απαντήσεις των melissa, krino και elias28.
    όσο για το πρώτο φιλί τώρα, επειδή αν τελικά προκύψει σχέση θα το θυμάστε για πάντα, αν χαλαρώσεις, όσο μπορείς,λέμε τώρα,γιατί εδώ καλά είμαστε και πάμε για πρώτο φιλί και τρέμουμε , την αγκαλιάζεις ακουμπάς τα χειλάκια σου στα δικά της και ότι ήθελε προκύψει.
    http://www.mazi.org.gr/

Originally posted by Paolo_1
    Jim συμβουλές για θέματα σχέσεων να ακούς μόνο από άνδρες και όχι από γυναίκες.Ο άνδρας και η γυναίκα βλέπουν τη μοναξιά εντελώς διαφορετικά.Κατά τη γνώμη μου,οι γυναίκες μένουν μόνες κατ\'επιλογήν γιατί όπως και να το κάνουμε με την πληθώρα ανδρών που τις πολιορκούν έχουν την πολυτέλεια να κάνουν και να διαλύουν σχέσεις όποτε θέλουν.Οι περισσότεροι άνδρες δεν έχουν αυτήν την πολυτέλεια και γι\'αυτό οι περισσότεροι είναι μουνόδουλοι.Μπορεί να ακούγομαι μισογύνης,αλλά πιστεύω ότι έτσι έχουν τα πράγματα πλέον.Οι γυναίκες έχουν καταλάβει πόσο μαλθακοί έχουμε γίνει και γι\'αυτό μας κάνουν ότι θέλουν.Αν τις ακούσεις πως μιλάνε μεταξύ τους για τους άνδρες(ειδικά οι πιο νέες)θα καταλάβεις.

Επίσης,συμφωνώ ότι αν δεν πάει καλά το θέμα σχέση τότε δεν μπορείς να αποδώσεις 100% στους άλλους τομεις της ζωής σου.

εγώ πάλι έχω ακούσει πως μιλάνε κάποιοι άντρες για τις γυναίκες!
    http://www.mazi.org.gr/

Μόνο από αυτά που λες πιο πάνω, φαίνεται πως έχεις τόση σχέση με τις γυναίκες όσο εγώ με την πυρηνική φυσική. Καμμία.

Ξέρεις πόσες γυναίκες κλαίγονται σε γυναικοπαρέες ότι δεν μπορούν να σταυρώσουν άντρα όσο κι αν ψάχνουν; Ξέρεις πόσες είναι σε σχέση και είναι τα θύματα;

Ξεκόλα λίγο το μυαλό σου και δέξου ότι επειδή εσύ μπλέκεις σε καταστάσεις όπου η γυναίκα έχει το πάνω χέρι, δε σημαίνει πως αυτό αποτελεί τον κανόνα για όλους τους ανθρώπους. Όταν κατανοήσεις ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από σένα τότε θα μπορέσεις να κάνεις μια ισορροπημένη σχέση.

Είσαι ο πλέον ακατάλληλος να δίνεις συμβουλές στο παρόν θέμα καθώς μιλάς από την πλευρά του \"καμμένου από τις γυναίκες\" δίνοντας συμβουλές που στάζουν μίσος για το γυναικείο φύλο εν γένει, γεμάτες κλισέ και στερεότυπα. Όχι και ό,τι καλύτερο για να βοηθήσεις το θεματοθέτη να αρχίσει την ερωτική του ζωή.

Ίου paolo,μιλάμε με τόση αγάπη για το γυναικείο φύλο και να μη βρίσκεις γκόμενα ρε γαμώτο;:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Member

Μόνο από αυτά που λες πιο πάνω, φαίνεται πως έχεις τόση σχέση με τις γυναίκες όσο εγώ με την πυρηνική φυσική. Καμμία.

Ξέρεις πόσες γυναίκες κλαίγονται σε γυναικοπαρέες ότι δεν μπορούν να σταυρώσουν άντρα όσο κι αν ψάχνουν; Ξέρεις πόσες είναι σε σχέση και είναι τα θύματα;

Ξεκόλα λίγο το μυαλό σου και δέξου ότι επειδή εσύ μπλέκεις σε καταστάσεις όπου η γυναίκα έχει το πάνω χέρι, δε σημαίνει πως αυτό αποτελεί τον κανόνα για όλους τους ανθρώπους. Όταν κατανοήσεις ότι ο κόσμος δεν περιστρέφεται γύρω από σένα τότε θα μπορέσεις να κάνεις μια ισορροπημένη σχέση.

Είσαι ο πλέον ακατάλληλος να δίνεις συμβουλές στο παρόν θέμα καθώς μιλάς από την πλευρά του \"καμμένου από τις γυναίκες\" δίνοντας συμβουλές που στάζουν μίσος για το γυναικείο φύλο εν γένει, γεμάτες κλισέ και στερεότυπα. Όχι και ό,τι καλύτερο για να βοηθήσεις το θεματοθέτη να αρχίσει την ερωτική του ζωή.

Ότι μπορεί να είναι τα θύματα μέσα σε μια σχέση , οκ.Αλλά όσες κλαίγονται ότι δε βρίσκουν άντρα , κλαίγονται επειδή δε βρίσκουν υποψήφιο σύζυγο και μάλλον έχουν και υπερβολικές απαιτήσεις.Οποιαδήποτε γυναίκα μπορεί άμα θέλει μέσα σε λίγες ώρες να έχει βρει άντρα.Δεν ισχύει το ίδιο για τους άντρες.Τελείως διαφορετική κατάσταση.
    Αλλά όλο αυτό είναι άσχετο με την ιδιαίτερη δυσκολία που αντιμετωπίζουμε κάποιοι άντρες στο να βρούμε απλά μία να μας φιλήσει και να της πιάσουμε το χεράκι.

Τις σχέσεις μεταξύ μας τις έχουμε δυσκολέψει πολύ,και τις ερωτικές και τις φιλικές,επίσης αν διαβάσετε τη μεταφυσική του έρωτα του σοπενχαουερ θα δείτε μια διαφορετική άποψη όσο αναφορά τον έρωτα και το γιατί επιλέγουμε συντρόφους,δεν λέω πως έιναι σωστή αν και πλησιάζει αρκετά,αλλα είναι μία άποψη που θα πρέπει να την αναλογιστεί κανείς.

Ο εγωισμός είναι ένα από τα χειρότερα πράγματα,ας δούμε ο καθένας μόνος του πόσο εγωιστικά συμπεριφέρεται σε μία σχέση,συνήθως είναι η αιτία που καταστρέφονται όλα πριν και αφού έχει ξεκινήσει μία σχέση.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast